Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renimacja telefonu malwa z około 1985 roku

Hold_on1 07 Maj 2018 12:09 591 16
  • #1 07 Maj 2018 12:09
    Hold_on1
    Poziom 6  

Witam.
    Jako że od pewnego czasu interesuje się elektryką, chciałbym zrealizować swój pierwszy w życiu projekt. Mianowicie chciałbym przerobić stary telefon z tarczą służącą do wybierania numerów w taki sposób, aby był zasilany nie przez napięcie sieciowe ~230V, tylko za pomocą małego akumulatorka (takiego jak w telefonie) tak żeby była możliwość jego naładowania. Zdjęcie telefonu w załączniku. Koledzy elektrycy macie jakiś pomysł jak to zrobić ?
    Trzeba by chyba jakiś moduł dzwoniący wyciągnąć z komórki i umieścić w tej obudowie, tylko jak ?

Renimacja telefonu malwa z około 1985 roku[img-1]

0 16
  • #2 07 Maj 2018 12:19
    Loker
    Poziom 38  

Nie spotkałem się jeszcze z telefonem zasilanym napięciem sieciowym 230V...
    Co konkretnie chcesz zrobić? Przerobić ten telefon na GSM?

0
  • #3 07 Maj 2018 12:20
    any56
    Poziom 39  

Aparaty telefoniczne tej generacji zasilane były z linii telefonicznej a nie z sieci 230V...

0
  • #4 07 Maj 2018 12:23
    Hold_on1
    Poziom 6  

Przepraszam, jestem jeszcze lajkiem w tej dziedzinie.
    Tak chce go przerobić na gsm, przy zachowaniu aktualnej obudowy, tak zeby móc wybierac numer za pomocą tej tarczy

0
  • #5 07 Maj 2018 13:23
    Loker
    Poziom 38  

Musiałbyś podpiąć orginalny układ wybierania (tarczę) do modułu GSM. Do tego jakiś wzmacniacz mikrofonowy i do słuchawki. Wykonalne, ale trudne. Są moduły GSM zapewniające w praktyce funkcjonalność telefonu (włącznie z wejściem/wyjściem audio), ale musiałbyś je przeprogramować pod tarczę numerową.

0
  • #6 07 Maj 2018 15:05
    Hold_on1
    Poziom 6  

Rozumiem, znalazłem taki moduł GSM za 185zł ma wejście pod mikrofon i pod głośnik, styknie ?
    Jest zasilany napięciem bodajże 4V, więc proponuje kupić zwykłą baterię do telefonu i zastosować stabilizator napięcia na 4V, wraz z filtrami RC i RL (ponieważ jak wiadomo układy scalone są bardzo wrażliwe na choćby minimalne zmiany napięcia zasilającego)
    Kolejna sprawa jest taka - jak działa tarcza numeryczna i jak wprowadzić dane z tarczy do modułu ?

EDIT: Już wiem jak działa tarcza numeryczna, generuje impulsy elektryczne o ilości odpowiadającej wybranej cyfrze (cyfra 2 = 2 impulsy, przy czym cyfra 0, generuje 10 impulsów). Ktoś się orientuje jak należało by podejść do tego tematu ? Jestem dopiero początkującym i zapewne o wielu rzeczach nie mam pojęcia, a chciałbym już jakiś swój projekt zrealizować :D

Pytanie gdzie w tym module jest wejście na informacje w postaci numeru na który chcemy zadzwonić ? Gdzie sie go wprowadza. Sygnał w postaci impulsów to sygnał analogiczny, a tutaj trzeba wprowadzić sygnał w postaci cyfrowej. Jak zamienić sygnał analogiczny na cyfrowy w tym przypadku ? - użyć 10-cio bitowego przetwornika analogowo cyfrowego ? zadziała, będzie się to dało połączyć ?

0
  • #7 07 Maj 2018 16:20
    Jack14
    Poziom 37  

Lepsze i szybsze będzie rozwiązanie z bramką GSM. Kartę wkładasz do bramki, a telefon wpinasz do portu analogowego bramki.

ps

Scal posty.

0
  • #8 07 Maj 2018 21:31
    Hold_on1
    Poziom 6  

bramka gsm fajna sprawa, tylko że ja chciałem stworzyć swój pierwszy projekt samemu od podstaw :)
    Ponadto chciałbym zamknąć wszystkie elementy w obudowie telefonu zeby było estetycznie, a z wierzchu odrestaurować :) Dlatego wybrałem to forum żebyście koledzy elektrycy pomogli takiemu lajkowi jak ja :D

