Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar uA prądu przemiennego

Camael 08 Maj 2018 15:04 1254 34
    _jta_
    Specjalista elektronik
    To może ADC po stronie sieci, komunikacja po i2c a zamiast transoptorów gotowy cyfrowy izolator

https://www.tme.eu/html/PL/izolatory-cyfrowe/ramka_6807_PL_pelny.html

Do normalnego działania I2C musiałby być ADUM1250, albo ADUM1251 (sygnał SDA musi być przesyłany w obie strony, SCL wystarczy w jedną). Do SPI są potrzebne 3 kanały (włączenie/start, zegar, dane), z tego 1 (dane) w przeciwną stronę, i zamiast izolatora cyfrowego mogą być trzy zwykłe transoptory - są i przewlekane, dużo taniej, i łatwo kupić. I2C trudno zrobić na transoptorach tak, by dla uC to było I2C - łatwiej jest użyć odrębnych pinów do wysyłania i odbierania - a poza tym więcej bitów się przesyła i bardziej istotna jest szybkość - te ADUM-y, nawet najwolniejsze (1Mb/s), są znacznie szybsze od typowych transoptorów. Aczkolwiek dla 16-bitowego ADC, który robi 860 konwersji na sekundę, nie potrzeba wielkiej szybkości - nawet jeśli na jeden wynik trzeba przesłać ze 40 bitów, to wystarczy 35kb/s.

Bez przesady, można kupić.

Już mi się zdarzało trafiać na taką sytuację, że przy zakupie 1 sztuki liczono ze 200 dolarów za wysyłkę - a inne firmy nie miały tego w ofercie. Ale jak się robiło zakup za 1000 dolarów, to wysyłka była gratis, a firma miała jedne z najniższych cen na świecie. No cóż, hurtownicy tak robią, nie chcą się bawić w drobne transakcje.

A do obliczania trzeba mieć dane, trzeba do tego przetworzyć sygnał przy użyciu odpowiednio szybkiego ADC i przesłać wynik.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
    Camael
    Poziom 9  
    Znalazłem niedrogi, dość szybki przetwornik ADC 13bitowy z komunikacją SPI i przewlekany montaż :D :

https://www.tme.eu/pl/details/mcp3301-ci_p/pr...rniki-ad-uklady-scalone/microchip-technology/

puki co skłaniam się ku takiemu właśnie rozwiązaniu: ADC 13bit + izolacja magistrali transoptorami. Tylko jakie najlepiej zastosować do tego przetwornika źródło napięcia odniesienia? Z tego co widzę nie ma wbudowanego.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Jest kwestia, jakie ma być to napięcie i na ile dobre. Tanio (poniżej 1zł) można zrobić 2.5V (albo więcej - żeby uzyskać mniej, trzeba obniżyć napięcie dzielnikiem) na TL431 - teoretycznie ma być bardzo stabilny, ale trafiłem na egzemplarz, którego napięcie zmieniało się o 1mV/°C, to było wielokrotnie więcej, niż deklarowany przez producenta maksymalny błąd - i nie wiem, czy trafił się taki wadliwy, czy są w sprzedaży podróbki. A co dokładniejsze potrafią kosztować i kilkadziesiąt zł.
    krzysiek_krm
    Poziom 36  
    Przetworniki sigma-delta tudzież AFE, o których wspominałem kosztują w Farnell, Mouser, itp, poniżej 10 zł przy jednostkowych zakupach.
    _jta_ napisał:
    A co dokładniejsze potrafią kosztować i kilkadziesiąt zł.

Nie przesadzajmy, tyle to precyzyjne źródła kosztowały lata temu, kiedy były na taśmie produkcyjnej trymowane laserem. Czas jakiś temu ktoś wpadł na cwany pomysł i parametry kalibracyjne są zapisywane w pamięci nieulotnej, teraz precyzyjne źródła napięcia kosztują kilka, kilkanaście złotych.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Porównałem noty katalogowe tego, co mają w Semiconductors Bank (sklep w Łodzi - a jakie są w Częstochowie?). Pod względem stabilności TL431 powinien być nieco lepszy od LM4041 i LM385, a jeszcze lepszy powinien być LM336, i te układy są tanie (i akurat te gorsze są droższe, lepsze poniżej 1zł); dużo, dużo lepszy jest REF02, ale już kosztuje dobre kilkanaście zł.

Niedogodnością REF02 jest spore napięcie - 5V (TL431 2.5V, LM336 występuje w wersjach 2.5V o 5V, LM4041 1.2V, LM385 1.2V i 2.5V) - a w układzie przydałoby się poniżej 1V. Użycie wzorca 5V jest o tyle niedogodne, że potrzebne jest do tego zasilanie wyższym napięciem, niż do zasilania ATmegi.

Uwaga na konstrukcję układu: łatwo o napięcia termoelektryczne na połączeniach, one mogą zepsuć dokładność, i wtedy REF02 nie da zauważalnie lepszych wyników, niż te tanie.