Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Festool CT33E nie załącza sie - odkurzacz nie reaguje na załączenie, auto- manu

1.b 06 May 2018 13:44 5256 23
 • #1
  1.b
  Level 13  
  Witam, odkurzacz Festool CT33E po przekręceniu na auto lub manu al nie reaguje. Napięcie podane na odkurzacz 230V, po przekręceniu pokrętła na auto czy manu al na wyjściu z płytki, tam gdzie jest podłączony silnik, napięcie jest 208V, w gniazdku do odkurzacza po przekręceniu na manu al jest 230V, ale po przekręceniu na auto nie ma nic. Została wymieniona płytka w serwisie na nową
  Festool CT33E nie załącza sie - odkurzacz nie reaguje na załączenie, auto- manu Festool CT33E nie załącza sie - odkurzacz nie reaguje na załączenie, auto- manu
  ale też nic nie pomogło, gdzie szukać przyczyny? Na płytce znajdują się jakieś 3 czujniki
  Festool CT33E nie załącza sie - odkurzacz nie reaguje na załączenie, auto- manu
  1 wchodzi do filtra powietrza, 2 zamontowany obok złączki do sprężonego powietrza, 3 zamontowany w turbinie (wydaje mi się, że to może być termik). Czujnik 1, znalazłem to są 2 sady pod filtrem powietrza (chyba czujnik zalania wilgotności). Czujnik 2, oznaczenia MEDER MK3-1A71-BV588 0700/1, nie wiem co to jest, wygląda na kontraktom ale może się mylę. Czy jest jakaś możliwość obejścia tych czujników? Może któryś jest uszkodzony. Z góry dziękuję.

  Dodano po 15 [godziny] 23 [minuty]:

  Koledzy, podpowie mi ktoś gdzie szukać tej usterki? Zależy mi na szybkiej odpowiedzi. Pozdrawiam
 • #2
  zadam64
  Level 39  
  Witam.
  Na PW coś napisałem bez odpowiedzi. Odkurzacz jako samodzielne urządzenie pracuje? Ostatni załącznik być może pozwoli wytłumaczyć okablowanie tego odkurzacza, bo na razie nie otrzymałem odpowiedzi. Załącznik nr.3 to element o który Pan pyta. Jest to kontaktron, którego dane techniczne są podane w pliku. Można go spróbować zewrzeć z zachowaniem wszelkiej ostrożności np. poprzez żarówkę 60W. Element powinien znajdować sie normalnie w cewce, lub bardzo blisko ze względu na funkcje jaka ma wykonać czyli wykrycie poboru prądu w gniazdku dodatkowego odbiornika, jakim może być np. szlifierka do płaszczyzn gipsowych lub normalna wiertarka o poborze prądu nie większym niż 1200W. Oczywiście w trybie auto. Bez trybu auto, czyli normalna praca powinien pracować odkurzacz oraz załączone gniazdko.

  Pytanie następne. Jest to produkt z USA wiec warto zajrzeć na tabliczkę znamionowa czy napięcie odpowiada temu w EU 230Volt, ale widzę ze ta mała kość jest na 230V wiec cale urządzenie poprawnie dostosowane do EU.
  Taki element o znaczeniu na płytce TY1 zalany czarnym klejem jakie ma oznaczenie? Przewody zasilające czyli z przewodu są podpięte do tego przełącznika, to te dwa czarne przewody?
  1. To czujnik zapełnienia filtra
  2. Kontaktron podpisany na płytce jako AIR nie jest tym elementem o którym pisałem i nie zwierać!
  3. Czujnik temperatury
  Elementem wykrywającym pobór z gniazdka w trybie AUTO jest cewka w czarnym kleju, przechodzi przez niego brązowy kabel i dochodzi do gniazdka. Podejrzewam ze silnik ma układ miękkiego startu.
