Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalone tranzystory w przetwornicy ZVS

03 Maj 2018 21:55 777 15
 • Poziom 9  
  Dzień dobry szanownym forumowiczom,

  na wstępie chciałbym zaznaczyć że jestem bardzo początkującym elektronikiem amatorem ale nie jestem dzieckiem które bawi się prądem jak rodziców nie ma w domu, ale do rzeczy

  kupiłem na ali przetwornicę ZVS połączyłem ją z trafopowielaczem wg. opisów czyli nawinąłem 10 zwoi z odczepem w środku układ zasiliłem zasilaczem od laptopa 19V 4.74A i wszystko fajnie działało łuk dało się rozciągnąć do ok 4-5 cm, jednak stwierdziłem że przydało by się wyższe napięcie i większy prąd dla lepszych efektów szukając nowego źródła zasilania wpadło mi ręce trafo z mikrofali więc nie czekając wywaliłem uzwojenie wtórne nawinąłem ok 7 metrów linki 1mm2 co dało napięcie ok 27V AC bez obciążenia, dołożyłem mostek prostowniczy 35A 1000V było ok 24,5V DC luzem. Całość podłączyłem do przetwornicy luk się pojawił rozciągnięty był na ok 2 cm zmierzyłem napięcie na zaciskach i było ok 22,5V po czym rozciągnąłem łuk na kilka cm aż zgasł i w tym momencie zadymiło się i rozleciały się tranzystory IRFP250N, przetwornica jest do 30V więc napięcia nie przekroczyłem zastanawiam się jaki prąd może wygenerować tak przerobione trafo bo chyba tu jest problem ewentualnie jakie mogą być powody tak szybkiego uszkodzenia tranzystorów proszę o opinie i wskazówki kolegów z większym doświadczeniem. Wrzucam zdjęcia przetwornicy i jej parametry
 • Moderator Projektowanie
  Te przetwornice są bardzo niestabilne (jak wszystkie samowzbudne). Prawdopodobnie wprowadziłeś układ w taki stan, że jednocześnie otworzyły się dwa klucze co spowodowało zwarcie i uszkodzenie kluczy.
 • Poziom 9  
  Szanowni wracając do tematu tej przetwornicy czekam narazie na nowe tranzystory, ale mam pytanie na temat mojego źródła zasilania z trafo od mikrofali w tej chwili jest do niego bezpośrednio podłączony mostek prostowniczy ale znalazłem kondensatory które kiedyś wylutowałem z tv i czy można by je zastosować żeby coś poprawić? wrzucam zdjęcia tychże kondensatorów
 • Poziom 15  
  Witam. Jeżeli podłączyłeś do przetwornicy transformator i mostek bez kondensatora filtrującego to przetwornica raczej na pewno spaliła się od tego. Napięcie szczytowe 27V AC wynosi około 38V, także układ 100 razy na sekundę otrzymywał napięcie za wysokie i jednocześnie pulsujące. Dodaj za mostkiem kondensator dość dużej pojemności(np. 4700uF) na odpowiednie napięcie i odwiń trochę zwojów z uzwojenia wtórnego. Pamiętaj także że z drutu 1mm2 dużego prądu nie otrzymasz (te przetwornice lubią duże ilości prądu).
 • Poziom 9  
  bartek883 dzięki za podpowiedź, czyli na ile byś proponował obniżyć napięcie AC żeby po wyprostowaniu i odfiltrowaniu było max 30 V bo tyle wg. danych wytrzymuję przetwornica
 • Poziom 15  
  Nawiń tak, aby na transformatorze było napięcie 18-20V AC. Po odfiltrowaniu będzie wynosiło około 26- 28V DC.
 • Poziom 9  
  A kondensator na jakie napięcie dać? i czy jak np. zastosuje 2 szt to będzie korzystniej ?
 • Poziom 15  
  Kondensatory na co najmniej 35V i im więcej pojemności tym lepiej.
 • Poziom 9  
  ok dzięki za podpowiedź spróbuję i zobaczymy co z tego wyjdzie.
 • Poziom 38  
  Kolego po zgaśnięciu łuku następuje nasycenie transformatora i popłynie prąd zwarciowy wyższy niż są w stanie wytrzymać tranzystory.
  Same tranzystory w takiej gotowej zabawce z Chin lubią być podrabiane. Te małe radiatory trzeba wymienić dużo większe aby mogły skutecznie odprowadzać ciepło. Natomiast aby układ się nie palił przy przerwaniu łuku potrzebny jest jakiś szybki bezpiecznik.

  Spalone tranzystory wymień na IRF260N (na zimno 50A po nagrzaniu 35A).
  https://www.infineon.com/dgdl/irfp250n.pdf?fileId=5546d462533600a4015356289dcf1fe2

  Wytrzymałość tranzystorów polowych po nagrzaniu maleje tj. IRF250N przy 100 stopniach wytrzyma tylko 21A.
  https://www.infineon.com/dgdl/irfp250npbf.pdf?fileId=5546d462533600a4015356288b8b1fde

  Spalone tranzystory w przetwornicy ZVS

  Ogólnie z zabawą wysokim napięciem przy niskiej częstotliwości 60 Hz należy szczególnie uważać, gdyż tutaj nie ma mowy o efekcie naskórkowym i prąd popłynie przez ciało człowieka. Należy pamiętać, że przy wysokim napięciu izolatory zaczynają przewodzić prąd.
 • Moderator Projektowanie
  Kolego E8600 przetwornica Mazziniego jest jednak przetwornicą rezonansową i straty na kluczach są niebywale mniejsze niż w przypadku klasycznych układów z twardym przełączaniem.

