Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Niesprawny ekran dotykowy w samochodzie - sterowanie radia, klimy i navigacji

06 May 2018 21:30 6441 6
 • Level 2  
  Radio Denso z 7 calowym wyświetlaczem dotykowym - sterowanie radia, navi, klimy itp. w samochodzie ford mondeo.
  Przestał działać ,,dotyk" w tym wyświetlaczu - nie reaguje na dotknięcie w żadnym miejscu. Sam ekran świeci i wyświetla wszystko prawidłowo tak jak wcześniej ale nic nie mogę zmienić poprzez dotyk wyświetlanych wirtualnych przycisków jak np. stacje radiowe, menu itd.
  Wszystkie przyciski manualne osadzone wokół radia sterujące nadmuchami normalnie działają.
  Stało się to prawdopodobnie przy sprzątaniu w samochodzie, gdy użyłem sprayu do czyszczenia kokpitu. Nie zorientowałem się od razu, gdyż wszystko normalnie się wyświetlało i radio grało cały czas na ustawionej wcześniej fali.
  Wyglądało to tak, jak by po prostu coś chwilowo się zawiesiło, lecz samo włączanie i wyłączanie radia nic jednak nie zmieniło. Postanowiłem więc rozłączyć klemę w samochodzie aby całkiem zresetować radio i jego ustawienia. To niestety również nic nie dało, poza tym, że teraz radio żąda wpisania kodu PIN (Standardowe zachowanie po każdym rozłączeniu zasilania). Nie byłoby z tym żadnego problemu, gdyż mam oryginalny kod, ale niestety nie jestem w stanie go wpisać bo panel dotykowy po resecie dalej nie działa!
  Wygląda na to, że coś się jednak uszkodziło. Być może, że to sam panel dotykowy albo elektronika nim sterująca?
  Rozebrałem urządzenie, wyjąłem wyświetlacz, na którym to wizualnie nic złego nie widać i poprawiłem dokładnie wszystkie zaciski połączeń taśmowych digitizera.
  To wszystko co w zasadzie mogłem zrobić, ale nie przyniosło to jednak żadnego efektu - dotyk dalej nie działa.
  Wyświetlacz ten to Toshiba TFD70W24. Kosztuje ponad 100 dolców z transportem przez Alieexpress z Chin i kilku tygodniowym oczekiwaniem. I tu mam pewne obawy. Gdybym chociaż był całkiem pewny, że to wyświetlacz. A może to wcale nie jego wina, tylko elektroniki i pieniądze wywalę w błoto a sprzęt dalej nie zadziała?
  Zasadnicze pytanie dla mnie jest to, czy w ogóle możliwa jest taka usterka wyświetlacza, że wszystko ładnie pokazuje a nie działa tylko dotyk?
  Wydaje mi się, że gdyby doszło do jakiegoś rozwarstwienia digitizera to raczej byłby ciemny lub źle wyświetlał a może się mylę i jest to możliwe?
  Cały używany ten zestaw Denso na allegro to koszt ok.900zł czyli całkiem sporo.
  Jak myślicie wymieniać w ciemno wyświetlacz czy nie? Jest szansa że to zadziała?

  Niesprawny ekran dotykowy w samochodzie - sterowanie radia, klimy i navigacji


  Niesprawny ekran dotykowy w samochodzie - sterowanie radia, klimy i navigacji
 • Helpful post
  Level 33  
  Wyświetlacz to wyświetlacz, a dotyk to dotyk. Nakładkę dotykową masz nałożoną na wyświetlacz wiec nic dziwnego, że wyświetlacz sobie normalnie działa.
  Sprawdź czy nie zalałeś plakiem (czy czymś tam) taśmy od dotyku-może zrobiło zwarcie.
 • Helpful post
  Level 42  
  Musisz bardziej rozebrać ten wyświetlacz, trzeba dojść do złącza/taśmy od dotyku i go przemyć, jeżeli to nie pomoże to wymiana.

  jar59 wrote:
  czy w ogóle możliwa jest taka usterka wyświetlacza, że wszystko ładnie pokazuje a nie działa tylko dotyk?
  Tak.

