Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arduino, GPS, SMS, Internet

02 May 2018 20:01 639 9
  • Level 4  
    Witam
    Jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o elektronikę i programowanie, ale uroił mi się pomysł na stworzenie czegoś...
    Chciałbym stworzyć lokalizator GPS na Arduino lub innym mikrokontrolerze. Założenia projektu są następujące:
    -udostępnianie aktualnej pozycji w internecie (jeśli takie coś jest możliwe) lub też SMS przez google maps
    -małe gabaryty
    -stosunkowo niska cena
    Jakich modułów potrzebuję? Od czego zacząć?
    Jeśli jest ktoś w stanie mi cokolwiek doradzić w tym temacie to z góry dziękuję, bo szukałem po forum, ale większość tematów jest przestarzała i niektóre technologie odeszły już do lamusa.
    Pozdrawiam
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 4  
    Zasilanie mogłoby iść z ogniw 18650, które mogłyby być ładowane z panelu solarnego. Pytanie odnoście udostępniania lokalizacji, jest możliwe aby owe zadania było udostępnianie na jakieś stornie internetowej?
  • Helpful post
    Level 17  
    Malb0r wrote:
    Pytanie odnoście udostępniania lokalizacji, jest możliwe aby owe zadania było udostępnianie na jakieś stornie internetowej?

Po podłączeniu modułu Ethhernetowego jak najbardziej.
    Jeśli ma to być Arduino, to z procesorem co ma dużo ram (UNO odpada) i kilka Usart (tym bardziej UNO odpada). Wynika to z pamięciożernego Ethernetu i dwóch usart (GPS, GSM).
    ZArduino AVR należałoby wybrać ArduinoMega2560( 8kB ram 4 usart). Z AVR wystarczy Mega1284 (16kb ram, 2 usart) Mega3284 czy 644 też powinna wystarczyć. Megi 2560, 324, 664, 1284 mają JTAG, co umożliwia (ale nie pod Arduino) debugowanie sprzetowe tanim programatorem.
    Najwygodniejszy będzie ARM. Arduino wspiera (jak pamiętam) STM32F103. Tu sprzęt (programator/debuger) wychodzi najtaniej (nie biorę pod uwagę USBASP, który nie daje możliwości debugowania.

Nie przeczę, że UNO wystarczy, ale bedą różne ograniczenia i trzeba bedzie sie nakombinować.
  • Level 4  
    A czy mógłbyś mi podać dokładny wykaz modułów jakie potrzebuje?
  • Level 32  
    Bez kontaktu z netem tylko sam np SMS z lokalizacją dasz radę zrobić to AtMega328.
    Trochę będzie trzeba się nagimnastykować z oprogramowaniem ale powinna wystarczyć 328.
  • Level 4  
    Coś wykombinuje, jeśli będę miał jakieś wątpliwości to będę pytał
  • Level 17  
    dasej wrote:
    Bez kontaktu z netem tylko sam np SMS z lokalizacją dasz radę zrobić to AtMega328.
    Trochę będzie trzeba się nagimnastykować z oprogramowaniem ale powinna wystarczyć 328.

Po co się gimnastykowac skoro można użyć Mega2560. Wystarczyłby Mega324/664/1284 ale Arduino zdaje się go nie wspiera. STM32F103 bedzie dobrym wyborem o czy już pisałem.
    Problem Mega328 to mało ram, mało flash jeden usart.
    Aby dobrze obsłużyć GSM trzeba ok 16kB flash. Dobrze, czyli reakcja na wszystkie możliwe błedy brak oczekiwania na niepotrzebne operacje (np zalogowanie do sieci gdy moduł zalogowany, wpisywanie pin gdy jest wipisany lub niewymagany), synchronizacja czasu z GSM.

Zapomiałem napisać, że GSM też umożliwia lokalizację. Nie jest zbyt dokładna ale czasem może wystarczyć a nawet musi, bo np GPS nie działa w garażu podziemnym a GSM tak.

• Level 28  
    NoweMillennium wrote:
    Wystarczyłby Mega324/664/1284 ale Arduino zdaje się go nie wspiera.

Można doinstalować dodatkowe paczki np. MightyCore) i także te uC można programować w środowisku Arduino IDE.