Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

schemat do automatyki bramy roger technology H70/104AC V1.1

08 Maj 2018 19:05 432 8
  • Poziom 14  
    Witam poszukuje schematu do automatyki bramy jak w temacie uszkodził się na niej jeden element i nie mogę odczytać co to. W sieci nie mogę znaleźć informacji które by mi pomogły. Według oznaczeń na płytce domyślam się że może chodzić o potencjometr.

• Specjalista - Sterowniki Radiowe
    Warystor pełni dwie podstawowe role:
    1. Jest elementem zabezpieczającym urządzenie przed przepięciami,
    W normalnych warunkach nie jest potrzebny do pracy urządzenia.
    Warystor załącza się dopiero wówczas gdy z jakich powodów dochodzi do przepięć na linii zasilającej.

2.Wykorzystany jest też w ograniczaniu (tłumieniu) przepięć wytwarzanych przez urządzenie np.sterowany fazowo silnik indukcyjny.
    -----------------
    Oznacza to że na krótką metę w normalnych warunkach sterownik powinien działać bez jego obecności.
    Jeżeli sterownik nie działa to nie powodu braku Warystora.

Warystory wykonuje się z różnych materiałów półprzewodnikowych mających różne charakterystyki w tym najważniejsza charakterystyka: napięcie - rezystancja.
    W praktyce Twojego typu sterowników nie jest to (ale być może się mylę) kluczowy parametr.

Kolejnym parametrem jest moc Warystora (moc którą może on rozproszyć) proporcjonalna do wymiarów (zwłaszcza średnicy) Warystora.
    Im większa średnica tym większa moc.

Ostatnim ważnym parametrem jest napięcie w którym warystor "wkracza" do akcji.
    Myślę nie będzie dużego błędu jeżeli zmierzysz napięcie w układzie które na nim występowało układzie, dodasz 15-25%
    i kupisz Warystor Twojej średnicy na zmierzone napięcie podczas pracy (silnik załączony) powiększane o 15-25%.

Ale powtarzam jeżeli sterownik nie działa, to na 99% nie powodu braku Warystora.
    Źle dobrany Warystor albo ulegnie uszkodzeniu (jak u Ciebie), albo nie będzie uczestniczył w pracy w układzie.

Jeżeli nie masz doświadczenia w elektryce i elektronice nie kombinuj, przekaż sterownik fachowcom.
    Pozdrawiam
    PROXIMILIAN
  • Poziom 14  
    Kolego Piterr wiem że można tylko zgadywać dlatego w temacie prosiłem o schemat bo zdawałem sobie sprawę że nie odczytam wartości z elementu. Jeśli chodzi o sam element to nie został on uszkodzony elektronicznie lecz mechanicznie przy dokręcaniu obudowy. Działał tak przez pół roku aż w końcu jedna z nóżek się oderwała i brama przestała się otwierać. Po wylutowaniu elementu i zastąpieniu go zworą mechanizm ruszył, brama zaczęła się otwierać i zamykać jak dawniej. Jednak miało to na celu sprawdzenie czy wymiana tego elementu wskrzesi mechanizm. Udało się więc zwora została wyciągnięta i teraz muszę znaleźć schemat aby wiedzieć co wlutować.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    No to w takim razie nie jest to warystor tylko PTC - Poly Switch...
    (Dla laika : bezpiecznik termiczny wielokrotnego użytku. Wzrost prądu powyżej dopuszczalnego powoduje nagrzewanie się i wzrost rezystancji. Jak ostygnie to rezystancja maleje niemal do zera...)
    Aby dobrać zastępczy należy znać napięcie i prąd powyżej którego termistor rozłącza odbiornik. Niestety nie znam tej centrali i nie wiem w jakim obwodzie toto "siedzi"....