  Festool CT33E nie załącza sie - odkurzacz nie reaguje na załączenie, auto- manuelektronik...t-bg_2.jpg Download (222.17 kB) Festtool C...SAHEPA.pdf Download (316.21 kB) MEDER-MK3-...asheet.pdf Download (553.77 kB)
 • #3
  1.b
  Level 13  
  Witam. Odkurzacz nie działa ( silnik nie pracuje, nawet na manu al ani na auto). Ten biały element ( kontaktron) jest zamontowany obok gniazda do sprężonego powietrza które jest w odkurzaczu. )Odkurzacz na pewno jest na 230v. Ten element TY1 na tej płytce nie pamiętam ale mam identyczna (stara którą wymienili w serwisie i tam jest (btb12 600b) ale na tej nowej nie wiem jutro sprawdzę, podejrzewam że to samo będzie. Tak zasilanie to te dwa czarne. Silni po podłączeniu (na krótko pod 230v działa)
 • #4
  zadam64
  Level 39  
  Witam.Skoro silnik pracuje ok.Elektronika wymieniona na sprawna,ok.Przelacznik sprawdzany np.omomierzem?Eliminuje tyrystor bo byl wymieniony z plyta glowna.Kontaktron sprawdz czy jest rozwarty.Gdyby zwarty to tylko sygnalizacja ze jest pelny worek,Czy nie ma czujnika gdzies poprawnego zalozenia gornej czesci odkurzacza na zbiornik smieci i poprawne domkniecie.Ktore przewody ida do silnika?Gdzies jest przy silniku umieszczony czujnik temperatury ktory poprawnie sprawny posiadac powinien rezystancje od 0 Ohm do np.1kOhm bo nie wiem czy czujnik steruje elektronika czy zalacza bezposrednio silnik.W zalaczniku instrukcja obslugi urzadzenia
 • #5
  1.b
  Level 13  
  Przełącznik sprawdzałem nawet go rozkręciłem styki ok, ten biały element ( kontaktron) jak sprawdzałem miernikiem na ciągłość obwodu to dziwne, ale pokazywało na wyświetlaczu multimetra kilka cyferek. Dziwne bo jeżeli to jest kontaktron to albo powinien być całkowicie zwarty lub rozwarty ( miernik piszczy lub nie a tu pokazuje jak by coś tam zamykało ale nie do końca). Nie ma żadnego czujnika ( zamknięcie zbiornika). Przewody do silnika (dwa styki na płytce po prawej str obok mostka prostowniczego). Tak czujnik ( ten nr 3 na zdj jest umieszczony obok turbiny widać go na pierwszym zdjęciu, nie wiem jaką ma wartość muszę sprawdzić.
 • #6
  zadam64
  Level 39  
  1.b wrote:
  Przełącznik sprawdzałem nawet go rozkręciłem styki ok, ten biały element ( kontaktron) jak sprawdzałem miernikiem na ciągłość obwodu to dziwne, ale pokazywało na wyświetlaczu multimetra kilka cyferek. Dziwne bo jeżeli to jest kontaktron to albo powinien być całkowicie zwarty lub rozwarty ( miernik piszczy lub nie a tu pokazuje jak by coś tam zamykało ale nie do końca). Nie ma żadnego czujnika ( zamknięcie zbiornika). Przewody do silnika (dwa styki na płytce po prawej str obok mostka prostowniczego). Tak czujnik ( ten nr 3 na zdj jest umieszczony obok turbiny widać go na pierwszym zdjęciu, nie wiem jaką ma wartość muszę sprawdzić.

  A jeszcze czy trzymajac ten kontaktron w palcach zmienia sie jego rezystancja?
  Ten obok turbiny albo informuje o temperaturze silnika albo jest elementem wykonawczym czyli po przegrzaniu nastepuje rozlaczenie silnika i nie powraca do stanu sprawnosci .Ratuje tylko wymiana .Ale z oznaczenia i z karty katalogowej nie moze byc cos innego, tylko co on tam robi skoro nie ma cewki indukcyjnej?Kontaktron nie dziala bez pola elektromagnetycznego.
