Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] STOLICA,PRELUDIUM - Przeraźliwy szum na falach śred i dług-jak się tego pozbyć?

05 Maj 2018 21:21 654 7
  • Poziom 27  
    Właśnie mam na renowacji kilka starych polskich radioodbiorników m.innymi tych co w temacie. Po gruntownej naprawie , wymiana kondensatorów w obwodach pcz i mcz oraz elektrolitu 2x47 mikro nadal jest przeraźliwy szum na fali średniej i długiej. Znika wówczas, gdy jest odbiór jakiejś stacji. Strojenie filtrami pcz nic nie daje. Mam pytanie do kolegów po fachu, jak sobie radzicie z takim przypadkiem, które podzespoły za to odpowiadają, nadmieniam,że nawet podmiana lamp też nic nie daje. Czyżby to wynika z jego metryki? Przecież te radia mają po 60 lat. Na fali krótkiej jest dobry i czysty odbiór. Z góry dziękuję za porady i podpowiedzi.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Przecież te zakłócenia nie powstają w odbiorniku, to odbiornik odbiera syf elektromagnetyczny, który Cię otacza. W zasadzie chyba jedynym sposobem ograniczenia tych zakłóceń jest dołączenie anteny kierunkowej, np. ramowej (strojonej). Ja używam fabrycznej z lat 30 na fale dł i śr, przy odpowiednim ustawieniu Warszawę odbieram tak, jakbym sygnał audio z odbiornika UKF podał na wejście gramofonowe zabytkowego odbiornika. Ale u mnie na normalnej antenie Warszawa też jest dość dobrze odbierana.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Odłącz od radioodbiornika zewnętrzną antenę, jeśli szum zniknie, jego źródło - impulsowe zasilanie współczesnych wyrobów ( komputery, DVD, CD, ladowarky komórkowych telefonów, energooszczędne lampy i inne podobne wyroby), zwłaszcza Chin produkcji. Jeśli żyjesz we własnym domu, wystarczy odłączyć ich od sieci, jeśli w blokowym domu - przeszkody przez sieć przenikną od sąsiadów, lecz ich intensywność być może będzie mniej. Oprócz powołanej powyżej ramowej anteny dla obniżenia tych impulsowych przeszkód można również wykorzystać antenę ferrytowa.
  • Poziom 27  
    Tak, jak odłączam antenę zewnętrzną szum ginie. Tylko się zastanawiam w przypadku odbiorników radiowych np Zodiak, itp te z lat 80-tych na tranzystorach i scalakach- może dlatego, że w obwodzie AM jest antena ferrytowa, jednak czułość jest lepsza. Czyli reasumując sprawa nie do przeskoczenia.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Sytuacja z odbiorem znacznie zależy od miejsca twojego zamieszkiwania. Jeśli to własny dom to można wykorzystać zewnętrzną antenę, a obniżenie od anteny do radioodbiornika wykonać ekranowanym kablem, ekran połączyć z masą radioodbiornika.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    A jeśli jest to mieszkanie w bloku, to również można pomyśleć o małej antenie poza oknem/balkonem połączoną przewodem ekranowanym z radiem. Ewentualnie strojona antena ferrytowa z odpowiednim uzwojeniem dopasowujacym (lub wzmacniaczem szerokopasmowym) też poprawia znacznie odbiór w pomieszczeniach.

Pozdrawiam,
    Menuet
  • Poziom 32  
    Menuet napisał:
    A jeśli jest to mieszkanie w bloku, to również można pomyśleć o małej antenie poza oknem/balkonem połączoną przewodem ekranowanym z radiem.

Ale nieekranowana część przewodu antenowego musi być znacznie oddalona od żelbetowej ściany budynku. W przeciwnym bowiem razie, po dołączeniu do radia uziemienia czułość anteny spada do zera, bez dołączonego zaś uziemienia antena ściąga zakłócenia tak samo silnie bez względu na to czy odcinek w pobliżu radia jest ekranowany czy też nie.
    Cytat:
    Ewentualnie strojona antena ferrytowa z odpowiednim uzwojeniem dopasowujacym (lub wzmacniaczem szerokopasmowym) też poprawia znacznie odbiór w pomieszczeniach
    .
    W warunkach jakie panują u mnie w bloku - wymiękają nawet bateryjne odbiorniki tranzystorowe z anteną ferrytową na fale długie i średnie. Użyteczna okazała się natomiast niestrojona antena ramowa (w kształcie krzyżackiej pajęczyny) wystawiona na balkon i zorientowana na kierunek z którego dochodzi najmniej zakłóceń. Szerokopasmowość, pozwalającą na pokrycie całego zakresu AM od fal długich po krótkofalowe pasmo 16m (13m zapewne też ale tam nikt obecnie nie nadaje) uzyskałem przez obciążenie jej (poprzez symetryzator nawinięty bifilarnie na dwóch rdzeniach pierścieniowych i cienki kabel koncentryczny o impedancji falowej 50Ω) stopniem tranzystorowym w układzie wspólnej bazy, a więc o zbliżonej impedancji wejściowej. Tym samym antena indukcyjna pracując praktycznie na zwarcie okazała się elementem dualnym względem anteny pojemnościowej (czyli zwykłego otwartego kawałka drutu o długości poniżej 1/4λ) pracującej na rozwarcie, jak to ma miejsce w odbiornikach lampowych z wysokoindukcyjnym sprzężeniem obwodów wejściowych) która jak wiadomo jest również szerokopasmowa. Polecane do anten ramowymi typowe wzmacniacze o dużej impedancji wejściowej (zwłaszcza wykorzystujące tranzystory FET) wymuszają dostrajanie anteny do każdej stacji, co przekreśla ich użyteczność, a i tak zapewne nie pozwoliłoby wykorzystać jednej anteny zarówno na falach długich jak i krótkich.
    O tej antenie (skonstruowanej równocześnie z rozbudowanym odbiornikiem tranzystorowym AM, zawierającym na wejściu wspomniany wyżej szerokopasmowy stopnień wejściowy w układzie wspólnej bazy i stanowiącym wchodzącym w skład stereofonicznego amplitunera AM/FM) napisałem conieco pod http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?f=25&t=28334&start=105#p345006
    i tam też zamieściłem zdjęcia. Być może dałoby się jej użyć i z typowymi odbiornikami lampowymi, przystosowanymi do współpracy z antenami przewodowymi (takimi jak Stolica czy Preludium) ale wówczas należałoby odłączyć istniejące wysokoindukcyjne cewki antenowe fal długich i średnich, słabo sprzężone ze strojonymi obwodami w.cz. i zastąpić je niskoindukcyjnymi (być może wystarczy kilka lub kilkanaście zwojów) cewkami silnie sprzężonymi z tymi obwodami. Uzwojenie antenowe fal krótkich (nawinięte między zwojami stosownego obwodu strojonego ma szansę natomiast pozostać bez zmiany, względnie celowe może okazać się skrócenie jej do pojedynczego zwoju. Stosowną próbę kiedyś przeprowadzę.
  • Poziom 27  
    Kliejent zabrał radio po naprawie, mówi, że u niego w domu nawet nieźle działa. Trzeba się z tym pogodzić. Fakt,że u mnie w domu na pracowni jest tego sprzętu różno-jakiego i stąd te zakłócenia.