Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] BenQ GW2250 - Wyłączanie się monitora co jakiś czas (od 10 minut do 20 sekund)

02 Maj 2018 23:19 402 3
  • Poziom 3  
    Witam!

Mam problem z monitorem BenQ GW2250. Monitor co chwilę się wyłącza i włącza. Wpierw jest to co 5-10 minut ale potem robi to częściej i potrafi się resetować co 20 sekund.

Nie jest to wina zasilania ani kabli - mam kilka tych monitorów podłączonych pod 1 komputer i tylko ten ma problemy egzystencjalne. Wyłączenie jest jakbym całkowicie odłączył zasilanie - lampka włącznika gaśnie na sekundę, zapala się, monitor wyświetla logo BenQ i jakiś czas potem działa.

Pozostawiony na 3 miesiące wyłączony potem działał normalnie przez pół roku, i znów zaczyna wariować.
    Nie widzę niestety nigdzie części zamiennych tj. monitorów z uszkodzoną matrycą więc chyba czeka mnie jakaś interwencja w ten sprzęt.
    Tak na wyczucie stawiałem na uszkodzony zasilacz - poszukiwałem zasilacza z bliźniaczego modelu GL2250 (do którego części są dostępne) jednak niestety on nie pasuje wtykami. Może taki zasilacz jest używany jeszcze w innym modelu?

Posiadam multimetr, lutownicę kolbową, hot air i nie za wielkie doświadczenie w sprawdzaniu poszczegółnych części lutowanych- ale od czego są tematy na tym forum i poza ;)

Reasumując proszę o pomoc gdzie szukać problemu oraz o plus minus wycenę takiej naprawy jeśli przerośnie to moje możliwości?

Zaraz postaram się zamieścić zdjęcia zasilacza oraz kontrolera.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam.
    rutki3z napisał:
    Posiadam multimetr, lutownicę kolbową, hot air i nie za wielkie doświadczenie w sprawdzaniu poszczegółnych części lutowanych

Sprawdź zatem lutownicą na gorące powietrze, czy nagrzanie elektroniki monitora wpływa na szybsze wyłączenie monitora. Jeśli tak, spróbuj zawęzić krąg podejrzanych do konkretnego elementu reagującego na zmianę temperatury.
    Zamieść zdjęcia elektroniki monitora - będzie można podpowiedzieć, na czym konkretnie należy się skupić i co może być powodem usterki.
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Zamieszczam zdjęcia elektroniki:

Zasilacz:
    BenQ GW2250 - Wyłączanie się monitora co jakiś czas (od 10 minut do 20 sekund)BenQ GW2250 - Wyłączanie się monitora co jakiś czas (od 10 minut do 20 sekund)

Kontroler:
    BenQ GW2250 - Wyłączanie się monitora co jakiś czas (od 10 minut do 20 sekund)BenQ GW2250 - Wyłączanie się monitora co jakiś czas (od 10 minut do 20 sekund)

Sprawdziłem "organoleptycznie" - układ Realtek-a RTD2281RW na płytce kontrolera jest gorący, po chwili parzy. Ciepły jest jeszcze transformator oraz tranzystor (?) A8827 od spodu (górny prawy róg na zdj.)

Za grzanie zabiorę się później.

//edit
    Układ realteka w działającym monitorze również się grzeje tak więc chyba raczej to nie przyczyna.

Przed tym procesem postanowiłem podmienić płytki zasilaczy z pierwszego do drugiego i z drugiego do pierwszego - co ciekawe oba działają... Nie kończę tematu gdyż jeśli podziała dzień i znowu zacznie wariować to czeka mnie wymiana elementów SMD...

Dydelmax napisał:
    będzie można podpowiedzieć, na czym konkretnie należy się skupić i co może być powodem usterki.

Jakby co - na czym się skupić przy podgrzewaniu? Domyślam się że mam się wpierw czepić ciepłych tranzystorów na zielonej części płytki?
  • Poziom 3  
    Przełożenie płytki zasilacza z pierwszego do drugiego monitora i z drugiego do pierwszego rozwiązało problem. Nie wiem jak to ma prawo działać ale działa w pierwszym i drugim jakby nigdy niby nic.