Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Indesit IWSC4105 - zwarcie podczas wirowania pralki

Kaih85 04 May 2018 20:54 1443 10
Testo
 • #1
  Kaih85
  Level 5  
  Witam
  Niestety ostatnio przytrafiła mi się taka sytuacja: podczas prania nagle było słychać strzał i pralka stanęła wywalając korki. Zapach spalenizny zasugerował mi, że coś się spaliło z elektroniki. Po rozebraniu nie znalazłem żadnych widocznych śladów, a pralka po podłączeniu do prądu znów działała poprawnie. Zacząłem się zastanawiać czy to nie wina zacierającego się łożysk i obciążenia silnika, więc uruchomiłem wirowanie na najwęższej prędkości. Po paru chwilach na najwyższych obrotach w silniku pojawiło się zwarcie (jednorazowy błysk i korki wywalone). Pralka Indesit IWSC 4105...

  Wymontowany silnik to Welling HXGP1L.51 parametry pomiarów elektrycznych:
  rezystancja stojany ~2,5Ω
  rezystancja wirnika ~1Ω
  Zwykły omomierz nie wykazuję przebicia stojanu na obudowę
  Zwykły omomierz wykazuje ~1400Ω miedzy wirnikiem, a osią szczotki - mocno zużyte... Komutator - lekko nadpalony (żadnych poważnych uszkodzeń). Zastawiam się czy to na pewno wina silnika, raczej zużyte szczotki nie powodowały by zwarcia.
  Proszę o rade nim zamówię nowy silnik.
  Pozdrawiam
 • Testo
 • #2
  mblazynski
  Level 17  
  Na dzień dobry wymiana szczotek, skoro zużyte. Najszybciej i najtaniej. Skoro zużyte to pewnie słabo dociskane do komutatora stąd iskrzenie, a przy dużych obrotach powstaje łuk elektryczny. Zawczasu wymienić szczotki zanim komutator uszkodzi się na dobre.
 • Testo
 • #3
  Kaih85
  Level 5  
  Rozumiem tylko raczej nie zauważyłem by iskrzyło przy obrotach, a dopiero w pewnym momencie następuje strzał i zwarcie. Bardziej mnie martwi stan wirnika bo w jednym miejscu jak by był przypalony no i do tego ta rezystancja izolacji na poziomie 1,4kΩ.
 • #4
  mblazynski
  Level 17  
  To może być to. Na niższych obrotach radzi sobie bo pracuje na niższym napięciu. Jak dostanie wyższe to daje zwarcie. Aż dziw, że triak jeszcze cały.
 • #6
  Matheu
  Level 23  
  Masz strasznie zjechany komutator. Wygląda na to, że już obcierał nie o grafit szczotek, ale o miedź(?), sprawdź czy szczotkotrzymacz któryś się nie poluzował - może obtarło/ szarpnęło o jakiś występ na segmencie komutatora i stąd ten strzał (+łuk).
  Komutator możesz lekko przetrzeć papierem ściernym, a potem ściereczka+izopropanol (lub ew. benzyna ekstrakcyjna). Uważaj na izolację uzwojeń!
  Oprócz tego - jak mówili wyżej - wymiana szczotek.

  EDIT:
  z pierwszej Twojej fotki - dużo pyłu grafitowego w stojanie - pewnie dlatego tak niska rezystancja izolacji. Da się rozebrać silnik bez większych problemów?
  ew. delikatnie przedmuchać sprężonym powietrzem (przy czym - nie kieruj ostrego stumienia powietrza bezpośrednio na uzwojenia, bo też możesz ukruszyć izolację uzw.)
 • Helpful post
  #7
  nares
  Home appliances specialist
  Sądząc po stanie komutatora, to silnik jest do wymiany.
 • #8
  mblazynski
  Level 17  
  Sądząc po zdjęciach komutator nie jest w złym stanie. Jaki jest skok pomiędzy wytartą częścią a tą po której nie ślizgają się szczotki? Szczotka jak widać na zdjęciu - pokruszona od iskrzenia lub uszkodzona przy demontażu.
  Co do wirnika, izolacja uzwojenia jest zwęglona - stąd te przebicia.
  Ja już szukałbym innego silnika.
 • #9
  Kaih85
  Level 5  
  Dziękuję za rady.
  Też skłaniam się co do wymiany całego silnika. Komutator po przetarciu papierkiem jak nowy (nie było mocniejszych nadpaleń). Szczotki choć zużyte mocno też nie były uszkodzone. Zostaje mi ten wirnik do dokładniejszego obejrzenia, niestety silnik musiał bym rozwiercać by go rozebrać, więc pozostawię sobie to na kiedyś do zabawy.
  Nowe szczotki około 60zł, używany silnik 80zł więc tym bardziej poszukam drugiego silnika (na dojechanie tej pralki).
  I teraz pytanie mam, czy można podmienić silnik na inny jeśli parametry się zgadzają i podobne wymiary rolki, niestety ten Welling HXGP1L.51 jest mało dostępny.
 • #10
  nares
  Home appliances specialist
  Kaih85 wrote:
  czy można podmienić silnik na inny jeśli parametry się zgadzają i podobne wymiary rolki

  Oczywiście, ale są też bardzo istotne inne wymiary i rodzaj złącza.
  1. Rozstaw uszów do mocowania silnika i wymiary otworów.
  2. Odsadzenie kółka pasowego wirnika, od linii mocowania uszów.
  3. Złącze silnika i sposób podłączenia.
 • #11
  Kaih85
  Level 5  
  Hej.
  Dziękuje za pomoc.
  Za namową małżonki jednak pralka został wymieniona na nowy model. Więc nie mogłem potwierdzić diagnozy.
  Pozdrawiam