Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik jako napęd koła zamoachowego i prądnica

hubiwit 03 Maj 2018 20:09 249 4
 • #1 03 Maj 2018 20:09
  hubiwit
  Poziom 25  

  Witam,
  jak realizowane jest sterowanie, wzbudzenie, praca jako silnik, w układach zasilnia awaryjnego, gdzie silnik napędza koło zamachowe, a w momencie zaniku zasilania silnik ten działa jako prądnica, wykorzystując energię zgromadzoną w kole zamachowym?
  Czy jest to silnik indykcyjny asynchroniczny klatkowy? Czy przy zaniku zasilania dołączane są kondensatory jak w układzie prądnicy, czy prądnica jest wzbudzona i takich kondensatorów nie potrzebuje? Czy może wirnik posiada uzwojenie z końcami na szczotkach i jest odpowiednio zrealizowane sterowanie zasilaniem wirnika?

  Pozdrawiam

  0 4
 • #2 03 Maj 2018 20:29
  sanfran
  Poziom 37  

  Zapewne tak, jak jest w obecnych samochodach elektrycznych. Silnik asynchroniczny, zapewne trójfazowy sterowany przez inteligentną elektronikę.
  Samochód taki można sobie wyobrazić jako urządzenie gromadzące energię, a hamowanie silnikiem (czyli odzysk energii do baterii) jest płynne i uzależnione w samochodzie od stopnia naciśnięcia hamulca a w układzie buforowym od stopnia obciążenia układu.
  Oczywiscie nie muszę pisać, że sterownik silnika zmienia częstotliwość na inwerterach, a częstotliwość 50 Hz może być uzyskana z dodatkowego falownika.

  0
 • #3 03 Maj 2018 20:34
  hubiwit
  Poziom 25  

  Dziękuje za odpowiedź, jednak chodzi mi nie o samochody ale o systemy zasilania awaryjnego np. dla fabryk, data center itp. Stosuje się generatory, w których na wspólnym wale jest silnik diesla, sprzęgło, koło zamachowe, prądnica/silnik. Przy mocach 500 kVa i więcej nie spodziewam się tam żadnych przetwornic, raczej spadek częstotliwości o kilka Hz na czas startu diesla.

  Link


  Link

  0
 • #4 03 Maj 2018 20:35
  kot mirmur
  Poziom 30  

  Asynchroniczny klatkowy raczej nie , może jakaś hybryda. Wirnik musi wytworzyć pole elektromagnetyczne, o odpowiedniej sile żeby wytworzyć energię w stojanie.

  0