  jar59 wrote:
  Wydaje mi się, że gdyby doszło do jakiegoś rozwarstwienia digitizera to raczej byłby ciemny lub źle wyświetlał a może się mylę i jest to możliwe?
  Tak, mylisz się, uszkodzenie nie ma wpływu na wyświetlany obraz.
 • Level 2  
  Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Znacznie mi to rozjaśniło sprawę. Czyli dotyk to osobna sprawa i faktycznie tak jest! Rozebrałem wyświetlacz jak tylko to możliwe. Nakładka dotykowa naklejona jest na zewnętrznej stronie wyświetlacza (fot.7) i ma cztery ścieżki na taśmie, która z kolei wpięta jest nie bezpośrednio do elektroniki wyświetlacza (fot.4) tylko do płytki na ramce z przyciskami manualnymi (fot.9 - taśma brązowa)
  Taśma panelu dotykowego z jednej strony jest bezpośrednio wlutowana do digitizera od wewnętrznej strony i tam nie ma dostępu aby to złącze przeczyścić (fot.8). Na zbliżeniu nie wygląda to zbyt ciekawie ( fot.8) i trudno wzrokowo określić czy nie ma tam może uszkodzenia lub przerwania ścieżki dotyku. Jedyne co mogłem zrobić to dokonać pomiaru jakiejś rezystancji pomiędzy tymi ścieżkami na drugim złączu taśmy. Zupełnie nie wiedziałem czego mam się spodziewać ale okazało się, że taka rezystancja jednak występuje w różnych wartościach pomiędzy wszystkimi czterema ścieżkami (zakres to od niecałego 1k do 10,5 kilo)
  Wydawałoby się więc , że skoro nie ma przerwy to sam dotyk może być dobry? Może jednak też taki pomiar jeszcze o niczym nie przesądza co do jego sprawności?
  Pytanie zatem jest takie - Czy można jakoś sprawdzić taki dotyk żeby się upewnić czy to on jest winny?
  Pozdr, Jar.
 • Level 42  
  Czy ta taśma na foto nr 8, jest szczelnie przyklejona do wyświetlacza ? czy może jest tam jakaś szczelina którą mógł się tam dostać ten środek do czyszczenia.
 • Level 2  
  Witam
  Udało mi się jeszcze rozdzielić panel dotykowy od wyświetlacza, gdyż okazało się, że są to jednak osobne, demontowalne elementy (fot. 33). Teraz lepsze jest dojście do złącza taśmy digitizera. Na fot. 35 widać teraz to miejsce. Szczelinka między taśmą a plastykiem jest bardzo mała i płytka. Bardzo delikatnie próbowałem wsunąć tam żyletkę, ale weszła może 2mm w głąb i to wszystko. Chemia oczywiści ma szanse tam się dostać, choć nie do końca jestem pewny, na ile jest to możliwe w warunkach gdy całość jest zabudowana?
  Natomiast ciekawe jest to, że po tym zabiegu z żyletką pomiar rezystancji między pierwszą a trzecią ścieżką taśmy zmienił się . Przedtem było ok. 10,5k a teraz jest ponad 20k. Coś się widocznie tam zadziało, ale jednak po ponownym złożeniu wszystkiego jest jak było, czyli dotyk dalej nie działa.
  Chyba doszłem już do muru, bo nie widzę już czegokolwiek co mógłbym jeszcze zrobić bez totalnej destrukcji panelu dotykowego. Coraz bardziej zastanawiam się, czy w ogóle montaż nowego dotyku (gdybym miał!) coś by tu zmienił. Może to jednak coś złego zadziało się na tej płytce gdzie doczepiona jest taśma dotyku lub jeszcze dalej w elektronice?
  Zastanawiam się też nad możliwością podpięcia jakiegokolwiek innego dotyku żeby zobaczyć czy byłaby jakaś reakcja na wyświetlaczu. Jest to możliwe?

  Niesprawny ekran dotykowy w samochodzie - sterowanie radia, klimy i navigacji Niesprawny ekran dotykowy w samochodzie - sterowanie radia, klimy i navigacji
 • Level 2  
  Witam ponownie po przeszło miesiącu. Problem został rozwiązany więc napiszę co się w temacie zadziało.
  Otóż, udało mi się w końcu znaleźć na AliExpress u chińczyków sam digitizer bez wyświetlacza za 25 euro + przesyłka. Razem niecałe 140zł. Nie był to identyczny jak mój i w opisie aukcji nazywał się : Zmodyfikowany 7 cal 4 pin Czarny panel szklany panel dotykowy Digitizer Obiektywu dla TFD70W24 TFD70W23 LCD .
  Główna różnica to taśma łącząca digitizer z elektroniką. Na fot.37 widoczne są obydwa panele dotykowe. Po lewej oryginał a po prawej nowy - zmodyfikowany. W tym nowym taśma jest o wiele cieńsza, wyprowadzona w innym miejscu i nie jest odpowiednio ukształtowana, co sprawia spore trudności montażowe. Taśma wychodzi w takim miejscu (fot. 40), że nakłada się na inną taśmę i dość trudno jest się zmieścić. Poza tym, taśmę musimy jakoś powyginać, aby doprowadzić ją do właściwego zacisku mocującego, co wcale nie jest proste zważywszy na ograniczenie spowodowane niewielką długością taśmy. Ostatecznie udało mi się to osiągnąć stosując dodatkowe punkty mocujące, zabezpieczające taśmę przed samoczynnym wysuwaniem się jej z zacisku elektroniki ( fot. 41).
  Po skręceniu całości i podłączeniu w aucie okazało się, że wszystko działa jak należy a panel dotykowy poprawnie reaguje na dotyk.
  I jeszcze coś co może się przydać. Na fot 42 zaznaczyłem rezystancję zmierzoną pomiędzy poszczególnymi ścieżkami nowego digitizera. Jest ona diametralnie różna od tej w uszkodzonym, gdzie mierzona oporność występuje pomiędzy absolutnie wszystkimi ścieżkami a nie tylko tymi jak na foto 42.
  Z ciekawostek: Na fot.37 na nowym panelu ( po prawej) widać łączenie taśm - taka czarna jakby zasilikonowana buła. Okazało się, że to łączenie nie jest jeden do jeden, tzn, że np. ścieżka prawa przed łączeniem odpowiada również prawej za łączeniem. Kolejność ta jest przemieszana i być może na tym również polega zmodyfikowanie tego digitizera i przystosowanie do danego modelu wyświetlacza.
  Ważne, że na końcu wszystko działa!
  Dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy zabrali głos w tym temacie i nakierowali mnie na właściwe tory!
  pozd. Jar.