Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bolero 3281 - Brak ukf 66-74 MHz, kompletna cisza

06 Maj 2018 17:34 852 4
  • Poziom 5  
    Witam wszystkich,
    z racji tego iż nabyłem niedawno radio Bolero 3281 postanowiłem je odrestaurować i naprawić. Po przeczyszczeniu, nawinięciu nowych linek od skali, założeniu nowych żarówek wymianie pęknietej EL84 i przelutowaniu niektórych pourywanych przewodów radio zaczeło dosyć dobrze odbierac Warszawe 225kHz na falach długich. Pozostale zakresy też odbiera dosć dobrze oprócz wspomnianego UKFu. Rozumiem ze w zakresie 66-74 nie odbiore zadnej stacji. Wpadłem wiec na pomysł ze zakupie symetryzator, podłacze odwrotnie i konwerter z kwarcem 27 Mhz, i coś powinno zacząć gadać. Niestety tak sie nie stało, żeby być pewnym czy konwerter dIala podlaczylem go pod radio Lena 2 i odbiera 4 lokalne stację. Sprawdziłem izostat od ukf i styki które powinny przewodzić w momencie zalaczenia tego klawisza. Napiecie do głowicy dochodzi 200V, zarzenie tez 6,7V. Głowica sama w sobie tez chyba pracuje gdyz uruchamiajac program hd sdr mam widoczną częstotliwość heterodyny, co widac na załączonym zdjeciu. Co moge jeszcze sprawdzić, pomierzyc? Bolero 3281 - Brak ukf 66-74 MHz, kompletna cisza Bolero 3281 - Brak ukf 66-74 MHz, kompletna cisza Bolero 3281 - Brak ukf 66-74 MHz, kompletna cisza
    7_thumb.jpg[/img]

Dodano po 4 [minuty]:

Zdjęcie z programu hd sdr
  • Poziom 21  
    A co to za konwerter był? Do podłączania na wejściu antenowym?
    Te cztery stacje odbierane Leną, to wydaje mi się trochę mało.

A taka prymitywna próba: Czy coś się dzieje, jak dotkniesz palcem wejścia antenowego?

Inne uwagi:
    Napięcie żarzenia 6,7V to nie za dużo?
    To radio nie ma przełączników typu isostat (a nie izostat), bo licencja na isostaty została kupiona dużo później niż wyprodukowano to radio.
  • Poziom 5  
    Konwerterem byl kit jabela j246, symetryzator byl odwrotnie podłączony 300 ohm do radia a tam gdzie kabel do konwertera. 6,7 to napiecie przy odlączonych zarówkach podswietlenia skali.

Dodano po 11 [minuty]:

Przy dołożeniu kawałka drutu czy palca pod wtyk antenowy zero reakcji, przy wlozeniu tego samego kawalka drutu do gniazda na fale dlugie odbior warszawy l znacznie sie poprawil przy skreceniu anteny ferrytowej
  • Poziom 11  
    Czy podane przez ciebie "6,7 to napiecie przy odlączonych zarówkach podswietlenia skali.
    " napięcie zmienne 6,7V zostało wyprostowane przez zastosowanie diody i kondensatora elektrolitycznego lub zasilone z obcego zasilacza. Układy elektroniczne pracują przy zasilaniu prądem stałym a żarówki w OR lampowych prądem zmiennym z transformatora.
  • Poziom 29  
    Czy pewny jesteś dobrej emisji ECC85?
    W jakim zakresie przestraja się heterodyna ?
    W którym punkcie dokonywałeś pomiaru wcz.? sonda skompensowana?
    Sprawdź jeszcze wartość prądu anodowego na wejściu do głowicy powinien w/g chematu wynosić 13mA
    Poza tym, moim zdaniem przestroić to w sposób tradycyjny przez zmianę C i L na wejściu i w obwodach heterodyny.