Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Vaillant turbo TEC pro VUW PL 242/3-3 M R1

08 Maj 2018 22:32 723 8
 • Poziom 20  
  Witam.
  Jest to mój piec , niestety przestał grzać wodę i nie działa też centralne ogrzewanie!
  Po otworzeniu , załącza się pompa wody ,włącza się wentylator wyciągu . Ale nie włącza się gaz i nie działa iskrownik. Nie są wyświetlane żadne kody błędów ani nie pali się żadna dioda świecąca. Tak jakby wszystko było ok a nie działa.
  Po naciśnięciu dwa razy info na kotle wyświetla się S 7 lub 5 7.
  Proszę doświadczonych serwisantów o sensowną poradę co z tym zrobić na początek.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  S.7 to wybieg pompy. Jak zostawisz w spokoju kocioł to po jakiś 30 minutach wyrzuca błąd F.33 ? Jak tak to raczej presostat padł/układ spalinowo-powietrzny się rozszczelnił/wentylator stracił moc. Zdejmij blachę srebrną osłaniającą wymiennik ciepła i komorę spalania aby kocioł dostał powietrze z pomieszczenia, zrestartuj kocioł przyciskiem z przekreślonym płomieniem i zobacz czy pomogło. Statystycznie stawiam na presostat.
 • Poziom 20  
  Witam.
  Żadnych błędów. Zrobiłem tak jak kazałeś , komorę spalania już wcześnie rozmontowałem i oczyściłem. po 6-ciu latach pracy to nawet niewiele się zabrudziło, mało siarki na dole i na wymienniku. Ale dałeś mi do myślenia z tym powietrzem. Wentylator nie ruszył więc palcem sprawdziłem czy się obraca a tu opór. Po kilku obrotach kręci się normalnie bez oporu. Podłączam piec ,włączam grzanie wody pali się zielona dioda jak zwykle ale rusza wentylator , zaczyna pracować iskrownik i włącza się gaz i wszystko działa. Teraz pytanie - jak wymontować ten zespół z wentylatorem (na zdjęciu) ? Chcę sprawdzić skąd ten opór bo na 100% nic się nie mogło dostać ani do układu powietrznego ani spalinowego.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Wentylator się trzyma na dwu blachowkrętach wkręconych od "prawej" strony na "uszach" wentylatora, następnie musisz ten wentylator jakoś wyrwać w dół (trzyma się jeszcze na dwu pazurkach na przerywaczu ciągu i na uszczelce komina). Powinno się udać.
 • Poziom 20  
  Już wcześniej próbowałem odkręcić te dwa blachowkręty (u góry i dołu) z lewej strony
  ale kopuła wentylatora jakby była przyklejona do tej blachy. obudowa jest z duralu więc nie chcę tego uszkodzić. Chciałem tę kopułę rozebrać bo tam są skrzydła wiatraka i nie wiem czy czasami nie ocierają się o ścianki w tej kopule. Górny wylot spalin i wlot wcześniej odkręciłem , myślałem że całość pociągnę ku sobie ale ten komin wylotu mnie blokuje u góry. Nie wiem czy nie trzeba wymontować tzw. pierwotnego wymiennika ciepła. Instrukcja instalacji i konserwacji podaje jak to zrobić ale nie podaje czy nie trzeba opróżnić instalacji wodnej.
 • Poziom 9  
  Tylko czasem z rozpędu pompy nie demontuj :) Nie trzeba żadnego wymiennika demontować. Wentylator siedzi ciasno na zaczepach i trzyma go jeszcze uszczelka palnika. Ja pomagam sobie długim płaskim wkrętakiem. Ale jeśli nie robiłeś tego wcześniej myślę że powinien się tym zająć serwisant.
 • Poziom 20  
  Chodziło o to by wymontować cały zespół odprowadzania spalin. A można go wymontować tylko pociągając go ku sobie i w dół. Nie odpowiedziałeś na pytanie czy trzeba opróżnić instalację by wymontować wymiennik?
  Czy jak wybuduję wentylator to wirnik zostanie wewnątrz kopuły ? to i tak nie będę wiedzieć co tam jest w środku ! Nie wiem gdzie to się zaciera!! Wydaje mi się , że cały rotor był przesunięty lekko w prawo patrząc od przodu. Na razie nie jest mi potrzebna ciepła woda bo mam jeszcze bojler. Ale chciałbym uniknąć takiej usterki w zimie.!!
 • Pomocny post
  Poziom 9  
  Aby wymontować wymiennik parkujesz zawór trójdrożny w pozycji środkowej w trybie P.6 i zakręcasz powrót i zasilanie c.o. pod kotłem. Zwalasz wodę z kotła zaworkami spustowymi w złączach quesch`a pod kotłem. A wentylator po odkręceniu dwu wkrętów trzeba jakoś wyrwać w dół aby wylazł z uszczelki komina i zeskoczył z zaczepów czopucha na wymienniku ciepła. Wirnik nie zostaje w środku, wychodzi z wentylatorem.
 • Poziom 20  
  Witam.
  Próbowałem ale nie udało mi się tego rozebrać a nie chciałem użyć nadmiernej siły.
  Za pomocą igły i strzykawki dodałem na łożyska trochę oleju 5w40 taki był w garażu i po kilkunastu próbach zmontowałem całość. Działa już drugi tydzień. Nie wiem co było przyczyną tej usterki ale mam nadzieję ,że się nie powtórzy - oby nie w zimie!!!
  Serdeczne podziękowanie dla kolegi vsdwarszawa za podjęcie merytorycznej dyskusji i naprowadzenie na lokalizację usterki. Szacunek !!!!
  Pozdrawiam