Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

XPS 9560 - Zamiana klawiszy w zagranicznej klawiaturze

04 Maj 2018 21:44 600 5
  • Poziom 10  
    Cześć,

Znalazłem ostatnio ciekawe oferty laptopów XPS 9560 w jednej z topowych konfiguracji za ok 5000zł. Problem taki że mają one klawiaturę w układzie QWERTZ. Na jednej z aukcji znalazłem zapis że istnieje możliwość podmiany układu klawiatury za 100zł natomiast ciężko uzyskać informacje w jaki sposób taka podmiana się odbywa. Brałem pod uwagę Stickery natomiast w klawiaturze podświetlanej trochę one są bez sensu... Czy faktycznie istnieje taka możliwość żeby klawisze podmienić?
  • Poziom 21  
    Zależy, co chcesz uzyskać:

1. Jeśli chcesz mieć klawiaturę QWERTY, to trzeba wymieniać klawisze lub cała klawiaturę, albo stosować naklejki.

2. Jeśli chcesz, że klawiatura QWERTZ współpracowała z polska wersją systemu operacyjnego, to
    - w Linuksie po prostu edytujesz plik przypisujący znaki do klawiszy
    - w przypadku Windows szukasz w Internecie programu pozwalającego zmienić przypisanie znaków do klawiszy.

Wariant 2 stosowałem z powodzeniem po zakupie tanich komputerów poleasingowych z klawiaturą QWERTZ, zarówno dla Linuksa, jak i dla Windows.
    W Linuksie odbyło się to szybko i bezproblemowo, ale dla Windows musiałem się przekopywać przez Internet zanim znalazłem co sensownego. Były różne programy rezydentne, z których niektóre pozwalały zmienić tylko niektóre klawisze. ale był też taki, który tworzył pakiet instalacyjny (chyba .msi), ale nie instalował się tylko wywołanie jego instalacji modyfikowało oryginalny sposób obsługi klawiatury. Ten program jako jedyny pozwalał modyfikować interpretację każdego klawisza. Było to wprawdzie pod XP, ale i pod nowsze Winwowsy też cos pewnie znajdziesz.

• Spec od komputerów
    Można wymienić całą klawiaturę (koszt używanej to ponad 100zł, nowa ok. 200zł) lub tylko kilka klawiszy - np. "y" i "z" można zamienić miejscami, resztę klawiszy pozyskać np. z uszkodzonej klawiatury.
    Wymiana całej jest trudniejsza - trzeba rozebrać laptopa, wyjąć płytę, itp, natomiast w kwestii wymiany klawiszy na pochodzące z innego laptopa - mogą mieć inny stopień zużycia i estetyka może ucierpieć.
  • Poziom 21  
    sk1977 napisał:
    Można wymienić całą klawiaturę (koszt używanej to ponad 100zł, nowa ok. 200zł) lub tylko kilka klawiszy - np. "y" i "z" można zamienić miejscami, resztę klawiszy pozyskać np. z uszkodzonej klawiatury.

Tych klawiszy do wymiany jest dużo. Nie tylko "y" i "z", ale też wszystkie klawisze z cyframi (inne znaki nad cyframi), przynajmniej część klawiszy na prawo od cyfr, klawisze znaków narodowych (w ostatnich dwóch kolumnach po prawej), tylda i coś tam jeszcze. Zależnie od pierwotnego układy klawiatury będzie tego jakieś 16-20 klawiszy.

• Spec od komputerów
    Pisałem o zamianie miejscami a nie o wymianie Y i Z - tu nie ma problemu, ponieważ nie trzeba pozyskiwać klawiszy i będą kolorystycznie pasować. Resztę do wymiany niestety już trzeba kupić lub pozyskać np. z uszkodzonej klawiatury.
  • Poziom 21  
    sk1977 napisał:
    Pisałem o zamianie miejscami a nie o wymianie Y i Z

Zgadza się. Ja ja tylko podsumowałem ile będzie łącznie klawiszy zamiany/wymiany.
    Uważam, że sporo, dlatego zwolennikiem przemapowania klawiatury.
    Zaleta: niczego nie rozbieramy, ani nie wymieniamy, nie martwimy się czy będzie pasować, zachowujemy oryginalna klawiaturę.
    Wada: taka sama jak jedna z zalet - zostaje oryginalna klawiatura, czyli QWERTZ.