Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Electrolux ESL5340LO - nie grzeje wody

06 Maj 2018 20:48 930 28
  • Poziom 12  
    Witam.
    Rezystancja grzałki - około 25Ω. NTC w temperaturze pokojowej około 5kΩ, ze wzrostem temperatury spada. Przekaźnik wygląda na sprawny. Po podaniu napięcia na cewkę klika bez problemów. Po włączeniu zmywarki mam na zasilaniu grzałki 40V i tak zostaje do końca programu. Dziwne jest to, że napięcie na złączu grzałki pojawia się od razu po wciśnięciu guzika ON/OFF.
    Co jeszcze sprawdzić?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 34  
    To, że przekaźnik klika to nie oznacza jeszcze całkowitej sprawności.
    Sprawdź rezystancję przejścia styków zarówno w spoczynku jak i po złapaniu przekaźnika.
  • Poziom 12  
    Przekaźniki sprawdzone, dalej lipa. Patrząc na schemat nie bardzo rozumiem co może być nie tak i skąd te 40V ?

Zmywarka Electrolux ESL5340LO - nie grzeje wody
  • Poziom 21  
    Sprawdź tacho silnika pompy:)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    Sprawdź wartość napięcia przychodzącego do przekaźnika. Jeżeli napięcie zasilania dochodzące do zmywarki i styku przekaźnika wynosi 230 V to zostaje tylko przekaźnik.
  • Poziom 12  
    :arrow: bubu64 - możesz mi wytłumaczyć jak tacho może wpływać na to, że na grzałce jest tylko 40V. Wydaje mi się, że według schematu jest to prosty obwód załączający napięcie 230V bezpośrednio z wejścia. Rezystancje przekaźnika zmierzyłem - OK. Dla pewności wymienię przekaźniki.
  • Poziom 21  
    Zostaw w spokoju to napięcie 40V... Sprawdź tacho silnika i tyle w temacie, a jeśli tacho sprawne to trza drążyć dalej, i na grzałce ma być 230V w momencie załączenia przekaźnika :)
  • Poziom 12  
    Nie bardzo wiem gdzie jest tacho. Mam pompę i z niej 3 przewody i jakiś mały silnik z oznaczeniem 50sm16-337s do którego dochodzą 3 przewody. ?????? Help .....
  • Poziom 22  
    To jest tacho. Sprawdź czy na cewce przekaźnika jest napięcie sterujące. Jeżeli jest to sprawdź czy przekaźnik podaje napięcie na grzałkę.
  • Poziom 31  
    Czy przekaźniki sprawdzałeś po wylutowaniu z płytki czy na płytce?
  • Poziom 21  
    bubu64 napisał:
    Sprawdź tacho silnika pompy:)

Sorki kolego, ale po symbolach zmywarki sprawdziłem jaka pompa jest zabudowana w twojej zmywarce i wydaje mi się, że pompa jest z silnikiem inwerterowym, a ta jest sterowana falownikiem i nie posiada tachometru:)
  • Poziom 12  
    Przekaźniki wymieniłem. Odpaliłem tryb serwisowy, miałem błędy i60 oraz i70. Wykasowałem, puściłem krótki program mam po nim błąd i62 - nie mogę nigdzie znaleźć co to za błąd? Dodatkowo jeszcze i00.