0
  • #9 10 Maj 2018 01:37
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Jeżeli jest to Twój pierwszy projekt to sobie odpuść. W koszty pójdziesz i nic nie zrobisz. Takie zadanie to nie zadanie dla elektryka. Jak nawet nie wiesz tego że telefon jest zasilany z linii telefonicznej i czym sie różni wybieranie tonowe od impulsowego i chcesz to ustrojstwo zasilać z jakiejś bateryjki z filtrami ( :D :D :D :D ) to po prostu ....skrajnie mało wiesz ( delikatnie mówiąc...) i zadanie po prostu Cię ogromnie przerasta. Poza tym wybieranie 9 cyfrowego numeru z tarczy impulsowej to już na granicy tortur. Jeżeli chcesz aby to zadziałalo to podłącz odmalowaną Malwę do bramki GSM . Wątpię ( ale nie jestem pewny a szukać mi się po prostu nie chce) aby były jakieś bramki na wybieranie impulsowe. To już prehistoria.
    Równie dobrze można rozbebeszyć jakis stary telefon GSM i podłaczyc do niego klawiaturę ( tarczę) ale z wybieraniem tonowym, podłączając do wyjścia na słuchawki jakiś wzmacniacz i mikrofon na kabelku wsadzic do tego w tej budzie. ALE PO CO??

0
  • #10 10 Maj 2018 13:13
    Hold_on1
    Poziom 6  

To jest mój pierwszy projekt. Chciałem stworzyć coś oryginalnego, co budziło by zachwyt i byłoby choć w minimalnym stopniu użyteczne. Nie chciałem realizować gotowych projektów typu kit AVT gdzie wszystko łącznie z instrukcją masz w zestawie... Cechą którą bardzo w sobie cenie jest kreatywność. Długo myślałem jaki projekt by tu zrobić aż przypadkowo wpadłem na taki telefon na giełdzie klasyków. Wtedy zrodził się pomysł na konstrukcję takowego projektu, który uważam za niebywały. Co do wybierania 9cyfrowego numeru za pomocą tarczy - tortura, fakt, ale o to właśnie w tym chodzi - to ma być coś niebywałego, oryginalnego i ma dawać frajde :D Nikt z tego nie będzie dzwonił na codzień tylko od czasu do czasu :D
    Bramka GMS fajny pomysł, ale odpada. Chcę to zrobić samodzielnie, takie mam założenie i koniec :D
    Fakt wiedzy dużej z tego zakresu nie mam, dla elektryka to pewnie bułka z masłem, ale chce się tego nauczyć. Nawet sobie nie wyobrażacie jak ciężko jest się nauczyć się elektryki nie mając nikogo kto się na tym zna. Uczeń w technikum elektrycznym zawsze może nauczyciela zapytać, bądź poprosić o pomoc, ja niestety nie. Na pierwszym roku miałem taki przedmiot jak elektryka ale tam omówiliśmy tylko podstawy tj. prawo Ohma, Kirhoffa, i kilka innych podstaw. Nawet nam na studiach budowy tranzystora nie przedstawili, musiałem się tego douczyć w domu na własną rękę korzystając ze źródeł internetowych... Dlatego jestem tutaj. Jakieś tam podstawy mam i co ważniejsze... mam chęci. W głowie mam już pewien projekt, ale potrzebuje pomocy z dopracowaniem go, dlatego zwracam się do was.

No ale skoro twierdzisz że mnie to przerasta to jaki projekt byś proponował dla lajka ?

0
  • #11 10 Maj 2018 18:38
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

No cóż..
    Po pierwsze primo jak to mawiał kiedyś pewien elektryk to nie elektryka ale elektronika
    I to bardzo zaawansowana, telekomunikacyjna.
    Po drugie wiedza,wiedza, wiedza... i to mocno specjalistyczna. Zasady działania tranzystorów , triaków, diody Schottkego, i Zenera to "ośla łaczka" ( jest taki dział w jednym z czasopism, chyba Elektronika Praktyczna czy też Praktyczny Elektronik radzę poczytać, za ostanie kilka lat...) To wszystkio piękne ale w dzisiejszym świecie wiedza wyłącznie dla konstruktorów. Nie istnieje dziś coś takiego jak schemat skomplikowanego urządzenia dostępny powszechnie. Schematu procesora nie zobaczysz nigdy. Nawet zwykłego laptopa nie uświadczysz. Myślenie blokowe, schematy funkcjonalne. Wymiana podzespołów. Programy diagnostyczne. A onegdaj głupie radio sprzedawano ze schematem ideowym . Owszem częśc tej zaawansownej elektroniki ma dostępne schematy ale wyłacznie dla serwisów akredytownych przez producenta.
    Tak więc trzeba było zacząc w wieku 7 lat- Młody technik. Radioamator, pierwsze konstrukcje zasilaczy, wzmacniaczy audio, różnych gadżetów. Powoli dojdziesz do bariery wiedzy i dostępnego czasu. Jakies 8-10 lat.Minimum. Potrafisz naprawić proste rzeczy, ale TV z wyświetlaczem LED już nie ruszysz...
    A tak a'propos- potrafisz zrozumieć zasadę działania zasilacza impulsowego do lampki LED i laptopa, zasadę działania zasilacza do komputera i go naprawic???? albo pilota do TV zwłaszcza programowalnego?? Powiesz w krótkich słowach dlaczego zasilacz wielonapieciowy nie ma transformatora??? I dlaczego świetlówka klasyczna ze starterem działa tak jak działa i po co jej dławik?? I dlaczego świetlówka - w kształcie żarówki -spirala, dwie pałki i co tam jeszcze.. tego dławika nie ma???
    Jak tego nie wiesz to ... szkoda czasu. Wystartujesz ze zbyt ambitnym projektem i się spektakularnie wyłożysz. Stracisz zapał i tylko rozgoryczenie zostanie. A tak przy okazji - telefony komórkowe potrafisz naprawić, zmienić soft, wyświetlacz, akumulator, zdjąć blokady???
    Lata nauki, czytania, zamordowane lutownice transformatorowe, stacja lutownicza, odsysaczki, HOT AIR, wymian procka w lapie.. robiłeś to?? JAk nie - to sobie odpuśćc. To Cię po prostu przerasta.
    Tak wygląda teraz amatorska lektronika..

