Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP350E7C - Laptop się przegrzewa

07 Maj 2018 00:32 723 10
  • Poziom 11  
    Objawy są takie, że pomimo że temperatury (raportowane przez SpeedFan) CPU i GPU dochodzą, a nawet przekraczają 100C - wentylator się nie włącza.

Sam wentylator jest mechanicznie sprawny, bo po restarcie, kiedy komputer jest w ustawieniach BIOS czy podczas uruchamiania systemu operacyjnego - działa poprawnie (obroty zmieniają się wraz z temperaturą).

Natomiast po kontrolą Windows 10 - czasami (bo też nie dzieje się to zawsze), komputer potrafi się nawet wyłączyć z przegrzania bez uruchomienia wentylatora.

Z softwarowych tematów - w ustawieniach planu zasilania chłodzenie ustawione jest na aktywne. Tryb cichy (Fn+F11) wyłączony.

Zazwyczaj wygląda to tak, że po restarcie laptop chłodzi się poprawnie jakiś czas, a potem "zapomina" o wentylatorze i się gotuje.

Szukanie rozwiązania w internecie mi się nie udało - oczywiście setki takich pytań, tysiące odpowiedzi (wyczyść radiator/wymień wentylator) i zazwyczaj pewnie właśnie to było tam przyczyną.
  • Poziom 20  
    Problem raczej typowo softowy - zobacz czy nie masz w biosie opcji możliwości wyłączenia sterowania chłodzeniem przez system operacyjnych. Co prawda wtedy pewnie będzie chodził cały czas na wysokich obrotach, ale tym wykluczysz sprzętowe problemy.

Jeśli nie to, o ile masz taką możliwość postawił bym Windowsa 7 i sprawdził co się będzie działo, Win 10 ma różne dziwne zachowania...

• Spec od komputerów
    Zacznij od sprawdzenia na np. linuxie live i jeśli problem nadal występuje - aktualizuj BIOS - tu jest pewne ryzyko - w czasie aktualizacji laptop nie może się wyłączyć.
    Temperatury sprawdź np. HWInfo (SpeedFan się nie sprawdza w laptopach).
  • Poziom 11  
    Wafer napisał:
    Problem raczej typowo softowy - zobacz czy nie masz w biosie opcji możliwości wyłączenia sterowania chłodzeniem przez system operacyjnych.

Niestety BIOS jest bardzo ubogi w funkcje (chyba że jakieś ukryte do których nie umiem dotrzeć).
    Nie dość że nic się nie da zmienić, to nawet nie ma w nim informacji o temperaturach i prędkości wentylatora.

BIOS mam najnowszy, a oprogramowanie producenta nie pozwala na downgrade.
    Jak nic po drodze nie wymyślę, to spróbuję jakoś zainstalować jednak starszą wersję.

Wafer napisał:
    Co prawda wtedy pewnie będzie chodził cały czas na wysokich obrotach, ale tym wykluczysz sprzętowe problemy.

Sprzętowe problemy z samym sterowaniem i wentylatorem to mam wykluczone, bo w BIOS-ie wentylator chodzi.

Ja to sobie wyobrażam tak, że np. Windows steruje wentylatorem na podstawie jakiegoś tam czujnika temperatury który u mnie czasami nie działa (bo problem też nie występuje zawsze).
    A BIOS steruje wentylatorem na podstawie innego czujnika, który działa.

sk1977 napisał:
    Zacznij od sprawdzenia na np. linuxie live

Kiedyś robiłem taki eksperyment, ale sam OS nie miał chyba sterowników do mojej płyty i wentylator po prostu chodził cały czas (jak w BIOS).
    Tak więc temat wygląda tak, że te domyślne BIOS-owe sterowanie wentylatorem działa dobrze, a Windowsowe czasami działa dobrze, a czasami źle.

sk1977 napisał:
    Temperatury sprawdź np. HWInfo (SpeedFan się nie sprawdza w laptopach).

HWInfo podaje u mnie te same temperatury, wszystkie te temperatury które odczytuje wyglądają sensownie (temperatura rdzeni, obudowy CPU, GPU).

Natomiast zastanawiam się czy może w samej obudowie nie ma jeszcze np. czujnika temperatury radiatora który miałby sterować wentylatorem (nie wymienionego na listach czujników).

Jeszcze z takich pomysłów jakie miałem, to dmuchając w kratkę wentylacyjną mogę "zakręcić" wentylatorem, który wtedy mimo to nie startuje (co eliminuje moim zdaniem jakieś problemy z ruszeniem wentylatora).

• Spec od komputerów
    hellfireCC napisał:
    Ja to sobie wyobrażam tak, że np. Windows steruje wentylatorem na podstawie jakiegoś tam czujnika temperatury który u mnie czasami nie działa (bo problem też nie występuje zawsze).
    A BIOS steruje wentylatorem na podstawie innego czujnika, który działa.

Źle sobie wyobrażasz.

