Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowania żaluzjami fasadowymi Centrala Satel 128 wrl + int-iors

04 Maj 2018 09:38 816 1
  • Poziom 1  
    Witam. Posiadam Centrala satel 128 wrl + int-iors. Steruje ona między innymi żaluzjami fasadowymi. Obecnie steruję przez wyjście roletowe 105 i 106, które jest uruchamiane jak z manipulatora tak i z przycisków ściennych.
    Manipulator INTTSI 7' tak i z przycisków przez wejścia. Działa to na zasadzie: góra-dół na określoną ilość sekund.
    Natomiast ja chciałbym mieć następne funkcje:
    1. sterowanie kątem lamelki źaluzji. Lameli żaluzji przy schodzeniu w dół są w skrajnej pozycji. Po zatrzymaniu żaluzji i podnoszeniu w ciągu jednej sekundy lamele przechodzą w inną skrajną pozycję w ciągu jednej sekundy (da się to przerwać i zatrzymać lamele klikając w przeciwny do kierunku ruchu lameli przycisk) i wtedy zaczyna się ruch w górę. Wiem jak zaprogramować Integrę aby sterować z osobna ruchem góra dół przez manipulator (wyjścia po 45 sekund) oraz kątem żaluzji przez wyjścia po 0,2 sekundy.
    Wejścia:
    wej 49 P. Żal. Gościnny Ż G - typ linii 2:NO - 20ms - 47: Bez akcji Alarmowej
    wej 50 P. Żal. Gościnny Ż D - typ linii 2:NO - 20ms - 47: Bez akcji Alarmowej
    Wyjścia:
    wyjście 25. Gościnny Ż G - 47: Suma logiczna wyjść wyjścia 81, 83
    wyjście 26. Gościnny Ż G - 47: Suma logiczna wyjść wyjścia 82, 84
    ............
    wyjście 81. Gościnny Ż G - 105: Roleta w górę - 0,1 sek
    wyjście 82. Gościnny Ż G - 105: Roleta w dół- 0,1 sek
    wyjście 83. Gościnny Ż G - 105: Roleta w górę - 45 sek ...wej 49
    wyjście 84. Gościnny Ż G - 105: Roleta w dół- 45 sek ...wej 50

Przy tym układzie z przycisku mogę sterować tylko całkiem góra dół, lub tylko krótkimi po 0,1 sek. Natomiast nie mogę połączyć obu funkcji. Można b to było zrobić dodając dodatkowe dwa wejścia fizyczne, ale już skończyły się, a przy 10 strefach żaluzji to było b to dodatkowe 20 wejść.
    Oprócz tego chciałbym sterowanie żaluzjami podpiąć pod timery, aby o 19 wszystkie żaluzje zamknęły się całkiem, a o 6 rano otworzyły się pół obrotu (czyli około 0.5 sek). Mogę podpiąć wyjścia wirtualne sterujące żaluzjami jako Mono. Wówczas będę mógł zaprogramować timery na tym wyjściu aby o konkretnych godzinach podnosiły i opuszczały żaluzje. Mam tylko obawy czy wówczas nie doszło b do sytuacji podania napięcia na żaluzję w dwóch kierunkach i do spalania żaluzji (gdy na przykład żaluzja jest uruchomiana ręcznie w górę, a w tym samym czasie timer podaje napięcie na ruch w górę). Przy takim rozwiązaniu mam bardzo duże zużycie wyjść wirtualnych - każda żaluzja zajmie 6 wyjść.
    No i nie wiem czy da się podpiąć przycisk (wejścia 49 i 50) aby przy pojedynczym naciśnięciu żaluzja poruszała się po 0,1 sek a przy podwójnym, lub długim naciśnięciu, jechała całkiem góra - całkiem dół.
    Dzięki za rady.
  • Poziom 1  
    Cześć,
    ja również borykam się z tematem sterowania żaluzji fasadowych i niestety na sieci nie znalazłem żadnego dedykowanego tematu. W odróżnieniu od Ciebie nie bawię się w przyciski albowiem mam w jednym miejscu siedem żaluzji zewnętrznych i tyle przycisków po prostu zasłoniłoby ścianę. Postawiłem na manipulator INT-TSH z którego steruje wszystkimi. Szukałem rozwiązania na przyciski kiedyś i właśnie z tego powodu o którym piszesz zrezygnowałem bo instalator przewodów który wstępnie wszystko spinał orzekł że wg jego ówczesnej wiedzy nie ma takiej możliwości (2 lata temu)

Proste do załatwienia było sterowanie góra-dół oraz zgrupowanie wszystkich razem. Mam siedem zestawów pojedynczych i jeden grupowy
    Z1 gora - Z1 dół
    Z2 gora - Z2 dół
    itd
    Z góra - Z dół
    Każde wyjście ma swój czas pracy niezależnie od kontaktronów.

W momencie kiedy chce obrócić lamele to szybko naciskam, góra/dół i obracam ile trzeba.
    Problem zaś u mnie polega na sterowaniu krótkim czyli takim 0.1s żeby tylko obrócić lamele odrobinę. Czy możesz rozpisać bardziej szczegółowo jak to zrealizowałeś u siebie? U mnie wirtualne wejścia działające od wyjścia z czasem 0.1s wysterują się ale lamele stoją w miejscu.

Rozbieg