 • #7
  1.b
  Level 13  
  Tego nie sprawdzałem czy pod wpływem ciepła zmienia rezystancje, ale na pewno zmienia jak dołożyłem do niego magnes ( skacze rezystancja albo czasami był tak jak by go rozwarło i zwarło, po kombinacji z magnesem ale bez magnesu pokazuje cały czas kilka cyferek. Sprawdziłem ten kontaktron jak go złapię w palce to rezystancja rośnie jak puszcze to spada i tak skacze. Może w tej złączce od sprężonego powietrza jest umieszczony gdzieś magnes i po wciśnięciu końcówki powoduje zwarcie kontraktura jutro zrobię tego zdjęcie. Sprawdziłem miernikiem ten czujnik obok turbiny ale nic mi na mierniku nie pokazuje ( czyli co jest dobry?)
 • #8
  zadam64
  Level 39  
  Witam.
  Działanie kontaktronu jest, bo na rysunku, który załączyłem z Wooden studio widać gdzie i po co jest tam umieszczony. Ze środka płytki też na dwóch przewodach taki mosiężny jest czujnikiem termicznym PTC. Skoro przełącznik jest sprawny, to pozostaje takie cos jak regulacja obrotów, a elementem wykonawczym jest właśnie tyrystor TY1, a do tego taki potencjometr, który wisi na dwóch czarnych przewodach z płyty głównej, punkty 6 i 7. Potencjometr ma wartość 250kΩ. Schemat okablowania sie zgadza oprócz czujnika prędkości obrotowej silnika.
  Poprawiłem TONI_2003
 • #9
  1.b
  Level 13  
  Witam,
  Spytam zatem dlaczego po wymianie płytki na nową też nie działa? Raczej mało prawdopodobne, że ten tyrystor TY1 (BTB12 600B) uszkodzony. Ze starej płytki odlutowałem ten tyrystor (BTB12 600B) i podmieniłem na BT138 600E bo gdzieś znalazłem, że taki zamiennik może być, i też nic. Napięci na stykach wychodzących z płytki na silnik jest 207V, a odkurzacz zasilany 230V, czyli coś nie puszcza całego napięcia. Dlaczego ten czujnik termiczny jak sprawdzałem to nic mi nie pokazuje na mierniku, to był by w końcu dobry czy nie?

  Jednak dlaczego jeżeli to jest kontaktron to tak dziwnie pokazuje powinien być albo zwarty albo rozwarty, a mi tak dziwnie wskazuje. Może faktycznie ten czujnik termiczny jest uszkodzony, i nie może załączyć silnika. Jak oszukać ten czujnik lub co wstawić tam w zamian na próbę?
  Poprawiłem TONI_2003
 • #10
  1.b
  Level 13  
  Witam.
  Podpowiedzcie mi co jeszcze można zrobić, sprawdzić żeby to spróbować uruchomić. Wydaje mi się że coś nie puszcza sygnału (sterowania na triaka BTB12 600B. Bo nóżka A1 podłączona jest do przewód niebieskiego (neutralny), nóżka A2 idzie na wtyk (silnik), a nóżka G steruję załączaniem tego triaka. I tu wydaje mi się, że jest problem, bo triak nie może zamknąć obwodu żeby uruchomić silnik tylko przepuszcza nie pełną wartość napięcia i w konsekwencji silnik nie działa.
 • #11
  zadam64
  Level 39  
  Witam.
  Tak jak pisałem odkurzacz w pozycji manualne powinien działać i z regulacja obrotów, jeśli filtr byłby zapchany silnik powinien zmniejszyć moc, ale będzie chodził. Ten czujnik mosiężny to jest czujnik temperatury i powinien być bardzo blisko korpusu silnika. Wydaje sie mnie ze wartość powinna być mierzalna miernikiem około 10kΩ bo takie z reguły są. Zmierzyć w temperaturze pokojowej na różnych zakresach miernika, delikatnie ogrzać np. zapalniczka i pomiar. Chyba można go wypiąć?

