Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie kominkiem z piecem gazowym i listwą sterującą do rozdzielacza

03 Maj 2018 20:40 441 5
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich wiem że jest dość dużo podobnych tematów ale żaden nie wyjaśnił mi tej zagadkowej kwestii.
    mam piec gazowy dwu funkcyjny którym na ten moment steruje listwa sterująca siłownikami na podłogówce i ona decyduje kiedy sie uruchamia itp. do tego che wpiąć sterowanie kominkiem z płaszczem ale tylko na zasadzie grzania CO nie wody użytkowej i chce by kominek wylączał możliwośc działania pieca podczas pracy kominka i by jednocześnie gdy już kominek przestanie działać dalej sterowała tym listwa sterująca czyli przejeła po nim nadzór dosłownie ponieważ każde pomieszczenie ma swój regulator

I teraz jak to spiąć razem by tak się działo ? Potrzebny jakiś przekaźnik ? jesli tak to jak to powinno być podłączone ?
    dodam że piec cocondens termet 25 gold plus i standardowe podłączenie na 2 kable od regulatora com i NC/NO nie pamiętam dokładnie z góry dziękuje za wyjaśnienie i pomoc
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jeżeli masz sterownik pokojowy of/on, to w szereg włącz termostat przylgowy ustawiony na przykład na 50 stC.Termostat ma być zamontowany na wyjścu wymiennika kominka. Jak napalisz w kominku, termostat przylgowy wyłączy funkcję grzania CO przez kocioł.

pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 8  
    czyli jeśli dobrze rozumiem wszystko zostawiam jak jest , kominkowego sterownika nie przyłączam do pieca gazowego ? a ten termostat to jak podłączyć w szeregu znaczy ma działać na jednej z linii NC ? lub NO ? nie na com ? dobrze rozumiem ? i stanowić niejako przedłużenie od listwy sterującej ? czy może ma być wpięty równolegle ? obydwoma wtykami ? i połączony razem z listwą ?
    sorry że tak dopytuje ale nie do końca wiem jak to powinno wyglądać dlatego chce mieć pewność że dobrze rozumiem

dziękuje za pomoc
  • Poziom 20  
    Witam,
    Tam jak wpiąłeś sygnał z przekaźnika z listwy podłogówki to podaj sygnał z kominka szeregowo z tym sygnałem z listwy. Oczywiście nie podajesz żadnego napięcia na kocioł a tylko zwierasz i rozwierasz obwód. Jeśli takiego sygnału z kominka nie masz to np. podłącz do pompy kominka cewkę przekaźnika na 230V a z jego styków podaj sygnał do kotła. Jak kominek się rozgrzeje i pompy zostaną załączone to zadziała przekaźnik i rozłączy obwód kotła co wyłączy kocioł gazowy bez względu na toczy jest czy nie sygnał z podłogówki. Gdy kominek wygaśnie pompy zostaną wyłączone i przekaźnik znów zwiera obwód i wtedy do akcji wchodzi układ kocioł - podłogówka.
    Pozdro
  • Poziom 8  
    no teraz to już nic nie rozumiem ;) hehe -

mówiąc szeregowo masz na to że z listwy sterującej idzie kabel do sterownika kominka i z tego miejsca do pieca ? lub w odwrotnej kolejności czy może że dwa niezależne przewody czyli 2 x po dwie żyły idą jednocześnie pod piec ? jeden komplet z listwy drugi z kominka ale tak chyba nie bedzie działać

tak szczerze niby prosta sprawa ale łatwo o nie zrozumienie kto co ma na myśli ;)
  • Poziom 20  
    Dokładnie tak jak piszesz. Idą dwa 2-żyłowe przewody jeden od przekaźnika kominka drugi z listwy podłogówki i w piecu łączysz je szeregowo jak dwa wyłączniki on/off czyli po jednej żyle z każdego przewodu łączysz razem a dwie pozostałe żyły podłączasz w kotle.
    Pozdro