Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hotspot z limitem czasu wyliczonym na podstawie szkolnej średniej z dziennika el

MES Mariusz 08 Maj 2018 07:51 204 2
  • #1 08 Maj 2018 07:51
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Witam.

Zanim przejdę do mikrotikowego meritum... :-)

Postawię się w skórze dzieciaka, który miałby wielką ochotę mieć pretensję do rodzica, który mi obciął internet, bo "coś mi tam w szkole nie idzie" ;-)

Orientujecie się może, czy istnieje taki program komputerowy, który pozwala w układzie współrzędnych narysować (za pomocą myszy na układzie współrzędnych) jakiś wykres, i automatycznie do takiego wykresu wygenerować odpowiednie równanie (funkcję)?

Przykład wykorzystania. Załóżmy, że chciałbym się zmotywować do nauki ;-) Niech liczba minut, które mogę poświęcić na korzystanie z internetu wyliczana jest wprost z mojej szkolnej średniej. Załóżmy, że dla średniej z przedziału 1...1,9 nie wolno mi w ogóle korzystać z internetu, a przy średniej 6.0 niech to będzie 10 godzin (albo nawet i 24 godziny ;-). Sprawmy, że im bliżej wysokich ocen, tym szybciej będzie naliczał się czas możliwości korzystania z internetu.

Czyli potrzebował bym funkcję, której działania odwzorowaniem będzie wykres zaczynający się w punkcie (0,1) a kończył w punkcie (6,10), przy czym będzie to jakaś krzywa na kształt postępu geometrycznego.

I teraz mamy dwa wyjścia - albo kombinować metodą prób i błędów stworzyć coś z ręki, albo poszukać jakiejś aplikacji, która pozwoli na odręczne narysowanie wykresu i automatyczne wygenerowanie funkcji do takiego wykresu.

Gdy już będę miał funkcję zwracającą sensowne wyniki (zwracającą liczbę minut na podstawie zadeklarowanej średniej) mógłbym pokusić się na napisanie skryptu (np. dla Mikrotika), który automatycznie będzie logował się do dziennika elektronicznego, pobierze oceny z wszystkich przedmiotów, obliczy sobie średnią, na podstawie średniej obliczy czas przysługujących mi minut, i automatycznie tak ustawi HotSpot-a, bym dostał odpowiednią (do mojej średniej) liczbę przysługujących mi minut korzystania z internetu.

Fajne, bo nawet najmniejsza poprawa mojej średniej będzie miała wpływ na zwiększenie przyznanego mi limitu minut na korzystanie z internetu. Co równie fajne, tak na prawdę moi nauczyciele (zupełnie o tym nie wiedząc), wstawiając oceny do dziennika elektronicznego, będą regulowali mi czas, który mogę przeznaczyć na bieganie po internecie (więc nie będę musiał mieć pretensji do rodziców o to, że obcięli mi internet ;-) ). A jeśli nagle zacznie mi iść gorzej, i średnia mi spadnie automatycznie będę miał więcej czasu na siedzenie przy książkach :-)

Od pomysłu do przemysłu (przy okazji wyszło, że przydał by mi się program, który zwróci funkcję na podstawie naszkicowanego wykresu).

0 2
  • Pomocny post
    #2 08 Maj 2018 08:40
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Jeśli masz już pomysł jakie powinny być przypisania godzinowe dla poszczególnych średnich całkowitych, lub połówkowych, to możesz już narysować sobie mniej więcej taką krzywą w Excelu, a następnie skorzystać z regresji by wyznaczyć równanie.
    W tej wiadomości masz opis: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1505454#1505454

0