Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Brak sygnału po podłączeniu rozgałęźnika/poprawa obecnego sygnału

09 Maj 2018 12:30 858 16
  • Poziom 11  
    Witam, posiadam antenę siatkową do odbioru dvbt, w antenie jest wzmacniacz a przy odbiorniku separator i zasilacz. Antena stała przy oknie bo miałem remont i odbierało całkiem ok, nastał czas żeby ją powiesić na balkonie i puścić sygnał na reszte tv. Powiesiłem antene, zakupiłem i podłączyłem rozgałęźnik firmy televes, w aukcji pisało ze przepuszcza napięcie do wzmacniacza. Po podłączeniu wszystkiego okazało się że nie odbiera żadnego kanału, po podłączeniu beczki w jego miejsce, jest sygnał i odbiór na tv. Czy coś mam źle podłączone czy rozgałęźnik jest zepsuty? Można go sprawdzić miernikiem?
    Brak sygnału po podłączeniu rozgałęźnika/poprawa obecnego sygnału
  • Poziom 21  
    Witam mógł byś kolego narysować jakiś schemat narysować jak to podłączyłeś? pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Yyyy złączka dla 2 wtyków F to chyba też beczka? O taką mi chodziło:
    Brak sygnału po podłączeniu rozgałęźnika/poprawa obecnego sygnału
    No więc z racji tego że zbrakło mi wtyków F podłączałem tylko 1 odbiornik, pozwolicie że opisze schemat:
    antena siatkowa-->rozgałęźnik/beczka-->zasilacz 12V + separator podłączony do Tv
    Do reszty odbiorników chciałem podłączyć zwykłe końcówki antenowe bez separatorów.
  • Poziom 34  
    Prawidłowo, i co przy takim podłączeniu brak sygnału
  • Poziom 11  
    Jeśli podłączam rozgałęźnik zamiast beczki to brak sygnału/żadnego kanału. Jak jest beczka to odbiera mi większość kanałów (brakuje tvp1, tvp2 i mux8)
    Edit: Właśnie otrzymałem odpowiedź od sprzedawcy że w aukcji wkradł się błąd i rozgałęźnik nie przepuszcza napięcia, dośle mi inny więc chyba będzie ok. Korzystając już z tego że założyłem temat to pozwolę sobie zapytać, rozumiem że beczka przepuszcza 12v do wzmacniacza? Jeśli tak to odbiór na nowym rozgałęźniku będzie na tym samym poziomie co teraz? Jeśli tak to w jaki sposób mogę złapać więcej kanałów? Tak jak wspominałem po zawieszeniu brakuje mi w kanałach tvp1, tvp2 i kanałów z mux 8. Wcześniej jak antena stała w pokoju to odbierało 1 i 2 (mux 8 nie odbierała), czy powinienem zamontować jakiś inny wzmacniacz? Kabla jest dosyć dużo bo najdalszy odbiornik ma jakieś 15m, w którym odbiorniku zainstalować zasilacz, najdalej czy najblizej polozonym?
  • Poziom 36  
    Raiz3n napisał:
    Hel
    Raiz3n napisał:
    w antenie jest wzmacniacz
    Raiz3n napisał:
    brakuje tvp1, tvp2

Czy aby na pewno trzeba stosować wzmacniacz w tej lokalizacji? Z Chwaszczyna i z Oksywia sygnał sumuje się i prawdopodobnie masz przesterowanie.
    Podejrzewam że sygnał jest tak mocny, że na pasywnej instalacji jesteś w stanie obsłuzyć więcej niż 3 odbiorniki.
  • Poziom 36  
    Raiz3n napisał:
    Czyli założyć symetryzator i zwykłe wtyki?