  Czy moduł potencjometru działa poprawnie, który jest wpiety na plycie w punktach 6 i 7. Nie majac schematu trzeba wykonac wszelkie mozliwe pomiary napiec i elementow . Moze ten transformator w ukladzie zasilania elektroniki nie jest sprawny? Albo nie ma zasilania tego modulu. Modul ma dwie strony plyty. Sa tez mostki prostownicze sprawdzone? Kotaktron ma miec zwarcie albo ~. Funkcje AUTO zostawić w spokoju na razie. Odkurzacz ma działać w pozycji manual.
 • #12
  1.b
  Level 13  
  Witam.
  Ten czujnik temperatury, w żaden sposób nie reaguje na mierniku( może by tam na próbę wstawić jakiś rezystor, np 10kohm)?. No właśnie nie wiem czy ten moduł potencjometru działa poprawnie, nie wiem jak się zabrać za jego sprawdzenie. Mierzyłem napięcie na wyjściu transformatora za mostkiem prostowniczym i pokazuje prawie 20v, a na transformatorze jest napisane 12V. na drugiej płytce też zmierzyłem za mostkiem i tak samo pokazuje. Dlaczego może pokazywać tak wysokie napięcie na obydwu transformatorach, czy to normalne?
 • #13
  zadam64
  Level 39  
  Witam.
  Napięcia zasilające są w porządku w zasilaczu. Miernikiem zmierzyć oporność w punktach 6 i 7 powinien wykryć zmiany gdy sie poruszy w prawo czy lewo oporność samego potencjometru może być inna ze względu na inne elementy umieszczone w module, ale jakiekolwiek zmiany przy obrocie potencjometrem powinny być. Czujnik jest wpinany w złącze na module głównym równolegle to czujnika wpiąć rezystor 47kΩ /0,5W.
  Poprawiłem TONI_2003
 • #14
  1.b
  Level 13  
  Napięcie na transformatorze przed mostkiem (AC to 16,70V), a za mostkiem (DC) jak włączę na manu al to pokazuje 20V. Jak przełączę na auto to 18,97V na obydwóch płytkach tak pokazuje. Dodaje zdjęcia tyłu płytki prosił bym o podpowiedz jak i co posprawdzać na tej płytce. Dzięki
  Festool CT33E nie załącza sie - odkurzacz nie reaguje na załączenie, auto- manuFestool CT33E nie załącza sie - odkurzacz nie reaguje na załączenie, auto- manuFestool CT33E nie załącza sie - odkurzacz nie reaguje na załączenie, auto- manu
  PS.
  Sprawdzałem oporność na 6, 7 od 0 do 73 kręcąc potencjometrem zmienia się płynnie. Wpiąłem rezystor 47kΩ w ten czujnik, ale nic się nie zmieniło.
 • #15
  zadam64
  Level 39  
  Witam.
  Proszę poprawić lutowanie przewodów za transformatorem, a tyrystorem najlepiej usunąć starą cynę oczyścić i na nowo uzyskać porządne, i pewne polaczenie. Drugie to to ze płyta jest pęknięta właśnie w tym samym miejscu co te niepewne polaczenia. Jest jeszcze inna opcja, ale o tym później...
  Edit:
  Ostatnia opcja to to, że po ten moduł mogę przyjechać i to jest bardziej namacalne, że coś się uda naprawić.
  Poprawiłem TONI_2003
 • #16
  1.b
  Level 13  
  W którym miejscu jest pęknięta? Ja nic takiego nie widziałem może jest przerysowana i wydaje się, że pęknięta. Te wszystkie luty po stronie triaka (elementy SMD) mam poprawić? Ta płytka jest akurat stara, nie mogę tego zrozumieć skoro w serwisie wymienili na nową i też nie działa. To nowa też jest uszkodzona? Z jakiego regionu Pan jest bo ja z okolic Nowego Sącza.
 • #17
  zadam64
  Level 39  
  Witam.
