Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka / chłodziarka turystyczna

lriuqs 06 May 2018 19:21 1311 2
    lriuqs
    Level 3  
    Witam wszystkich,

chciałbym kupić lodówkę turystyczną. Często spotkałem się z opinią aby brać lodówkę Waeco. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że to nie będzie lodówka z pierwszego zdarzenia. Ma ona schłodzić ile się da zawartość w środku. Do tej chłodziarki oczywiście będzie dorzucony wkład chłodzący.
    Użytkowana będzie na wczasach i sporadycznie przy grillu. Zapewne łączny jej czas użytkowania w ciągu roku może się zamknąć w 2 tygodniach.

Wybrałem więc ten produkt:
    https://www.dometic.com/pl-pl/pl/produkty/żywność-i-napoje/lodówki-przenośne/lodówki/dometic-coolfun-sc-30-_-64092

Grzebiąc na internecie dalej natrafiłem na lodówkę
    https://www.mobicool.com/en-de/de/products/co...lectric-cool-boxes/mobicool-t30-acdc-_-145421

Obie wyglądają praktycznie tak samo. Czy te lodówki mają coś ze sobą wspólnego? Tak jakby marki na inne rynki?

Jeszcze inny przykład lodówek:
    Waeco Mobicool G 30 AC/DC
    MPM 32-CBM-03
    Obie wyglądają praktycznie tak samo. Mógłbym prosić o jakieś rozjaśnienie? Czy to nie jest ta sama lodówka produkowana w jakiejś fabryce dla 2 różnych firm?

Kolejna sprawa czy opłaca się inwestować w chłodziarkę Waeco? Czy będzie ona w czymś lepsza niż lodówki z Biedronki albo Lidla, albo od lodówek firmy Camry itp., które są o ponad 100 zł tańsze?

Pozdrawiam
    lriuqs
    Level 3  
    Nikt nic nie wie?
  • Helpful post
    jack63
    Level 43  
    lriuqs wrote:
    Czy te lodówki mają coś ze sobą wspólnego?

Tak. To lodówki z termoelektrycznym elementem chłodzącym. Tzw. ogniwo Peltiera. Poczytaj sobie w necie.
    To zupełnie inna zasada działania niż w 99% lodówek domowych. Tzw. sprężarkowych.
    Jak dla mnie kicha, bo mają niską sprawność "przetłaczania" ciepła, ale czasami jest to jedyne rozwiązanie.
    Rożnica w cenie powinna (!) wynikać z jakości i przede wszystkim trwałości termo-ogniwa, ale wiadomo jakie mamy dziś czasy...
    Zakup takiej lodówki, jak z resztą wszystkiego, to loteria.
    Osobiście wybieram zawsze coś ze średniej półki, bo uważam, że daje to największą szansę(nie pewność!) na dobry stosunek cena/jakość.
    Jak nie masz super parcia na coś przenośnego, to lepiej kupić coś ze sprężarką.
    Wszystko zależy od przewidywanego zastosowania i wymogów z nim związanych.
    PS. Nawet te termoeletryczne mają warianty związane ze źródłem lub źródłami zasilania. Np. Zasilanie 12VDC najprostsze samochodowe. Zasilanie 12VDC/230VAC, czyli mają zasilacz sieciowy, więc będą droższe.
    Są też drogie, ale bardzo ciekawe lodówki do kamperów. Są większe, ale do ich działania można użyć 12VDC/230VAC/gaz propan-butan z butli, która i tak z reguły w kamperze jest. Jak dla mnie rewelacja i nie są to termoelektryki, ani sprężarkowe tylko absorbcyjne.