Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor domowej roboty - działa bez zarzutów

Maja23101979 21 Maj 2018 07:33 62421 45
    Przemek22tex
    Poziom 13  
    Całość leży poziomo ale rurki poprzeczne grzejnika są pionowo. Dziś odkrece go i ustawie prostopadle do słońca. Zastanawia mnie ta rurka wewnatrz grzejnika. A jak go obruce do pionu to odpływ dać od strony tej rurki?
    h jaworski
    Specjalista AGD
    Nie bardzo rozumiem twój opis kotektora całość ma wyglądać tak, mamy dno korektora obojętny materiał dno przykrywamy wełną mineralną aby ciepło nie uciekało na 2 stronę. Wełnę przykrywamy blachą np. aluminiową pomalowana na czarny mat na to mocujemy rurki czy teź karolyfer pomalowany na czarny mat wszystko wkładamy w ramę i przykrywamy szybą. Szyba ma duźe znaczenie bo promieniowanie słoneczne przenika przez szybę i trafia na czarny matowy metal wtedy zmienia się pasmo emitowane przez metal na podczerwień które nie przechodzi przez szkło zostaje w środku i jeszcze bardziej rozgrzewa metal . Najlepiej jak by całość udało się umiescić w szczelnej ramie wtedy moźna by wewnątrz zmniejszyć cisnienie to straty energi były by jeszcze mniejsze.
    metalMANiu
    Poziom 16  
    Z tym, że Kolega ma pleksę a nie szybę.
    Z tego, co pamiętam, to pleksa nie przepuszcza ultrafioletu a szkło hamuje podczerwień. Jest to dość zasadnicza różnica,ale nie wiem co jest lepszym materiałem na kolektor. Na pewno nie kombinacja szkło + pleksa :P
    Przemek22tex
    Poziom 13  
    Dziś stawiam go pionowo tak jak normalny grzejnik. Jak się nie sprawdzi to zmieniam pleksi na szybę. Jak się nie sprawdzi to ... oddam za czteropaka.
    abdul.98
    Poziom 14  
    Przemek22tex napisał:
    Dziś stawiam go pionowo tak jak normalny grzejnik. Jak się nie sprawdzi to zmieniam pleksi na szybę. Jak się nie sprawdzi to ... oddam za czteropaka.

Zostało już powiedziane co należy zrobić żeby to zaczęło działać jako tako
    timo66
    Poziom 23  
    abdul.98 napisał:

No ale jak widać fizyki nie da się kupić, a wiedza za darmo też mało wartościowa (nie pomaga).
    abdul.98
    Poziom 14  
    timo66 napisał:
    abdul.98 napisał:

No ale jak widać fizyki nie da się kupić, a wiedza za darmo też mało wartościowa (nie pomaga).

No jeśli się do tego nie stosuje to już nie moja wina
    Przemek22tex
    Poziom 13  
    Witam. W swoim kolektorze zamontowałem szybę zamiast pleksi i jest o 20 stopni cieplej w środku. Niestety nie odwróciłem go do pionu bo nie uzyskam takiego konta nachylenia do słońca. Co obecnie będzie leprze ? pozostawienie kolektora w poziomie nachylonego do słońca czy odwrócić do pionu ale bez nachylenia - na ścianie.Kolektor domowej roboty - działa bez zarzutów

Rozmiary kolektora mi za bardzo nie pozwalają na odwrócenie i nachylenie ponieważ jest tam przejście i można sobie zrobić kuku.
    Maja23101979
    Poziom 2  
    Witam dobre, ja też muszę pomyśleć o montażu swojego gdzieś wyżej. Ja mam nachylony do słońca i od 8 rano do 15-tej wali słońce, później jest cień. Woda nagrzewa się do 66/80 stopni w bojlerze. Najlepsze efekty zauważyłem między 11 a 13-tą, wtedy słońce wali centralnie w kolektor i temperatura wogule nie spada poniżej 87 stopni na kolektorze. Więc nachylenie do słońca jak najbardziej mile widziane. pozdro.
    #Andrzej#
    Poziom 8  
    Witam
    Szyba jak najbardziej musi być ale matowa lub pół matowa jak w kolektorach fotovoltanicznych taka chropowata zwykła gładka część promieniowania odbija jak lustro.Pozdrawiam.
    Lukbielawa
    Poziom 1  
    Prosze przechylic wylot wg poziomicy na kreske po przeciwnej stronie wlotu i tam podlaczyc wylot , aby woda grzana byla przez caly grzejnik zasada odpowietrzenia , powietrze idzie do góry(grzejniki ,grawitacyjnie sa lekko przechylone nikt nie powie a tego tak nie widać , ja mam piec na 2 pietrze i grzejniki tez, wlaczam pompe przy - 12 zwykla poziomica prawde powie
    abdul.98
    Poziom 14  
    Lukbielawa napisał:
    Prosze przechylic wylot wg poziomicy na kreske po przeciwnej stronie wlotu i tam podlaczyc wylot , aby woda grzana byla przez caly grzejnik zasada odpowietrzenia , powietrze idzie do góry(grzejniki ,grawitacyjnie sa lekko przechylone nikt nie powie a tego tak nie widać , ja mam piec na 2 pietrze i grzejniki tez, wlaczam pompe przy - 12 zwykla poziomica prawde powie

To dziwne bo u mnie grzejniki są poziomo to rury mają mieć spadek jeśli mnie pamięć nie myli były 4 stopnie
    wic1
    Poziom 14  
    Witam,

Widzę, że autor zrobił temat całkowicie mechanicznie. Tymczasem na alledrogo widziałem sterowniki do pompy z dwoma termometrami za ok 120 zł. To było jakieś rok temu.

Teraz nawet te z chin by dały radę :)
    Zachęcam do doskonalenia dzieła i rozwiązania pompy sterownikiem. Odpada konieczność częstego pilnowania układu :P
    idepopizze
    Poziom 33  
    @wic1 Masz taki sterownik o którym piszesz ?

Zapewne widziałeś coś na DS.
    Jeżeli nie masz i nie używasz to nie proponuj ludziom pakowania się w użeranie się z takimi rozwiązaniami.