  Nie raz sie spotkalem ze po serwisie pozostaje urzadzenie nadajace sie do utylizacji. Płyta nie jest nowa sadzac nawet po wygladzie zalania tyrystora i nie ruszane sruby mocujące. Jedno z ostatnich zdjec plyty od strony druku na dolnej czesci tam gdzie bodajze sa wlutowane przewody od gniazdka i zasilające. Gdyby byly zarysowane to widac by bylo miedz ze ścieżki, a tu widac wybrzuszenie.
 • #18
  1.b
  Level 13  
  Z jakiego regionu kolega jest? Przed chwila jeszcze próbowałem te luty poprawić, część poprawiłem i też nic. Podczas tego lutowania wypadł mi jeden przewód z tego czujnika temp. Próbowałem się do niego dobrać, ściągając kawałek po kawałku tej blaszki miedzianej, myślałem że uda mi się dolutować, ale doszło do takiego małego elementu, że chyba pod lupą było by ciężko zobaczyć co to jest. Czy ten rezystor 47kΩ będzie na pewno odpowiedni zamiast tego czujnika? Czy może spróbować dać coś innego. Bo skoro tak sam odpadł, bez użycia siły to może tam jest przyczyna. Zmierzyłem napięcie na wyjściu tam gdzie się wpina ten czujnik temp, i pokazało mi 4,99V
 • #19
  zadam64
  Level 39  
  Witam.
  Z tym czujnikiem nie zejść poniżej 10kΩ. Pękniecie widać w tym miejscu gdzie wlutowane są przewody, a płyta nie wygląda mnie na nowa, a nawet naprawiana, bo wymiana np. tyrystora wiąże sie z usunięciem np. oryginalnego kleju, silikonu. Trzeba uruchomić odkurzacz z regulacja obrotów w trybie ręcznym, później zająć się automatyką. Dlatego na PW podałem numer telefonu, gdyż odległość nie jest duża, a tym bardziej mam możliwość być przejazdem. Można dzwonnic, mogę oddzwonić...
  Poprawiłem TONI_2003
 • #20
  1.b
  Level 13  
  Witam.
  Spróbuję jeszcze z tym rezystorem 10kΩ, tego triak to akurat ja wlutowałem na innego, a zdjęcie było w trakcie demontażu, bo myślałem, że uszkodzony jest. Ale po wymianie też nic się nie zmieniło. Nie mam numeru na PW.
  Edit:
  Próbowałem z tym rezystorem 10kΩ, wpiętym zamiast tego czujnika temp. Na starej i nowej płytce, ale bez zmian. Wygląda na to, że triak nie zamyka obwodu (brak sygnału sterowania załączania) triaka.
  Poprawiłem TONI_2003
 • #21
  przemobuli1989
  Level 9  
  Witam.
  Mam podobny problem z odkurzaczem festool planex. Załącza się działa chwilę, ale włącza się alarm i gaśnie... Następnie już się nie włącza, a macie jakieś propozycje?
 • #22
  grajek1979
  Level 16  
  Witam, ma ktoś rozpiskę jak podłączyć włącznik główny festool CTL 36
 • #23
  cath
  Level 10  
  Mam model CTL, też mam do wymiany moduł główny. Znalazłem taką płytkę w jakimś sklepie internetowym, a w opisie była informacja, że płytka do wymiany tylko w serwisie, z uwagi na to, że trzeba ją skalibrować pod odkurzacz cokolwiek to znaczy. Ktoś coś wie, czy faktycznie, nowa płytka, nie wystartuje, bez serwisu Festoola? Może kolega zakładający temat ma właśnie problem takiej natury.
 • #24
  hubert1188
  Level 13  
  Witam. Dwa dni temu zakupiłem moduł (używka) do CTL36 E AC założyłem i działa bez problemu. Trochę dziwne ,że do podłączenia 6-ciu wtyczek + zasilanie których nie da się pomylić potrzebny jest serwis.