Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dipol 1/2 fali do uniden ezi -

06 Maj 2018 17:08 1620 22
  • Poziom 10  
    WITAM
    Posiadam skaner częstotliwosci UNIDEN EZI33. Sam zrobiłem dipol półfalowy i mam pytanie dotyczące zamontowania go
    mieszkam ok 16 km w linii prostej (przez las) od miejscowości skąd nasłuchuję: policję, straż pożarną, lpr, straż miejską ITD.
    Początkowo zamontowałem antenę jak na obrazku. A chciałem wyciągnąć trochę wyżej(poprawić zasięg), więc zamontowałem dipol tak jak na obrazku B, przez co straciłem nasłuch straży miejskiej, jak poszerzam SQ to słychać tylko na tej częstotliwości szum. Czy powodem tego może
    być kabel, który idzie wzdłuż dipola i robi zakłócenia, czy zrobienie ramienia jak na obrazku C poprawiłoby działanie skanera?

• Poziom 33  
    Jeżeli nasłuchy chcesz robić z określonego kierunku to zastąp dipol bardziej rozbudowaną anteną kierunkową (kilkuelementowa Yagi, Bi-Quad, siatkowa przeliczona do pasma częstotliwości i oczywiście symetryzator lub wzmacniacz antenowy.
  • Poziom 39  
    wieswas napisał:
    Jeżeli nasłuchy chcesz robić z określonego kierumku to zastąp dipol bardziej rozbudowaną anteną kierunkową (kilkuelementowa Yagi, Bi-Quad, siatkowa przeliczona do pasma częstotliwości i oczywiście symetryzator lub wzmacniacz antenowy.

Po co mu wzmacniacz, jeśli będzie miał antenę kierunkową?!
    Jeśli ze zwykłego dipola w miarę dobrze odbierał, to z kierunkowego będzie jeszcze lepiej.
    Najlepszy przewód H1000 lub H100, oba są godne polecenia.
  • Poziom 10  
    Właśnie w tym problem bo mieszkam między Białymstokiem a Hajnówką i słucham z Białegostoku i z Hajnówki.
    Jak antena była w pozycji A to słyszałem straż miejską z Białegostoku i straż pożarną z Hajnówki, w pozycji B na częstotliwości straży miejskiej czasami wyłapuję tylko szum, czy jest duże prawdopodobieństwo, jakbym zamontował antenę jak na obrazku C, to polepszyłby się sygnał na straż miejską( czy szum może być spowodowany kablem idącym wzdłuż dipola)?

• Poziom 10  
    A co do kabla, lecę na starym od lana rg-58u (ma z15 lat) ok. 8m, dipol samoróbka i słyszę radiowozy policyjne z Łomży w linii prostej ok. 110km od domu.
  • Poziom 10  
    Ok, jakbym zmienił przewód to o ile ok. % zwiększyłby się zasięg, jak na starym słyszę z odległości ok. 110 km.
  • Poziom 39  
    Popieram kolegę Rezystor240 - takie ułożenie koncentryka jak na rys. B powoduje zmianę parametrów dipola - to już jest inna antena niż ta zaprojektowana. Tylko montaż wg rysunku C zapewni poprawną pracę dipola. To są podstawowe zasady wykonywania i montażu takich anten. Jeśli inne parametry instalacji są poprawne to zasięg zależy przede wszystkim od wysokości zamocowania anten - nadawczej i odbiorczej oraz od przeszkód ( czy ich braku ) między antenami.
  • Poziom 39  
    zworys napisał:
    Tylko montaż wg rysunku C zapewni poprawną pracę dipola. To są podstawowe zasady wykonywania i montażu takich anten

Tak, lecz rysunek A także nie jest błędny, co nie oznacza że jest idealny.
    Będzie mniejszy zasięg, o ile tego nikt nie powie.
  • Poziom 10  
    Ok, to już wszystko jasne, mam jeszcze 1 pytanie, czy w ogóle da się jakoś rozkodować, przeprogramować skaner, żeby odbierał szerszy zakres częstotliwości, bo w moim jest 138-174Mhz 406-512MHz, czy da się rozlokować tę lukę od 173 do 406.
  • Poziom 39  
    Gia_Nt napisał:
    ok to już wszystko jasne mam jeszcze 1 pytanie czy wogole da się jakoś rozkodować przeprogramowac skaner zeby odbieral szerszy zakres czestotliwosci bo w moim jest 138-174Mhz 406-512MHz czy da się rozlokować ta lukę od 173 do 406

