Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Diora WS 704, Głośniki ZGP 20-8-585 8ohm

lukasz0620 09 Maj 2018 14:10 201 20
  • #1 09 Maj 2018 14:10
    lukasz0620
    Poziom 4  

Witam, chciałbym wymienić głośniki niskotonowe w kolumnach Unitra Tonsil ZGP 20-8-585 8ohm. Juz dobre kilkanaście lat temu były wymieniane na TVM ARN-226-05/8 8Ohm, ale już nie dają rady. Na jakie głośniki niskotonowe je wymienić? Wzmacniacz Diora WS 704.
    Pozdrawiam.

0 20
  • Pomocny post
    #2 09 Maj 2018 19:51
    wkj
    Poziom 34  

Zmiana wzmacniacza na mniejszy lub ewentualnie zmiana kolumn na większe. Innej opcji nie widzę.

0
  • #3 15 Maj 2018 21:18
    lukasz0620
    Poziom 4  

wkj napisał:
    Zmiana wzmacniacza na mniejszy lub ewentualnie zmiana kolumn na większe. Innej opcji nie widzę.

Wzmacniacz muszę zostawić, jeśli bym chciał wymienić wszystkie głośniki (niskotonowe, sredniotonowe i wysokotonowe) to na jakie? Samą obudowę bym zostawił.
    Z tego co wyczytałem to wzmacniacz ma 2x80w. Już nie wiem co mam robić, prosiłbym o pomoc, nie jestem obeznany w sprawach głośników.

0
  • Pomocny post
    #4 15 Maj 2018 21:48
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

lukasz0620 napisał:
    bym chciał wymienić wszystkie głośniki (niskotonowe, sredniotonowe i wysokotonowe) to na jakie? Samą obudowę bym zostawił.

wkj napisał:
    zmiana kolumn na większe. Innej opcji nie widzę.

Ponieważ nie chce Ci się najpierw szukać odpowiedzi na Twoje pytanie/pomysł z wymianą głośników na inne ("mocniejsze") przypomnę tylko, że nie tędy droga. Każda kolumna stanowi całość obudowa+głośniki+ zwrotnica. Wymiana na inny jednego z tych elementów nigdy nie prowadzi do dobrego brzmienia. To tak jakbyś do "malucha" założył kółka od Ursusa ( tylne...) - może i dało by się ruszyć, ale nic ponadto.

0
  • #5 15 Maj 2018 23:16
    lukasz0620
    Poziom 4  

398216 Usunięty napisał:
    lukasz0620 napisał:
    bym chciał wymienić wszystkie głośniki (niskotonowe, sredniotonowe i wysokotonowe) to na jakie? Samą obudowę bym zostawił.

wkj napisał:
    zmiana kolumn na większe. Innej opcji nie widzę.

Ponieważ nie chce Ci się najpierw szukać odpowiedzi na Twoje pytanie/pomysł z wymianą głośników na inne ("mocniejsze") przypomnę tylko, że nie tędy droga. Każda kolumna stanowi całość obudowa+głośniki+ zwrotnica. Wymiana na inny jednego z tych elementów nigdy nie prowadzi do dobrego brzmienia. To tak jakbyś do "malucha"
    założył kółka od Ursusa ( tylne...) - może i dało by się ruszyć, ale nic ponadto.

Szukałem na forum odpowiedzi ale nie znalazłem nic co by było odpowiedzią na moje pytanie dlatego założyłem ten wątek :)
    Ale już rozumiem, poszperam po internecie za jakimiś schematami i będę kombinował. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #6 16 Maj 2018 08:46
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

