Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka Stanley Fat Max 14,4 -18v identyfikacja elementu ?

06 Maj 2018 09:57 897 2
  • Poziom 9  
    Witam
    Posiadam ładowarkę Stanley 14,4-18V w której przy testowym podłączeniu do ładowania akumulatora parkside 20V (pomyliłem bieguny + poszedł na - )uległ spaleniu element o oznaczeniu czarny prostokąt z sześcioma wyjściami Y5V2 (na płytce znajduje się dodatkowe oznaczenie tego elementu Q108) . Ładowarka włącza się jest napięcie na stykach 25VDC ale dobiega z niej piszczenie i nie chcę do niej podłączać akumulatora stanley 18v aby nie uszkodzić czegoś więcej. Podobne elementy znalazłem na starej ładowarce do samsunga (ost. zdjęcie) E720(stary tel.) i na układzie sterującym golarką Philips, jednak w obu przypadkach mają inne oznaczenie choć wyglądają podobnie.
    Wujek Google pokazuje że jest to smd ceramiczny kondensator multilayer ale mam poważne wątpliwości co do tej swojej identyfikacji.
    Proszę o pomoc w identyfikacji .
    Ładowarka Stanley Fat Max 14,4 -18v identyfikacja elementu ?Ładowarka Stanley Fat Max 14,4 -18v identyfikacja elementu ?Ładowarka Stanley Fat Max 14,4 -18v identyfikacja elementu ?Ładowarka Stanley Fat Max 14,4 -18v identyfikacja elementu ?[img-5]
  • Poziom 9  
    Dzięki za naprowadzenie. Z załącznika który przekazałeś wszystko wynika na tak . Jednak nie rozumiem dlaczego po wylutowaniu tego uszkodzonego( tranzystora) cztery wyjścia od lewej patrząc z góry na płytkę są połączone i nie ma dla nich znaczenie czy tranzystor jest czy go nie ma , tylko te dwa od prawej nie mają z nimi bezposredniego połączenia czyli tranzystor na trzy nogi ok ale podwójny jeszcze (pogubiłem się)

Z tego rozumiem, że to NPN podwójny tranzystor w jednym. Po przeszukaniu raczej go nie kupię bo nie ma gdzie. Więc pytanie czy da się go czymś zastąpić lub wymontować któryś z tej płytki poniżej. I czy oznaczenie tego tranzystora na płycie jako Q108 ma jakieś odniesienie do płytki którą zamieściłem na zdjęciu poniżej?Ładowarka Stanley Fat Max 14,4 -18v identyfikacja elementu ?