0
  • #12 21 Maj 2018 21:25
    Hold_on1
    Poziom 6  

W porządku, odpuściłem już projekt telefonu. Udało mi się znaleźć w internecie wszystkie części "oślej łączki" i właśnie jestem w trakcie studiowania owego poradnika :) Teraz zupełnie inne pytanie, chce zrobić prosty wzmacniacz audio oparty na układzie scalonym TDA 7377. Mam w domu jeden głośnik samochodowy 60W którego chciałbym wykorzystać tak aby zrobić sobie mobilny głośnik ze wzmacniaczem w jednej obudowie. Pytanie czy moge zmostkować wyjścia w TDA 7377 tak jak na rysunku na prawo ?
    Renimacja telefonu malwa z około 1985 rokuRenimacja telefonu malwa z około 1985 roku
    EDIT: Znalazłem teraz w necie taki obraz, znakiem tego pierwszy schemat ukazuje już zmostkowany wzmacniacz, więc zapewne nie można go zmostkować jeszcze raz. Pytanie jest takie czy wzmacniacz dwukanałowy może pracować tylko z jednym głośnikiem ? Tak aby jeden kanał był pod obciążeniem, a drugi bez. Spali się czy będzie działać ?

0
  • #13 22 Maj 2018 09:34
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Znowu za mało czytałeś.
    Po pierwsze primo nie można. Dlaczego- sam doczytaj.
    I drugie primo-czym zasilisz ten mobilny twór- jaką wydajność prądowa ma mieć to źrodło mocy i jak długo zagra to dziwo. No i ile to będzie ważyło.

0
  • #15 25 Maj 2018 23:02
    Hold_on1
    Poziom 6  

Właśnie zrobiłem swój pierwszy wzmacniacz, ale coś nie działa tak jak powinien. Konstrukcja oparta na dwóch tranzystorach NPN - BC 546. Źródłem sygnału jest telefon podłączony do kolektorów za pomocą kabla aux/2x cinch. Połączenie wg schematu na dole. Problem w tym że po podłączeniu głośnik gra ciszej niżeli zewrzeć do końcówek gołe kable cinch, o co może chodzić ?
    Renimacja telefonu malwa z około 1985 rokuRenimacja telefonu malwa z około 1985 roku

0
  • #16 28 Maj 2018 17:15
    Jack14
    Poziom 37  

Kolego może jednak lepiej przeczytaj jeszcze raz to co napisał Tobie kolega W.Wojtek. Jesteś ambitny, ale to nie wystarczy wiedza i jeszcze raz wiedza, która po latach dopiero pomoże Tobie w praktyce (nie odwrotnie). Zacznij może od sprawdzonych układów elektronicznych prostych, a zarazem ciekawych. Nawet z gotowymi płytkami drukowanymi i wszystkimi elementami są takie w sprzedaży. Naprawdę dobrą lekturą są stare czasopisma elektroniczne, dokumentacje techniczne, serwisowe starszych modeli np. magnetofonów itp.

0
  • #17 28 Maj 2018 19:21
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

O co tu może chodzić??
    O to że nie masz pojęcia o tym co robisz.
    Dlaczego- poczytaj tu sobie dokładnie..http://www.edw.com.pl/pdf/k01/28 13.pdf
    Przeanalizuj przebieg pradów i zadaj sobie pytanie jak to cudo ma działać.
    I niby dlaczego głośnik samochodowy o mocy kilkudziesieciu watów zasilany z bateri 9V ma działać w tym układzie...
    Daj sobie spokój z elektroniką...

0