Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie zasilacza 5V w puszce

evolucja 08 Maj 2018 09:02 237 5
  • #1 08 Maj 2018 09:02
    evolucja
    Poziom 20  

Witam,
    planuję zamontować zestawy złożone z:
    - HLK-PM01 (zasilacz 5V)
    - Wemos D1 mini
    w obudowach wydrukowanych na drukarce 3D w puszkach podtynkowych.
    Czy powinienem zabezpieczyć czymś zasilacz od strony napięcia 230V? Mam na myśli bezpiecznik, bezpiecznik termiczny, warystor? Czy też mogę podłączyć bezpośrednio bez dodatkowych elementów?

0 5
  • #2 08 Maj 2018 09:34
    witeczek
    Poziom 12  

Witam
    To powinno nieco rozjaśnić odpowiedz
    Specyfikacja zasilacza

Napięcie znamionowe: 100-240 V AC
    Zakres napięcia wejściowego: 90-264 V AC
    Maksymalny prąd wejściowy: 0.2 A (200 mA)
    Sprawność przy zasilaniu 220 V AC i pełnym obciążeniu: ≥70 %
    Niezawodność: MTBF ≥ 100000 h
    Napięcie wyjściowe: 5V DC
    Prąd wyjściowy: 0.6 A (600 mA)
    Maksymalny prąd wyjściowy (przeciążenia krótkotrwałe) ≥ 1.0 A (≥1000 mA)
    Stabilizacja napięcia: ±0.2 %
    Stabilizacja prądu: ±0.5 %
    Szumy: ≤50 mVp-p
    Zabezpieczenie nadprądowe: 150-200% maksymalnego obciążenia znamionowego
    Zabezpieczenie przeciw zwarciowe: napięcie automatycznie powraca po usunięciu zwarcia w obwodzie.
    Tryb niskiego poboru prądu w przypadku braku obciążenia: <0.1W
    Temperatura pracy: od -20 do +60 C
    Temperatura przechowywania: od -40 do +80 C
    Wilgotność względna: od 5 do 95%

Proszę pamiętać że za każdym razem gdy pracujesz z napięciem sieciowym, niezależnie czy zasilasz moduł, dokonujesz pomiarów wartości, czy przełączasz je za sprawą przekaźnika, pamiętaj, że wystarczy jeden nierozważny ruch aby mogło dojść do porażenia prądem. Nie jest to ani przyjemne, ani bezpieczne. Proszę zwróć szczególną uwagę na nieosłonięte złącza, punkty lutownicze czy odizolowane kable. Zanim podłączysz napięcie sieciowe zalecane jest zabezpieczenie potencjalnie niebezpiecznych miejsc taśmą izolacyjną lub koszulkami termokurczliwymi.
    Dobrą praktyką jest też stosowanie zabezpieczenia różnicowo-prądowego.

Pozdrawiam :D

0
  • #3 08 Maj 2018 10:23
    evolucja
    Poziom 20  

Czyli ma wbudowane zabezpieczenia z tego co rozumiem. To dlaczego w większości schematów użyte są dodatkowe elementy?

Co do izolacji i uwagi przy 230V to wiem. Pytam, bo chciałbym mieć pewność, że elementy nie wywołają pożaru np. przy jakimś przepięciu. Takich zestawów będzie w mieszkaniu z 10, więc jeśli można zwiększyć bezpieczeństwo jakimś dodatkowym zabezpieczeniem, to wolałbym je zastosować.

0
  • #4 08 Maj 2018 12:33
    Contar323
    Poziom 4  

Ja bym zastosował tylko bezpiecznik ba wejściu. Myślę, ze warystor nie będzie potrzebny.
    Warystory stosowane są jako elementy zabezpieczenia odbiorników przed zbyt wysokim napięciem. Robiłem takie coś i użyłem tylko bezpiecznika. Nic się nie stało, dalej żyje, tylko trzeba dobrze zaizolować przewody 230V.

0
  • #5 08 Maj 2018 13:59
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

Witam,
    zabezpieczenia z postu #3 są ze wszech miar wskazane.
    Bezpiecznik (zwykły) ochroni przed ewentualną awarią przetwornicy, której skutkiem może być zwarcie zasilania (to akurat nie jest wielki problem - zapewne masz w instalacji inne bezpieczniki) albo nadmierny pobór prądu, który może spowodować wzrost temperatury przetwornicy (to już może być problem - inne bezpieczniki mogą nie zadziałać, nadmierna temperatura może spowodować pożar).
    Bezpiecznik termiczny ochroni przetwornicę przed przegrzaniem przy nadmiernym obciążeniu - chłodzenie przetwornicy może być słabe.
    Warystor zabezpieczy przetwornicę przed jakimiś przypadkowymi przepięciami w sieci zasilającej.
    Moim zdaniem powinieneś jeszcze rzucić okiem w dokumentację, możliwe że producent zaleca użycie jakichś zewnętrznych dodatkowych elementów. Dość często takie przetwornice mają "same z siebie" duże tętnienia na wyjściu, zalecane jest dołożenie elementów filtrujących, choćby kondensatorów filtrujących napięcie.
    Możesz jeszcze zapoznać się z ewentualnymi opisami tej przetwornicy. Zdarza się, że "same z siebie" nie spełniają wymogów EMC, wskazane jest zastosowanie filtru zasilania, żeby nie wprowadzać nadmiernych zakłóceń do sieci elektrycznej.

Pozdrawiam

0
  • #6 08 Maj 2018 14:51
    Freddy
    Poziom 43  

evolucja napisał:
    Czyli ma wbudowane zabezpieczenia z tego co rozumiem.
    Nie ma - należy dodać bezpiecznik np. 315mA.

0