A czy ktoś wie jakie parametry powinien mieć NTC w tej zmywarce? To jest czujnik TSD190 - zmętnienie/temperatura.
    Mirek99 napisał:
    To jest tacho. Sprawdź czy na cewce przekaźnika jest napięcie sterujące. Jeżeli jest to sprawdź czy przekaźnik podaje napięcie na grzałkę.
    Nie ma napięcia na cewce przekaźnika. Jak sprawdzić ten silnik/tacho - ma 3 przewody?
  • Specjalista AGD
    W/g producenta i62 to uszkodzenie jednego albo obu przekaźników grzałki i należy wymienić moduł.
    Silnik pompy myjącej to bldc, odpada temat tachometru.
    Proponował bym zacząć od sprawdzenia poprawności działania miernika, już kiedyś to przerobiłem, po wielu latach wiernej służby się sypnął i zaniżał pomiar zasilania sieciowego o jakieś 50 V i mnie wykiwał po całości.
    Jeśli miernika jesteś pewien, zaryzykował bym i podmienił hydrostat w zmywarce.
  • Poziom 12  
    Miernik ok. Czy nie sprawny hydrostat może generować taki błąd? Wymiana modułu mi się nie uśmiecha to koszt połowy zmywarki.
  • Specjalista AGD
    Grzałka jest zasilana z przekaźników, więc z założenia albo jest zasilanie albo go nie ma, przekaźniki nie uzyskują stanów pośrednich, więc dalej mi to 40 V trochę nie pasi. Nie mniej, hydrostaty w tych zmywarkach to ****** (ocenzuruje to). Ja bym go w pierwszej kolejności podstawił by sprawdzić, Ty niestety będziesz go musiał najpierw nabyć. Nie mniej w tych konstrukcjach hydrostat to jedna z częstszych przyczyn niegrzania wody, choć zwykle zgłasza inny błąd.
  • Poziom 22  
    Czy zmywarka pobiera wodę do odpowiedniego poziomu ?Można sprawdzić drożność rurki ciśnieniowej hydrostau .Może być przypchana .
  • Specjalista AGD
    Hydrostat jest montowany bezpośrednio na misce myjącej, bez dodatkowych wężyków (chyba, że był montowany zestaw naprawczy - w co wątpię) zanieczyszczenie króćca hydrostatu zwykle łączy się już z uszkodzeniem jego.
  • Poziom 22  
    Można "zasymulować " poprawne działanie hydrostat i sprawdzić czy uruchomi się przekaznika .Oczywiście grzałka musi być zanurzona w wodzie.
  • Specjalista AGD
    Sądzę, ze koledze, amatorsko, ciężko będzie zasymulować ten hydrostat, chyba, że masz Mirku na to jakis patent, to podpowiedz koledze lokii.
  • Poziom 12  
    Poziom wody wydaje się być jak najbardziej ok. Można prosić o opis jak zasymulowac hydrostat?
  • Poziom 22  
    Na schemacie jaki umieściłeś nie widzę czujnika poziomu wody. Jest tylko czujnik ciśnienia . Moim zdaniem musi być czujnik poziomu . Zazwyczaj posiada trzy przewody i przełączne mikro on /off .Musi też mieć połączenie hydrauliczne z wodą która będzie podgrzewana. Można tez jeszcze dokłądnie posprawdzać płytę szukając pęknięć, zimnych lutów . Wrzuć też zdjęcia płyty .
  • Poziom 12  
    Zmywarka Electrolux ESL5340LO - nie grzeje wody Zmywarka Electrolux ESL5340LO - nie grzeje wody
    Płyta sprawdzana 100 razy pod lupą. Przekaźniki wymienione, a na cewkach przekaźników brak zasilania. Z czujników mam tylko taki jak na zdjęciu i zamontowany bezpośrednio w miskę.
  • Poziom 31  
    Jeszcze raz zadam pytanie czy przekaźniki sprawdzałeś po wylutowaniu z płytki czy na płytce? Jeśli sprawdzałeś bez wylutowania podając na piny cewki napięcie to na 100% uszkodziłeś elementy sterujące przekaźnikami.
  • Poziom 22  
    To jest to . Nie widzę ile ma pinów -powinien mieć trzy . Bez wody zwarty jeden a gdy jest woda rozwiera się .Trzeba to sprawdzić .
  • Specjalista AGD
    Mirek99 napisał:
    To jest to . Nie widzę ile ma pinów -powinien mieć trzy . Bez wody zwarty jeden a gdy jest woda rozwiera się .Trzeba to sprawdzić .

Mirek99 napisał:
    Na schemacie jaki umieściłeś nie widzę czujnika poziomu wody. Jest tylko czujnik ciśnienia . Moim zdaniem musi być czujnik poziomu . Zazwyczaj posiada trzy przewody i przełączne mikro on /off .Musi też mieć połączenie hydrauliczne z wodą która będzie podgrzewana. Można tez jeszcze dokłądnie posprawdzać płytę szukając pęknięć, zimnych lutów . Wrzuć też zdjęcia płyty .

Tam jest czujnik analogowy, a nie tradycyjny hydrostat. 3 styki: Vcc, GND, Out (wyjście sygnału - zależy od ciśnienia).
  • Poziom 22  
    Dzięki za informacje . Ustal gdzie jest zasilanie i masa na hydrostacie i wlewając wodę sprawdzaj czy zmienia się napięcie na wyjściu .
  • Poziom 21  
    Mirek99 napisał:
    Dzięki za informacje . Ustal gdzie jest zasilanie i masa na hydrostacie i wlewając wodę sprawdzaj czy zmienia się napięcie na wyjściu .

Nie napięcie, tylko częstotliwość:)
    Poza tym zmywarka zasygnalizuje uszkodzenie hydrostatu, tak więc nie ma co tutaj grzebać:)
  • Specjalista AGD
    bubu64 napisał:
    Nie napięcie, tylko częstotliwość:)
    Poza tym zmywarka zasygnalizuje uszkodzenie hydrostatu, tak więc nie ma co tutaj grzebać:)

Amen.
  • Poziom 12  
    Bardzo dziękuję wszystkim za chęć pomocy. Zmywarka naprawiona. Znalazłem w przystępnej cenie cały moduł, podmieniłem i wszystko działa bez zarzutów. Jeszcze raz dziękuję.