Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Vaillant turbo TEC pro VUW PL 242/3-3 M R1

baki 08 Maj 2018 22:32 291 8
  • #1 08 Maj 2018 22:32
    baki
    Poziom 18  

Witam.
    Jest to mój piec , niestety przestał grzać wodę i nie działa też centralne ogrzewanie!
    Po otworzeniu , załącza się pompa wody ,włącza się wentylator wyciągu . Ale nie włącza się gaz i nie działa iskrownik. Nie są wyświetlane żadne kody błędów ani nie pali się żadna dioda świecąca. Tak jakby wszystko było ok a nie działa.
    Po naciśnięciu dwa razy info na kotle wyświetla się S 7 lub 5 7.
    Proszę doświadczonych serwisantów o sensowną poradę co z tym zrobić na początek.
    Pozdrawiam.

0 8
  • #2 15 Maj 2018 13:57
    vsdwarszawa
    Poziom 8  

S.7 to wybieg pompy. Jak zostawisz w spokoju kocioł to po jakiś 30 minutach wyrzuca błąd F.33 ? Jak tak to raczej presostat padł/układ spalinowo-powietrzny się rozszczelnił/wentylator stracił moc. Zdejmij blachę srebrną osłaniającą wymiennik ciepła i komorę spalania aby kocioł dostał powietrze z pomieszczenia, zrestartuj kocioł przyciskiem z przekreślonym płomieniem i zobacz czy pomogło. Statystycznie stawiam na presostat.

0
  • #3 16 Maj 2018 18:31
    baki
    Poziom 18  

Witam.
    Żadnych błędów. Zrobiłem tak jak kazałeś , komorę spalania już wcześnie rozmontowałem i oczyściłem. po 6-ciu latach pracy to nawet niewiele się zabrudziło, mało siarki na dole i na wymienniku. Ale dałeś mi do myślenia z tym powietrzem. Wentylator nie ruszył więc palcem sprawdziłem czy się obraca a tu opór. Po kilku obrotach kręci się normalnie bez oporu. Podłączam piec ,włączam grzanie wody pali się zielona dioda jak zwykle ale rusza wentylator , zaczyna pracować iskrownik i włącza się gaz i wszystko działa. Teraz pytanie - jak wymontować ten zespół z wentylatorem (na zdjęciu) ? Chcę sprawdzić skąd ten opór bo na 100% nic się nie mogło dostać ani do układu powietrznego ani spalinowego.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 17 Maj 2018 12:55
    vsdwarszawa
    Poziom 8  

Wentylator się trzyma na dwu blachowkrętach wkręconych od "prawej" strony na "uszach" wentylatora, następnie musisz ten wentylator jakoś wyrwać w dół (trzyma się jeszcze na dwu pazurkach na przerywaczu ciągu i na uszczelce komina). Powinno się udać.

0
  • #5 17 Maj 2018 19:32
    baki
    Poziom 18  

Już wcześniej próbowałem odkręcić te dwa blachowkręty (u góry i dołu) z lewej strony
    ale kopuła wentylatora jakby była przyklejona do tej blachy. obudowa jest z duralu więc nie chcę tego uszkodzić. Chciałem tę kopułę rozebrać bo tam są skrzydła wiatraka i nie wiem czy czasami nie ocierają się o ścianki w tej kopule. Górny wylot spalin i wlot wcześniej odkręciłem , myślałem że całość pociągnę ku sobie ale ten komin wylotu mnie blokuje u góry. Nie wiem czy nie trzeba wymontować tzw. pierwotnego wymiennika ciepła. Instrukcja instalacji i konserwacji podaje jak to zrobić ale nie podaje czy nie trzeba opróżnić instalacji wodnej.

0
  • #6 18 Maj 2018 08:12
    vsdwarszawa
    Poziom 8  

Tylko czasem z rozpędu pompy nie demontuj :) Nie trzeba żadnego wymiennika demontować. Wentylator siedzi ciasno na zaczepach i trzyma go jeszcze uszczelka palnika. Ja pomagam sobie długim płaskim wkrętakiem. Ale jeśli nie robiłeś tego wcześniej myślę że powinien się tym zająć serwisant.

0
  • #7 18 Maj 2018 20:53
    baki
    Poziom 18  

Chodziło o to by wymontować cały zespół odprowadzania spalin. A można go wymontować tylko pociągając go ku sobie i w dół. Nie odpowiedziałeś na pytanie czy trzeba opróżnić instalację by wymontować wymiennik?
    Czy jak wybuduję wentylator to wirnik zostanie wewnątrz kopuły ? to i tak nie będę wiedzieć co tam jest w środku ! Nie wiem gdzie to się zaciera!! Wydaje mi się , że cały rotor był przesunięty lekko w prawo patrząc od przodu. Na razie nie jest mi potrzebna ciepła woda bo mam jeszcze bojler. Ale chciałbym uniknąć takiej usterki w zimie.!!

0
  • Pomocny post
    #8 21 Maj 2018 09:58
    vsdwarszawa
    Poziom 8  

Aby wymontować wymiennik parkujesz zawór trójdrożny w pozycji środkowej w trybie P.6 i zakręcasz powrót i zasilanie c.o. pod kotłem. Zwalasz wodę z kotła zaworkami spustowymi w złączach quesch`a pod kotłem. A wentylator po odkręceniu dwu wkrętów trzeba jakoś wyrwać w dół aby wylazł z uszczelki komina i zeskoczył z zaczepów czopucha na wymienniku ciepła. Wirnik nie zostaje w środku, wychodzi z wentylatorem.

0
  • #9 17 Lip 2018 20:59
    baki
    Poziom 18  

Witam.
    Próbowałem ale nie udało mi się tego rozebrać a nie chciałem użyć nadmiernej siły.
    Za pomocą igły i strzykawki dodałem na łożyska trochę oleju 5w40 taki był w garażu i po kilkunastu próbach zmontowałem całość. Działa już drugi tydzień. Nie wiem co było przyczyną tej usterki ale mam nadzieję ,że się nie powtórzy - oby nie w zimie!!!
    Serdeczne podziękowanie dla kolegi vsdwarszawa za podjęcie merytorycznej dyskusji i naprowadzenie na lokalizację usterki. Szacunek !!!!
    Pozdrawiam

0