lukasz0620 napisał:
    nie znalazłem nic co by było odpowiedzią na moje pytanie
    Może nie zwróciłeś uwagi ? W większości (jak nie wszystkich) tematach w których Autorzy mieli podobny pomysł z wymianą głośników na inne, "mocniejsze" jest zawsze tak samo pisane w odpowiedziach - wymiana głośników w konkretnych kolumnach w 99% wiąże się z pogorszeniem efektu końcowego. Moc to nie wszystko... A w każdym razie moc nie "gra", tylko określa maksymalną wartość jaką dany głośnik może przyjąć (a i to nie zawsze).
    Inaczej - głośnik bez obudowy to jak gokart - jeździ (gra) ale nie wygląda (nie gra dobrze). Głośnik o większej mocy (a więc i innych parametrach pozostałych) będzie grać tylko w dopasowanej do niego (konkretnie do niego) obudowie. Większa moc przy takich samych wymiarach to albo pogorszenie dolnej częstotliwości, albo zmniejszenie efektywności/głośności. Sam "goły" głośnik nigdy nie zagra dobrze, natomiast dopiero w dopasowanej "na wymiar" obudowie jest w stanie pokazać co potrafi.

0
  • #7 16 Maj 2018 09:10
    lukasz0620
    Poziom 4  

Aaa rozumiem, dzięki za wytłumaczenie.
    A samo wymienienie uszkodzonego głośnika niskotonowego na nowy, o takich samych lub zbliżonych parametrach by było dobrym pomysłem? Nie musi byc mocniejszy, ten co teraz jest w zupełności wystarczy tylko, że jest uszkodzony.

0
  • Pomocny post
    #8 16 Maj 2018 09:16
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

No to wymień na taki jak był. W czym problem w takim razie?

0
  • #9 16 Maj 2018 09:23
    lukasz0620
    Poziom 4  

Ten który jest obecnie jest na tyle stary, że nie można już nigdzie kupić, w tym problem. Może znasz stronę gdzie kupie dobry głośnik niskotonowy? Przeszukiwałem internet ale nic nie znalazłem. Wybacz, że zadaje takie pytania ale juz długo szukam jakiegoś sklepu i nic.

0
  • Pomocny post
    #10 16 Maj 2018 09:37
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

lukasz0620 napisał:
    A samo wymienienie uszkodzonego głośnika niskotonowego na nowy, o takich samych lub zbliżonych parametrach by było dobrym pomysłem?
    Albo wymiana na taki sam typ/model jak był, albo regeneracja uszkodzonego.
    Jaki głośnik był oryginalnie?
    Inna sprawa to to, że mając wzmacniacz 2x 80W podłączanie kolumn o mocy 20W wiąże się z ryzykiem (realnym) uszkodzenia. Osobiście, będąc na Twoim miejscu, pomyślałbym nad wymianą - ale całych kolumn - na inne ; dopasowane do możliwości wzmacniacza.

0
  • Pomocny post
    #11 16 Maj 2018 09:53
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

lukasz0620 napisał:
    Może znasz stronę gdzie kupie dobry głośnik niskotonowy?
    Firma STX robi w miarę dobre głośniki. Pewnie coś dobierzesz.

398216 Usunięty napisał:
    Chyba GDN20/20

0
  • #12 16 Maj 2018 22:26
    lukasz0620
    Poziom 4  

Okej, to pomyślę nad wymianą całych kolumn, dziękuję za pomoc :) Pozdrawiam.

Dodano po 12 [godziny] 32 [minuty]:

Szukałem jakichś głośników w przystępnej cenie i znalazłem Wysokotonowy STX T.10.200.8.PCX, średniotonowy STX M.18.200.8.MCX i niskotonowy STX W.18.200.8.MCX. Czy te głośniki będą współpracować ze wzmacniaczem 80w?

0
  • Pomocny post
    #13 17 Maj 2018 07:31
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Patrzyłeś choć na średnicę? Musisz mieć 20cm jeśli chodzi o głośnik niskotonowy.
    np. STX W.20.140.8.MC
    Tam nie ma średniotonowego tylko dwa wysokotonowe. Ten w środku ma 9cm czyli
    T.9.200.8.PC.
    A tego na samej górze to raczej nie znajdziesz, można go odłączyć i zostawić jako zaślepkę bo w sumie to po co dwa wysokotonowe.