W tym modelu nie ma czegoś takiego jak systemowe sterowanie. Pracą wentylatora steruje KBC na podstawie odczytów z czujników - sam sposób regulacji obrotów (zależność obrotów od temperatur jest zawarta w BIOSie).
    System ma minimalny i nie bezpośredni wpływ na pracę wentylatora (ewentualnie załączenie /wyłączenie trybu pracy cichej lub przedmuchiwania). W tym modelu bez żadnych sterowników lub bez systemu wentylator pracuje poprawnie. Dlatego ten eksperyment z innym systemem[.

quote="hellfireCC"]Kiedyś robiłem taki eksperyment, ale sam OS nie miał chyba sterowników do mojej płyty i wentylator po prostu chodził cały czas (jak w BIOS). [/quote]. W takim przypadku masz usterkę sprzętową.

Nie wykluczaj problemów z wentylatorem - sam fakt, że "się zakręci" nie oznacza jego sprawności. Wentylator musi się kręcić z odpowiednią prędkością i prawidłowo podawać płycie informacje o swoich obrotach.

Sprawdź też sam układ chłodzenia - np. próba wrzątku.

Jeśli wentylator i chłodzenie sprawne - problemu szukaj na płycie.
  • Spec od komputerów
    Warto kość BIOS przeprogramować.
  • Spec od monitorów
    Masz
    Cytat:
    Laptop Samsung NP350E7C

Co masz dalej napisane za NP350E7C-
    - np. S03P/S06,...

:?: zazwyczaj płyta LA-8861P rev.? /1.0, 2.0

Podaj pomyslimy dalej!?

p.s
    na tym forum o (NP350E7C)/ bez szczegółów o pełną nazwę > napisano ponad 200 tematów
  • Poziom 11  
    lisek napisał:
    Co masz dalej napisane za NP350E7

model NP350E7C-S04PL
    BIOS P09ABE
    OS Microsoft Windows 10 Home (x64) Build 16299.371 (1709/RS3)

sk1977 napisał:
    Wentylator musi się kręcić z odpowiednią prędkością i prawidłowo podawać płycie informacje o swoich obrotach.

No właśnie pierwszy pomysł to odczyt tych parametrów.
    W wielu komputerach które widziałem programy typu SpeedFan, HWInfo lub firmowe (czy ewentualnie BIOS-owy setup) potrafiły podać prędkość wentylatorów, widywałem też prędkość zadaną, lub możliwość wymuszenia konkretnej prędkości.

To by oczywiście dużo powiedziało o ewentualnej awarii sterowania czy wentylatora.

W tym laptopie niestety żadnym oprogramowaniem nie udało mi się dotrzeć do tych danych.
    Programy potrafią tylko odczytać temperatury.

• Spec od komputerów
    hellfireCC napisał:
    W tym laptopie niestety żadnym oprogramowaniem nie udało mi się dotrzeć do tych danych.
    - te programy raczej w stacjonarnych się sprawdzają. W laptopach zazwyczaj nie ma dostępu do takich informacji.
    Impulsy obrotów można sprawdzić oscyloskopem lub podstawić na próbę sprawny wentylator.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Masz pod ten model na i3-3110M / i5-3210M
    - platforma QCLA4 LA-8862P rev.2.0 (1.0) (p.nr. wg.Samsung BA59-03539A )
    Spoiler:

Firmware Version P03ABE (P0xABE)/ np. P07ABE.

- 17.3" matryca 1600x900 różnych producentów, LVDS 40-pin Left_Bottom, LED,
    *np. B173RW01 V4
    - dodatk. gpu AMD Radeon HD 7670M
    kbc KB9012QF +
    Cytat:
    UH3 W25Q32BVSIG - SPI ROM for BIOS & ME (4MByte ) oraz UH4 MX25L1606EM - SPI ROM for Win8 (2MByte ).

- chipset HM70 (SJTNV)

SM pod Link
    - str.5 to np. FAN Control Circuit
    - str.31 sygnały z kbc

:idea:
    zacznij od sprawdzenia (przeczyszczenia) ukł. chłodzenia, pasta,
    potem niestety : pomiary i diagnostyka, lub organoleptycznie zobaczyć (palec) co się grzeje

:?: Albo problem w Bios/ firmware dla kbc, czujnik...

Przykładowy filmik Link
    Małę vademecum na 40str. o 300E5C, 350V5C, 355V5C
    Link
    Niby co innego, a jakże podobne.

Sprawdz tym programem
    Samsung NP350E7C - Laptop się przegrzewa
  • Poziom 11  
    Dla ciekawych update.

Problem to jakiś niestyk na PCB, ale jednak trochę dziwny.
    Bo w BIOS czy systemach które nie sterują wentylatorem - wiatrak działa i zmienia swoje obroty.
    Pod Windows 10 przestaje się kręcić, na wentylatorze przestają pojawiać się impulsy.

Jak laptop był rozmontowany - wszystko działało w najlepszym porządku (również pod Windows 10) jak jest złożony to znowu nie działa.
    Ale znalazłem miejsce na obudowie, gdzie jak go ściskam to coś łapie kontakt i wentylator się uruchamia.

Czeka mnie więc jeszcze raz rozebranie i szukanie zimnego lutu czy przerwanej ścieżki.