Tak. Symetryzator na k. 6-60.
    Jednak przy odbiorze mux-8 musisz wziąć pod uwagę że z Chwaszczyna nadawany jest on w pol. pionowej. Nawet w wypadku odbioru na siatce możesz mieć nieco gorsze parametry sygnału.
  • Poziom 31  
    Dodam, że do nadajnika kolega ma ok.30km i chce podzielić sygnał na trzy TV co da ok. 6-7 dB straty na każdym rozgałęzieniu. Nie wiemy nic o długościach i parametrach kabli. Ja bym się zastanowił nad wymianą wzmacniacza na symetryzator. Najpierw sprawdziłbym ze wzmacniaczem i z rozgałęźnikiem umożliwiającym przejście napięcia.
  • Poziom 11  
    Przewody są słabej jakości, przynajmniej tak mi się wydaje. Od anteny do szafki idzie czarny koncentryk z miedzianym rdzeniem i stalowym albo aluminiowym oplotem ok 5m, potem od szafki do parteru Przewód 75ohm HD-1000 FHD 1,15/4,8/7,0 Cu ok 9m, i do sypialni znowu z miedzianym rdzeniem i stalowym oplotem (+ beczka) ok 5m. Zamówiłem już symetryzator bo i tak musiałem Fki zamówić, gość dośle mi rozgałęźnik z przejściem więc sprawdze oba połączenia i zobaczymy co wyjdzie.
  • Poziom 31  
    Czyli razem ok. 20 m "koncentryka". Przyjmując tłumienie w przeciętnym kablu (dla pasma UHF) ok. 20dB na 100m - to będzie ok. 4dB straty sygnału na całej długości. Do tego ok. 8dB na rozgałęźniku wliczając tłumienia na złączach oraz 2dB tłumienie w gniazdku... da nam łącznie ok. 14dB strat. Moim zdaniem wzmacniacz będzie potrzebny.
  • Poziom 11  
    Panowie mam problem, podłączyłem antene przez symetryzator bez zasilacza i złapałem MUX 1,2,3 z czego 3 miał jakość sygnału 48% i troche sie wieszał, nie zawsze go też odbierało. Po podłączeniu wzmacniacza, separatora i zasilacza wogóle nie mogę złapać mux 3, najlepsze co udało mi się złapać to 20% jakości sygnału skaczące do 0%. Zastanawiam się czy wzmacniacz jest ok bo kilka razy lutowałem gniazdo gdzie podłącza się rdzeń kabla, luty puszczaly w tym miejscu, poza tym antena z wzmacniaczem kosztowała chyba 35zł więc pewnie nie jest najlepszej jakości. Czy powinienem kupić lepszy wzmacniacz, jeśli tak to jaki? Mogę antenę dać wyżej na komin ale to będzie ok 2-3m wyżej a jeszcze bym musiał przedłużyć kabel. A może napięcie z zasilacza ma za długą drogę (ok 20m + beczka (złączka) + rozgałęźnik) i nie dochodzi w całości do wzmacniacza?
  • Poziom 31  
    Zgodnie ze sztuką dobrych praktyk powinien kolega dokonać pomiaru odpowiednim narzędziem - miernikiem DVB-T. Wtedy się okaże co tak naprawdę "siedzi" w kablu i czy istnieje potrzeba wzmacniania sygnału. Metodą prób i błędów to można się bawić do świąt BN.
  • Poziom 36  
    Raiz3n napisał:
    złapałem MUX 1,2,3 z czego 3 miał jakość sygnału 48%
    Raiz3n napisał:
    Po podłączeniu wzmacniacza, separatora i zasilacza wogóle nie mogę złapać mux 3, najlepsze co udało mi się złapać to 20% jakości sygnału skaczące do 0%.

A jakie masz wartości siły sygnału?
  • Poziom 11  
    Tak żeby zakończyć temat... Pomiar miernikiem DVB-T sobie darowałem, gdyż urządzenie bardzo drogie a gość który mierzy w moim mieście zawołał 50zł. Kupiłem nowy wzmacniacz i siła sygnału na musz1,2 i 3 wskoczyła na 100%, mux 8 nie znalazło ale nie kombinowałem z kręceniem anteną. Narazie wystarczy, dziękuje za pomoc i pozdrawiam :)