Trudne do zrealizowania, ale polecam tuner na RTL.
  • Poziom 39  
    Gia_Nt napisał:
    czy da się rozlokować ta lukę od 173 do 406

Raczej się nie da, bo to nie jest blokowanie pasma, tylko obwody selektywne zostały wykonane na konkretne pasma. Twoje "odblokowanie" musiałoby polegać na dorobieniu obwodów selektywnych na pominięte pasma. Można to zrobić, ale to robota dla elektronika doświadczonego i wprawionego w wykonywaniu obwodów i urządzeń RF. W sumie propozycja wykorzystania "cyfrowego odbioru" ( SDR )jest najłatwiejsza do zastosowania.
  • Poziom 21  
    Rezystor240 napisał:
    Pozycja B jest błędna przewód musi być tak jak w pozycji A lub C.
    Każda z tych pozycji jest błędna, najmniej zła jest C, później A. B jest bardzo zła, ale przy odbiorze różnica między A,C a poprawnym wykonaniem może nie mieć istotnego znaczenia.
    Dipol jest anteną symetryczną, i oba ramiona powinny być osłonięte w identyczny sposób, więc jeśli obok dolnego stoi maszt, to obok górnego także powinien być maszt przedłużony.
    Rezystor240 napisał:
    Najlepiej gdyby wysięgnik był oddalony o około 80 cm do dipola, wtedy wysięgnik nie wpływa na antenę.
    80cm? a dla jakiej częstotliwości i przy jakich długich ramionach? sprawdzimy na symulacji.
    Gia_Nt napisał:
    ok jak bym zmienił przewód to o ile ok % zwiekrzyl by się zasięg jak na starym słyszę z odległościok 110 km
    rg58 były bardzo różne, niektóre były ok, niektóre bardzo złe. Jak masz dużo tego kabla (np 30m) to wymiana na pewno pomoże. Jak 10m to pewnie nie zauważysz zmian, chyba, że kabel był bardzo zły.
  • Poziom 10  
    To jaka pozycja byłaby dobra, kabla mam z 8 m i łapię policję z ok. 110 km od domu.
  • Poziom 27  
    Gia_Nt napisał:
    w moim jest 138-174Mhz 406-512MHz, czy da się rozlokować tę lukę od 173 do 406.

Nie ma większej potrzeby tego robić, bo tam raczej nic nie pracuje co warte by było przyłożenia ucha. W tym przedziale sa ulokowane kanały TV. Jak chcesz słyszeć więcej ruchu w eterze, to airbandu fajnie się słucha.
  • Poziom 34  
    Gia_Nt napisał:
    ...zamontowałem dipol tak jak na obrazku B, przez co straciłem nasłuch straży miejskiej...

Tu masz wzory na długość ramion dipola: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8473172#8473172

Jeżeli nie słuchasz energetyki na 428 MHz to ramiona dotnij na na środek pasma VHF, czyli 159 MHz.

Tutaj masz zdjęcia dipoli domorosłych konstruktorów zebrane z Radioscanner i Elektrody: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8319938#8319938

147,8750 ma się dobrze i rozumiem, że o tej wartości rozmawiamy?
  • Poziom 10  
    tak 147.875 w pozycji A dobrze slyszalem na odleglosc ok 35 km w lini prostej a pozycja B tylko szym czasami a ramiona maja po 50 cm i przerwa 2 cm
  • Poziom 10  
    i problem rozwiazany zamontowalem jak na obrazku C po maszcie szedl kabel od internetu bezprzewodowego i chyba on robil zaklucenia bo jak 3 kable szly razem nie odbieralo puscilem kabel od internetu inna droga iwszystko zadzialalo idealnie odbieram wszystko jak trzeba
  • Poziom 27  
    Rezystor240 napisał:

Jakieś konkretne częstotliwości?

Chodzi mi o całe pasmo.
    Nie jestem fanem nasłuchów, więc nic konkretnego nie podam, ot mam zapisanych kilka lokalnych kanałów i tyle. Jak w ciągu dnia brakuje rozmówców na UKF-ie, to zapuszczam skanowanie,
    słucha się tego podobnie neutralnie jak PKP, spory ruch jest przez cały dzień i przynajmniej nie ma się wrażenia, że "antenę ukradli"
  • Poziom 10  
    mam pytanie dotyczące częstotliwości 147.875 czasami po zakończeniu korespondencji na ww częstotliwości słychać szum jak by zakłócenia co możne być powodem tego, dodam ze jak wcisnę klawisz szukaj dalej to już szumu nie łapie