  Dlaczego niby przy zgaśnięciu łuku rdzeń miałby się nasycać? układ powinien drgać tak samo z zapalonym jak i z nie zapalonym łukiem.

  Efekt naskórkowy to bardzo niebezpieczny mit, układy pracujące w setkach KHz czy nawet MHz mogą skutecznie zabić. Jedyna rzecz jaka ratuje ludzi przed śmiercią od ich dzieła to fakt że nie są wstanie dostarczyć wystarczająco dużo mocy.
 • Poziom 24  
  Nie całkiem w temacie, ale na pozaregulaminowe zagadnienia logiki prowadzena dysputy vs tzw "pustosłowie":
  _lazor_ napisał:
  (1) Efekt naskórkowy to bardzo niebezpieczny mit, (2) układy pracujące w setkach KHz czy nawet MHz mogą skutecznie zabić. (3) Jedyna rzecz jaka ratuje ludzi przed śmiercią od ich dzieła to fakt że nie są wstanie dostarczyć wystarczająco dużo mocy.

  Ad. 1 Kilka razy w życiu nieopatrznie dotknąłem anteny nadajnika KF w czasie emisji. Po incydencie zostaje przysmażenie ale tylko skóry, tak jak przy dotyku gorącego blatu. Efekt naskórkowy to na pewno nie mit!
  Ad. 2 Tak
  Ad. 3 Zdanie bez sensu ...
  Pzdr
 • Poziom 38  
  _lazor_ napisał:
  Dlaczego niby przy zgaśnięciu łuku rdzeń miałby się nasycać? układ powinien drgać tak samo z zapalonym jak i z nie zapalonym łukiem.

  Nie jestem specjalistą ale pamiętam, że przy pełnym wysterowaniu głośnika plazmowego i przerwaniu łuku prąd rósł dość znacznie. W moim przypadku przy zapalonym łuku ok 6A natomiast po przerwaniu powyżej 10A (transformator na ferrycie bez powielacza napięcia).
  Klucze będą się grzać gdyż tak uproszczony układ nie oferuje idealnego prostokąta do sterowania tranzystorów.

  A co do naskórkowości to zwyczajnie chodziło mi, że w przypadku popłynięcia prądy przez izolator to naskórkowość jest pewną ochroną zapobiegającą wniknięcie prądu w głąb ciała (co najwyżej nas poparzy). Transformator z mikrofali ma wystarczającą moc aby być niebezpiecznym.
 • Moderator Projektowanie
  Po pierwsze transformator z mikrofali nie nadaje się do ZVS, gdyż ma za duże straty na prądach wirowych przy częstotliwości kHz i nic nie przeniesie na drugą stronę. Będzie to działało bardziej jak nagrzewnica indukcyjna.

  Układy rezonansowe szeregowe jeśli mają za dużą indukcyjność w stosunku do pojemności to mają bardzo dużą dobroć i bardzo mocno wzrastają straty związane z magazynowaniem energii biernej. Prawdopodobnie gdy nie palił się łuk to układ dostrajał się do pełnej indukcyjności uzwojenia pierwotnego, czyli była bardzo duża dobroć, więc i bardzo duże prądy oraz duże straty.

  Transformator z mikrofali może przenieść wystarczająco dużo energii by nas zabić, gorzej (a może i lepiej) transformatory nawinięte na trafopowielaczach czy też transformatory do cewek tesli. Tam impedancja jest na tyle duża że nie pozwoli na przepłynięcie wystarczającej mocy by uszkodzić poważnie człowieka.
  Ja nie widziałem żadnych badań związanych z wnikaniem prądu w głąb ciała człowieka w funkcji częstotliwości, więc wiara w to że mam dużą częstotliwość (tak w ogóle to 100kHz - 200Khz to nie jest duża częstotliwość) nas ochroni, jest tylko i wyłącznie wiarą.

  Ogólnie też nie można mówić tutaj o polu elektromagnetycznym gdyż pracujemy w polu bliskim, więc nadal traktujemy pole elektryczne i magnetyczne jako dwa osobne pola.
 • Poziom 13  
  Witam. Mam takie pytanie. Czy w miejsce tych dwóch zwiniętych można by podpiąć transformator z zasilacza UPS? Chodzi o to, żeby uzyskać na wyjściu jak najwyższe napięcie i częstotliwość.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Czy w miejsce tych dwóch zwiniętych można by podpiąć transformator z zasilacza UPS?
  Pytanie niezrozumiałe.
  Cytat:
  Chodzi o to, żeby uzyskać na wyjściu jak najwyższe napięcie i częstotliwość.
  Te dwie rzeczy trudno pogodzić. Przy częstotliwościach rzędu kilkuset kHz potrzebne są drivery MOSFETów dla przyśpieszenia przełączania.