0
  • Pomocny post
    #14 17 Maj 2018 09:35
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

marian1981.02 napisał:
    398216 Usunięty napisał:
    Chyba GDN20/20

Skoro to był zespół ZGP (Popularny) to spodziewałbym się raczej normalnopasmowego papierzaka GD20/20 (bez N w oznaczeniu).

Dodano po 4 [minuty]:

marian1981.02 napisał:
    A tego na samej górze to raczej nie znajdziesz, można go odłączyć i zostawić jako zaślepkę bo w sumie to po co dwa wysokotonowe.

Oczywiście, jako że przy zastosowanej pojemności kondensatora głośnik ten odtwarzał głównie... ultradźwięki, a raczej ultradźwiękowe szumy. Ciekawie wyglądałoby jego wymontowanie w celu uzyskania obudowy z otworem. Co prawda klasyczny BR z tunelem przy tak ciasnej obudowie i twardo zawieszonym głośniku dałby raczej głównie silny rezonans na jednej częstotliwości a tym samym sztuczne podbarwienie dźwięku - ale może pozytywny efekt przyniosłoby zastosowanie otworu stratnego który nie wykazywałby zauważalnego rezonansu, natomiast przyczyniłby się do pewnego stłumienia jak i zmiękczenia układu głośnik - obudowa?

Dodano po 42 [minuty]:

lukasz0620 napisał:
    Z tego co wyczytałem to wzmacniacz ma 2x80w

No to nie ma bata: skoro chciałbyś używać koniecznie tego wzmacniacza z głośnikami takimi jak były (o mocy zaledwie 20W)! musisz czynić to naprawdę ostrożnie, pilnując aby szczytowa moc doprowadzona do głośnika nie przekroczyła owych 20W. Inaczej znów je sfajczysz. Przy impedancji 8Ω przekłada się to na napięcie szczytowe 18V. Jakimś rozwiązaniem byłoby wmontowanie do kolumny prostego wskaźnika mocy, np. zawierającego na wejściu zabezpieczający rezystor szeregowy rzędu 47Ω, następnie mostek prostowniczy małej mocy, elektrolityczny kondensator filtrujący o pojemności kilkudziesięciu µF, diodę Zenera na 16V (ewentualnie z dodatkową diodą krzemową w szereg, dla dokładnego ustalenia progu zadziałania), wreszcie diodę LED z rezystorem w szereg tak dobranym aby świeciła z odpowiednią jasnością i nie była narażona na natychmiastowe zniszczenie. Błyskanie LED-a w rytm odtwarzanej audycji będzie sygnalizowało przekroczenie dopuszczalnej mocy kolumny a tym samym konieczność zmniejszenia głośności.

0
  • #15 17 Maj 2018 11:48
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Tomek Janiszewski napisał:
    Skoro to był zespół ZGP (Popularny) to spodziewałbym się raczej normalnopasmowego papierzaka GD20/20 (bez N w oznaczeniu).

Zgadza się. Nie byłem pewny więc pisałem chyba.

0
  • Pomocny post
    #16 17 Maj 2018 13:31
    DjMapet
    Poziom 42  

Już w drugim poście dostałeś odpowiedź na swój problem, więc skoro:

lukasz0620 napisał:
    Wzmacniacz muszę zostawić

To kup większej mocy kolumny a te sprzedaj. Wymiana głośników w tych kolumnach jest bezsensowna - szkoda kasy i roboty.
    Jak napisał wyżej kolega:
    398216 Usunięty napisał:
    nie tędy droga. Każda kolumna stanowi całość obudowa+głośniki+ zwrotnica. Wymiana na inny jednego z tych elementów nigdy nie prowadzi do dobrego brzmienia.

Pozdrawiam.

0
  • #17 17 Maj 2018 14:51
    lukasz0620
    Poziom 4  

Dziękuję Wszystkim za bardzo pomocne rady :) Dowiedziałem się, że jeśli wstawię za mocne głośniki do tych kolumn to jakość dźwięku nie będzie zadowalająca, ale jeśli wstawiłbym wysokotonowy T.9.200.8.PC, który ma 20W (?) i niskotonowy W.20.140.8.MC 70w to powinno działać? O zwrotnicę się nie martwię bo to już dam radę zrobić z pomocą znajomego :)
    A i jeszcze jeden pomysł był aby wstawić głośnik np. ten- W.18.200.8.MCX 100w (otwór w kolumnach jest 18cm więc bym musiał troche pokombinować aby zamocować głośnik o średnicy 18cm) i zamiast górnego głośnika wysokotonowego zrobić BR. Co byłoby lepsze?

