Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie obliczeń dławika

huhs 04 Maj 2018 20:39 480 13
  • #1 04 Maj 2018 20:39
    huhs
    Poziom 10  

Witam.
    Potrzebuję dławik 25uH 16A, posiadam rdzeń TN33/20/11 materiał 2P80
    Al=82
    le=0,08m
    Ilość zwojów z obliczeń to 17, mam problem z odczytaniem współczynnika H dla tego materiału, według noty katalogowej wychodzi H=1000A/m , jednak w jednym z moich tematów Roman napisał że ten materiał obciąża się do 3000A/m i mam problem bo nie wiem czy dobrze odczytuję ten parametr.
    Link do noty katalogowej.
    https://allstarmagnetics.com/assets/2p.pdf
    Dla H=1000A/m wychodzi mi 80A*zw czyli za mało, dla H=3000A/m jest 240A*zw co prawie wystarcza.
    Dzięki za pomoc.

0 13
  • Sklep HeluKabel
  • #3 04 Maj 2018 22:57
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

H = (N*I)/le

czyli 17 * 16 / 0,08 = 3400 A/m

Co jest zdecydowanie za dużą wartością dla tego rdzenia

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 05 Maj 2018 14:14
    feryster

Poziom 16  

huhs napisał:
    Witam.
    Potrzebuję dławik 25uH 16A, posiadam rdzeń TN33/20/11 materiał 2P80

Dane rdzenia już masz, w załączeniu masz dane materiału. Teoretycznie, przy 3400 A/m, tracisz zaledwie 25% przenikalności. Ale bardzo nie zgadza mi się to z danymi z symulacji dla podobnego wielkością i przenikalnością rdzenia T130-26, gdzie strata wynosi aż 42%.

Jednak nie to jest problemem. Nie podajesz danych związanych ze składową szybkozmienną a to ona jest bardzo istotna przy liczeniu dławików. Dla DC Twój dławik jest OK. Ale dla rzeczywistych warunków, po obciążeniu składową w.cz., rdzeń może się przegrzewać. A rdzenie proszkowe bardzo nie lubią przegrzewania.

0
  • #5 05 Maj 2018 21:54
    huhs
    Poziom 10  

Dławik ma pracować za mostkiem prostowniczym na wyjściu przetwornicy jako sprzężony, f=40kHz

0
  • #6 05 Maj 2018 22:28
    feryster

Poziom 16  

Musze znać napięcia i prądy w układzie, żeby oszacować straty i dobrać dławik. Ale czarno widzę ten TN33/20/11-2P80

0
  • #7 06 Maj 2018 08:16
    huhs
    Poziom 10  

O ile musiałbym zmniejszyć indukcyjność żeby ten rdzeń dawał radę dla tych 16A? Czy mogę przyjąć te 3000A/m?

0
  • #8 07 Maj 2018 10:42
    feryster

Poziom 16  

Ale skąd się wzięło te 16 A skoro na rysunku jest 8.1 A? To jest bardzo istotna różnica - oznaczająca prawie 4-krotnie mniejszą energię gromadzoną w dławiku.

Niestety rysunek pokazuje spore błędy w założeniach. Napięcie zasilania półmostka może się zmieniać w znacznie szerszym zakresie . Napięcie w sieci 230V może się zmieniać w zakresie ±15%. Oprócz tego, na kondensatorze wygładzającym po stronie pierwotnej, napięcie może spadać o 10% w dolinach. Przyjmuje się dla takich warunków, że napięcie na szynie DC po stronie pierwotnej może się zmieniać w zakresie od 250 do 375 V DC a nie tylko od 300 do 320 V DC. I takie wartości powinno się przyjąć do obliczeń.

Dla takich warunków rdzeń TN33/20/11-2P80 jest zdecydowanie za mały.

1
  • #9 07 Maj 2018 11:05
    huhs
    Poziom 10  

16A dlatego że dławik pracuje jako sprzężony, a wyjście układu jest symetryczne czyli +/-
    odbiornik jest również symetryczny, parametry przyjąłem takie dlatego żeby uniknąć własnie takiej sytuacji że potrzeba ogromnego dławika i kontroli napięcia wyjściowego której u mnie nie ma.
    To taki projekt testowy który może działać, ale nie koniecznie dobrze, a ja mam za zadanie opisać ewentualne problemy oraz popełnione błędy.
    Dlatego uparłem się na ten rdzeń ponieważ nie chciałbym generować dodatkowych kosztów..

