Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wkrętarka akumulatorowa - Napięcie baterii, ładowania

luki211 04 Maj 2018 21:07 231 2
  • #1 04 Maj 2018 21:07
    luki211
    Poziom 11  

Jakiś czas temu kupiłem chińską wkrętarkę, która miała posłużyć tylko do budowy altany i drewutni. Budowę przeżyła, jak do tej pory wszystko działa. Na opakowaniu baterii napisano 18V, na wkrętarce również jest nalepka 18V.
    Dziś rozładowałem jedną baterii i z ciekawości chciałem poznać napięcie przy rozładowanym akumulatorze, okazało się, że wynosi 11V . Naładowałem aku. po czy znowu badam napięcie, tym razem wynik 13,6V. Producent deklarował 18V , więc rozkręcam obudowę, a tam 10 akumulatorków 1,2V . Ze względu, że jest to chińczyk nie przeszkadza mi czy mam 18 czy 12V, ale ładowarka ma napięcie 24V bez obciążenia. Czy na pewno się nadaje do tej baterii ?

0 2
  • #2 04 Maj 2018 23:07
    DiZMar
    Poziom 43  

luki211 napisał:
    ... ale ładowarka ma napięcie 24V bez obciążenia. ...

Bez obciążenia i tu tkwi wyjaśnienie. Zmierz z obciążeniem (podłączonym akumulatorem).

0
  • #3 07 Maj 2018 20:47
    luki211
    Poziom 11  

DiZMar napisał:
    luki211 napisał:
    ... ale ładowarka ma napięcie 24V bez obciążenia. ...

Bez obciążenia i tu tkwi wyjaśnienie. Zmierz z obciążeniem (podłączonym akumulatorem).

Przy naładowanej baterii napięcie oscyluje w okolicach 16,5V przy 0,3A . W sumie starych ruskich ładowarkach napięcie wraz z czasem ładowania również wzrastało nawet do 17V.
    Uważam jednak, że trochę to szkodzi akumulatorkom. Nie mam jedynie żalu, ze względu na to, że to chińska wkrętarka, ale jest to lekcją, że nie należy wierzyć napisom na naklejkach.

0