Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termometr wielokanałowy

21 Sie 2005 14:48 5063 9
  • Poziom 19  
    Gdzie moge znaleźć informacje na temat wielokanałowego termometru zrealizowanego na 89c2051, ponad 5 czujników, jak to zrealizować jakie układy użyć, może jakiś schemat, program albo coś, wyświetlanie na LCD, czujnik DS1820 albo inny tak zeby mierzył co 0,1 stopnia
  • Computer Controls
  • Poziom 12  
    Jakieś 2 lata temu widziałem w Elektronice Praktycznej projekt na takim czujniku z 1Wire, ale nie pamiętam czy to było na 89c2051.
  • Poziom 32  
    Moja koncepcja jest taka.
    Na 89c2051 + DS18b20 + MAX485 stanowi czujnik temperatury, który połączony jest przez interfrjs RS485 z procesorem głównym na ATmega32, który to wybrane wyniki wyświetla na wyświetlaczu.
    W moim modelowym urządzeniu były tylko dwa czujniki ale praktycznie może ich być nawet 32 sztuki.
  • Computer Controls
  • Poziom 13  
    Ja proponuje czujnik temp na magistrali 1-wire (ds18b20) i polaczenie ich tak jak na schemacie. natomiast nie ma problemu ze szczytywaniem danych z tego typu czujnikow gdyz kazdy z nich posiada swoj wlasny unikalny indentyfikator(adres)
  • Poziom 36  
    GienekS napisał:
    Moja koncepcja jest taka.
    Na 89c2051 + DS18b20 + MAX485 stanowi czujnik temperatury, który połączony jest przez interfrjs RS485 z procesorem głównym na ATmega32, który to wybrane wyniki wyświetla na wyświetlaczu.
    W moim modelowym urządzeniu były tylko dwa czujniki ale praktycznie może ich być nawet 32 sztuki.

Czujniki na 1 wire podłączone do wspólnego procesora. oddzielne procesorki i sieć max485 na wyższym poziomie (w przypadku większych odległości).

linki
    http://forum.mikrokontrolery.net/viewtopic.php?t=165&sid=192f627bf7d1f036ccef44922121de47
    http://republika.pl/rejestr/strony/termometr.html
    http://forum.ep.com.pl/viewtopic.php?t=12471&highlight=termometr+ds18b20
  • Poziom 10  
    Witam kolegów.
    W pełni zgadzam się z kolegą Desa – przy podłączaniu wielu termometrów dobrze jest wykorzystać możliwości 1-wire czego nie zrobiono w wymienionym wyżej artykule z EP. Chodzi o podłączenie wszystkich czujników do jednej linii danych jak pokazał na rysunku kolega Desa. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie ilości przewodów przyłączeniowych, wadą – skomplikowane oprogramowanie wyszukiwania urządzeń na 1-wire po ich numerze identyfikacyjnym. I tu sedno sprawy – w załączeniu moduł w asemblerze mojego autorstwa sprawdzony i działający na PIC16F77 (20MHz). Moduł zawiera procedurki wyszukiwania urządzeń na 1-wire a także do odczytu i wysyłania danych po 1-wire. Starałem się pisać zrozumiałe komentarze ale gdyby coś było niejasne to śmiało pytajcie. Jako dodatek załączam procedurki (z tego samego, działającego projektu) do obsługi wyświetlaczy LCD opartych na HD44780.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Chciałbym się dołączyć do wątku z następującym pytaniem. Jakie macie doświadczenia z czujnikami DS1820 jeżeli chodzi o odległości na których pracują, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji. Buduje dla kolegi termometr wielokanałowy (6 do 10 czujników) do domu jednorodzinnego. Ze wstępnej analizy wyszło mi że niektóre linie mogą mieć nawet 50 metrów. DS-y będą wisieć na skrętce komputerowej więc może nie będzie dużych zakłuceń ale wole Was zapytać o doświadczenia w tej kwestii. Instalacja zostanie wykonana dużo wcześniej niż układ termometru więc chciałbym uniknąć niespodzianek w momencie uruchamiania. Gdzieś czytałem że przy dość długich kablach dobrze jest dać kondensatory przy czujnikach, tylko jakie i jak je wpiąć. Zamierzam podłączyć DS-y na trzech przewodach, to powinno dodatkowo zmniejszyć ryzyko błędów.

Pozdrawiam
    Piotrek
  • Poziom 31  
    Piotrek_P napisał:
    DS-y będą wisieć na skrętce komputerowej więc może nie będzie dużych zakłóceń

Skrętka eliminuje zakłócenia tylko przy transmisji różnicowej. Dla magistrali 1-wire nic ona nie da. Może gdyby uziemić po obu stronach nieużywane linie skrętki, to robiłyby one za ekran, ale raczej taki kiepski ;)
  • Poziom 10  
    Witam ponownie.
    Jeśli chodzi o moje doświadczenia z maksymalną odległością poprawnego połączenia to są one tylko i wyłącznie teoretyczne jako że mój projekt maił wspierać rozwiązanie dla małych odległości rzędu 20-30m. Polecam zapoznać się z:
    Guidelines for Reliable 1-Wire Networks - Maxim/Dallas
    http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/appnote_number/148,
    gdzie napisano: “A simple resistor pullup has a weight limitation of about 200m.”, co powinno wystarczyć do zastosowania w sieci domku jednorodzinnego. We wspomnianym wyżej dokumencie przedstawiono też sposoby zwiększenia odległości poprawnego połączenia nawet do 500m. Proponowałbym koledze najpierw przetestować zwykły rezystor podciągający a jeśli nie zda egzaminu – kombinować z interfejsem skracającym czasy opadania i narastania sygnału. Pomocnym może okazać się również nota:
    1-Wire Communication Through Software
    http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/appnote_number/126,
    która zawiera informacje na temat czasów alfabetu 1-wire.
    Co do skrętki zgadzam się z kolegą Sam Sung’iem – niewiele pomoże choć z drugiej strony domek jednorodzinny to nie fabryka i raczej nie spodziewałbym się w takim środowisku wielu zakłóceń.
    Pozdrawiam.