0
  • #10 07 Maj 2018 11:19
    feryster

Poziom 16  

To podaj mi rzeczywiste dane tego zasilacza. Jakie ma mieć te napięcia wyjściowe i jaki prąd nominalny. Zasilacz symetryczny to najprostszy do policzenia przypadek dławika sprzężonego - liczy się łączną indukcyjność dławika dla napięcia pomiędzy + a - i prądu znamionowego. Jeśli potrzebujesz ±30V 8A, to liczysz dla 60V 8A. Jeśli ±60V 8A, to liczysz dla 120V 8A - ale to już chyba za dużo dla półmostka.

Nie możesz przyjmować z czapy zakresu napięć wejściowych. Stosowanie zasilacza impulsowego bez sprzężenia zwrotnego to proszenie się o kłopoty. Jeśli chcesz liczyć np. dla IR2153 lub podobnego układu, to musisz pamiętać, że bez obciążenia będziesz miał wyższe napięcie. Im wyższa częstotliwość tym będzie gorzej.

1
  • #11 07 Maj 2018 12:25
    huhs
    Poziom 10  

Cytat:
    Jeśli ±60V 8A, to liczysz dla 120V 8A - ale to już chyba za dużo dla półmostka.

No własnie tu jest chyba cały szkopuł i mój błąd.., bo jeżeli odbiornik w postaci wzmacniacza obciąża naprzemiennie mocą ciągłą 500W szynę dodatnią i ujemną +/- 60V, to ta suma prądów na dławiku czyli 16A na nim nigdy nie wystąpi.

0
  • #12 07 Maj 2018 13:17
    feryster

Poziom 16  

Czyli powinieneś liczyć dla 120V i 4A znamionowo, pamiętając o tym, że prądy szczytowe mogą być wyższe. Nie odpowiedziałeś na pytanie o kontroler - znajomość czasu martwego jest istotna dla liczenia dławika w układzie bez stabilizacji.

0
  • #13 07 Maj 2018 14:09
    huhs
    Poziom 10  

Tutaj własnie nie rozumiem dlaczego tylko 4A? Moj odbiornik w postaci wzmacniacza obciążonego mocą ciągłą sygnału sinusoidalnego, pobiera z zasilacza 500W (sprawność 60%) i oddaje 300W na głośnik 4R. Co daje wartość prądu ponad 8,5A naprzemiennie dla dodatniej i ujemnej szyny zasilania.
    Kontroler to SG3525.

0
  • Pomocny post
    #14 07 Maj 2018 21:32
    feryster

Poziom 16  

Dlatego, że nie pobiera go ciągle z obu połówek na raz. Poza tym - dlaczego sprawność tylko 60%? Teoretyczna sprawność idealnego wzmacniacza to 78.5%, dla klasy AB dobry wzmacniacz ma sprawność rzędu 66%. Chyba, że to na MOSFETach :(

Skoro używasz SG3525, to dlaczego nie wprowadzisz sprzężenia zwrotnego ograniczającego napięcie wyjściowe zasilacza do ±60V? To kwestia kilku diod Zenera i jednego transoptora.

Dodano po 7 [godziny] 6 [minuty]:

Żeby zakończyć jałową dyskusję - zrobiłbym tak:
    - przeliczył zasilacz dla napięć, jakie podałem - w takim przypadku łączna indukcyjność dławika wynosi ok. 330 µH przy prądzie szczytowym 4.85 A,
    - jeżeli pod ręką masz tylko rdzenie TN33/20/10-2P80, to użyłbym DWÓCH takich rdzeni złożonych razem i nawinąłbym 30 zwojów DWOMA drutami DNEE 0.8 (bifilarnie),
    - w ten sposób uzyskasz indukcyjność około 2x80 µH 2x 4.85A, przy poprawnym połączeniu (jedno z uzwojeń trzeba połączyć odwrotnie) uzyskujesz podwojenie indukcyjności wynikające z indukcyjności wzajemnej.

Nie mam narzędzia do symulacji rdzeni proszkowych Ferroxcube - w załączeniu masz wykres nasycania dławika dla dwóch rdzeni T130-26, które mają podobne parametry.

Jeśli chodzi o sprzężenie zwrotne - traktowałbym je raczej jako ogranicznik napięcia niż stabilizator. Dwie diody Zenera 27V plus dwie 33V dadzą łącznie 120V. Do tego transoptor o małym wzmocnieniu (dowolny 817A na przykład). Wzmacniacz błędu połączony w układzie wtórnika i tranzystor transoptora pomiędzy masę a wejście NI. Oczywiście tranzystor podciągnięty do Vref rezystorem np. 2.2 kΩ.

0