Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Zlecę] Zdalnie sterowany odbiornik VHF

msoch33 08 May 2018 20:59 957 17
    msoch33
    Level 5  
    Potrzebuję taki zestaw: odbiornik VHF zakres 148 - 156 MHz, który będzie w stanie zmierzyć siłę odbieranego sygnału i przekazywać tę informację na bieżąco do drugiego odbiornika (odległość między odbiornikami - kilkaset metrów - sposób komunikacji między odbiornikami nie jest dla mnie istotny, byle bezprzewodowo).
    Drugi odbiornik musi jasno (dźwięk, lub diody??, wyświetlacz?) podawać informację o sile sygnału rejestrowanego przez odbiornik VHF.
    Dodatkowo odbiornik VHF musi mieć możliwość zdalnego strojenia częstotliwości (co 100kHz). Istotna jest minimalizacja masy odbiornika VHF. Obudowa nie jest potrzebna, odbiornik może być odkrytym elementem z przewodem zasilającym (20-30cm) i gniazdem antenowym
    Dostępne zasilanie odbiornika VHF - 5V

Nie znam się na tym, więc być może temat jest dla eksperta banalny, a być może nie.
    Przewiduję budżet 1000PLN, najchętniej na fakturę. Termin oczywiście im krótszy tym lepiej. Płatność przelewem. Możemy spisać umowę z dokładną specyfikacją.

Kontakt: msoch33(malpa)gmail.com
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    User removed account
    User removed account  
    Rezystor240
    Level 41  
    Pong.Chu wrote:
    msoch33 wrote:
    Potrzebuję taki zestaw: odbiornik VHF zakres 148 - 156 MHz, który będzie w stanie zmierzyć siłę odbieranego sygnału

Co to za sygnał, jaka modulacja i szerokość?

Pewnie standardowo dla tego pasma, NFM i krok 12 KHz.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    msoch33
    Level 5  
    Tak - krok 12kHz, ale o modulacji nic nie wiem.
    User removed account
    User removed account  
    msoch33
    Level 5  
    MDS -150 dBm
    stabilność LO <1 KHz
    selektywność 6 dB: ± 2 kHz 60 dB: ± 4 kHz

Na razie wystarczy detektor diodowy.
    User removed account
    User removed account  
    msoch33
    Level 5  
    Chętnie pogadam nt urealnienia wyceny. Co Pan proponuje?
    TvWidget
    Level 35  
    msoch33 wrote:
    Chętnie pogadam nt urealnienia wyceny. Co Pan proponuje?

Do czego ma całość służyć ?
    c2h5oh
    Moderator
    Rezystor240 wrote:
    ...Pewnie standardowo dla tego pasma, NFM i krok 12 KHz.

Jeżeli już, to 12,5 kHz. Nikt nie będzie się bujał z jakimś dzikim krokiem 12 kHz.
    No chyba, że jest to jakieś dedykowane urządzenie z nietypowym krokiem :).
    Rezystor240
    Level 41  
    c2h5oh wrote:
    Rezystor240 wrote:
    ...Pewnie standardowo dla tego pasma, NFM i krok 12 KHz.

Jeżeli już, to 12,5 kHz. Nikt nie będzie się bujał z jakimś dzikim krokiem 12 kHz.
    No chyba, że jest to jakieś dedykowane urządzenie z nietypowym krokiem :).

Mój błąd, przyznaję się miało być 12,5KHz.
    msoch33
    Level 5  
    Macie rację - ściśle rzecz biorąc 12,5kHz. Nie jestem elektronikiem a potrzebuję rozwiązania mojego problemu.

Mówiąc w skrócie:

mam potrzebę odbioru sygnału z nadajników nadających w zakresie 148 -156MHz (one nadają z krokiem nawet 100KHz, ale to krotność 12,5, więc 12,5 jest ok)
    tyle, że bez bezpośredniego dostępu do odbiornika z anteną. Dlatego odebrany sygnał (albo tylko info o sile odebranego sygnału) musi być przekazany radiowo do innego urządzenia, które jest w zasięgu wzroku człowieka. To dodatkowe urządzenie musi też umieć zarządzać (zdalnie) częstotliwością na jakiej nasłuchuje odbiornik. Zastosowanie czysto cywilne w pełni legalne.
    A może wystarczyłoby wzmocnić sygnał zbierany przez zdalną antenę, na tyle, żeby odczytywać go na zwykłym odbiorniku, który mam w ręku? Tyle, że dostępne zasilanie takiego wzmacniacza to 5V.
    User removed account
    User removed account  
    msoch33
    Level 5  
    Świetnie,

to kto to złoży i sprzeda mi gotowy i oprogramowany produkt? Taki żebym mógł w gniazdo antenowe wkręcić przewód do anteny, wpiąć układ do zasilania 5V i na odbiorniku, który mam w garści, widział siłę mierzonego zdalnym odbiornikiem sygnału i mógł skakać po częstotliwościach co 100KHz (co 12,5 też może być) i żebym widział na jakiej częstotliwości aktualnie jestem? Czyli coś dla kogoś, kogo znajomość elektroniki/elektryki kończy się na wetknięciu przewodu do gniazda ;-)
    User removed account
    User removed account  
    jarek_lnx
    Level 43  
    Pong.Chu wrote:
    Już widzę kilka problemów, na przyklad detekcja od -150dBm wymaga sporej wiedzy (i sprzętu pomiarowego).
    -150dBm to poziom szumów cieplnych przy paśmie 250Hz, co sugeruje że muszą być to bardzo wąskopasmowe transmisje, (żeby w ogóle dało się je wykryć na takim poziomie - nawet "bezszumnym" odbiornikiem). Może to CW?
    User removed account
    User removed account  
    Michal2002
    Level 22  
    Za 1000 zł ? Przepraszam ale to chyba wolne żarty. Jeżeli ktoś się podejmie za tą kwotę tego projektu niech napisze :) Ja rozumiem ,że jesteśmy za Chinami 100 lat no ale to chyba przesada ? "Termin oczywiście im krótszy tym lepiej." ...

Z całym szacunkiem do Autora , bez szans.