0
  • #18 17 Maj 2018 15:09
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

lukasz0620 napisał:
    Co byłoby lepsze?
    Wymiana , owszem; ale kolumn na odpowiednie do posiadanego wzmacniacza.
    lukasz0620 napisał:
    ale jeśli wstawiłbym wysokotonowy T.9.200.8.PC, który ma 20W (?) i niskotonowy W.20.140.8.MC 70w to powinno działać?
    Działać będzie zawsze, ale jak? Naprawdę - zatkanie dziury dowolnym głośnikiem (co by tyko dziurę zatkać) nie prowadzi nigdy do niczego dobrego. Wysokotonowy MUSI współgrać z niskotonowym (chociażby pod względem efektywności), a niskotonowy MUSI pracować w ODPOWIEDNIEJ DLA NIEGO obudowie. Do tego dochodzi konieczność zmiany (a najlepiej po wyliczeniu i pomiarach) zwrotnicy. W sumie i tak będziesz miał zupełnie inne kolumny. A jak już wymieniasz głośniki i zwrotnicę - to siłą rzeczy i zdrowym rozsądkiem się kierując - zbudowanie nowej obudowy do nich.
    Podobnie z BR - nie polega to na tym, żeby w obudowie zrobić dziurę, lub zostawić po niewykorzystywanym głośniku - to również wymaga nieco wysiłku umysłowego - żeby dobrać odpowiednią średnicę )powierzchnie otworu), jego długość czyli strojenie - strojenie pod konkretny głośnik niskotonowy w konkretnej obudowie do niego.
    Jak widzę jesteś na rozdrożu - z jednej strony chciałbyś zostawić obudowy (bo masz...) i uznajesz porady (...) Kolegów mówiące o wymianie głośników (bo te są zgodne z Twoim zamysłem pozostawienia obudów) a z drugiej Kol. DjMapet i ja usiłujemy Ci wytłumaczyć (bo chyba przekonać się nie dasz), ze to pomysł bez sensu.Zrobisz jak będziesz chciał - ale nie zakładaj proszę potem kolejnego tematu : "Wymieniłem głośniki w kolumnie i nie grają dobrze - co zrobić", bo grać dobrze na pewno nie będzie taki składak.

0
  • Pomocny post
    #19 17 Maj 2018 15:23
    marian133
    Poziom 37  

lukasz0620 napisał:
    O zwrotnicę się nie martwię bo to już dam radę zrobić z pomocą znajomego

Już to widzę :)
    Skoro znajomy obcykany na temat zwrotnic to niech pomoże i głośniki dobrać.

Do tej obudowy inne niż Tonsile nie wejdą i nie "zagrają".
    Poszukaj specyfikacji kolumn Tonsil ZG 20:

https://img01-olxpl.akamaized.net/img-olxpl/6...nsil-zg-20-prl-vintage-loft-dodaj-zdjecia.jpg

Ale moim zdaniem szkoda kasy, lepiej od razu zrobić lepsze kolumny: https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/24374-...ie-do-wyboru-do-koloru-)-projekt-by-raven1985

0
  • #20 17 Maj 2018 16:11
    lukasz0620
    Poziom 4  

Więc wezmę się za nowe kolumny :) Teraz tylko zacząć lekturę z czym to się je. Wielkie dzięki Wszystkim za pomoc :)

0
  • #21 17 Maj 2018 18:16
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

lukasz0620 napisał:
    Teraz tylko zacząć lekturę z czym to się je.
    O widzisz! I to mi się podoba! Zanim się zabierzesz za coś - poszukaj jak najwięcej informacji na ten temat - dziś to niezbyt częste zjawisko...

0