Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa takie same panele, jeden kontroler PWM, jeden akumulator

ipy1976 09 Maj 2018 15:18 393 4
  • #1 09 Maj 2018 15:18
    ipy1976
    Poziom 2  

Dzień dobry. Rozbudowuję instalację solarną w przyczepie kempingowej. Mam teraz 2 jednakowe panele PV o mocy 30W każdy (z czego jeden aktualnie podłączony), regulator 5A PWM (aktualnie podłączony), regulator 10A PWM (jeszcze nie podłączony) i akumulator żelowy 18Ah.

Chcę zwiększyć wydajność systemu, jako że na jednym panelu w pochmurne dni akumulator nie był odpowiednio ładowany.

Mam w związku z tym pytanie, która z poniższych opcji podłączenia będzie korzystniejsza:

1. Łączę obydwa panele równolegle i podpinam je do jednego regulatora 10A.
    2. Pozostawiam jeden panel podłączony do regulatora 5A, drugi łączę z regulatorem 10A i wyjścia z obydwu regulatorów łączę równolegle na akumulatorze i zasilaniu odbiorników.
    3. Jak wyżej, ale zasilanie odbiorników realizuję tylko z regulatora 10A.

Dla opcji 1, czy zasadne jest stosowanie diody na wyjściach z paneli PV?

Czy też jakaś inna od wymienionych opcja byłaby korzystniejsza?

0 4
  • #2 09 Maj 2018 16:46
    Wlodek22
    Poziom 27  

Pierwsza opcja, dwa panele równolegle i regulator 10A. Jeszcze lepiej było by zastosować regulator z prawdziwym MPPT, bo max moc panel osiąga przy napięciu 17V, a akumulator z PWM go zdusi do 13-14V. Na koniec sprawa akumulatora. Prąd ładowania 4-5A będzie dwa razy większy od zalecanych 1/10 pojemności.

0
  • #3 09 Maj 2018 18:16
    ipy1976
    Poziom 2  

Jakie konsekwencje mogą wyniknąć ze zbyt dużego prądu ładowania względem pojemności akumulatora?

Jeden panel osiąga moc maksymalną przy napięciu 17,5V- wytwarza wówczas prąd 1,71A. Zatem obydwa maksymalnie generują 3,42A. Rozumiem, że regulator PWM po prostu ograniczy napięcie do około 14,4V, zachowując natężenie z paneli.

Dla akumulatora Haze HZY-EV 12-18, który posiadam, producent sugeruje maksymalny prąd ładowania równy 1/5 pojemności, czyli 3,6A.

Czy pozostając przy regulatorze PWM, który już kupiłem, nie spowoduję uszkodzenia instalacji?

0
  • #4 09 Maj 2018 19:23
    Wlodek22
    Poziom 27  

Przy regulatorze PWM prąd będzie niższy niż przy MPPT, ale też będzie wyższy niż 1,71A x2, pewnie ok 3,6A.
    Wyzszy prąd ładowania generalnie wpływa negatywnie na masę czynną, na jej porowatość i kontakt masy z kratką płyt. Te akumulatory, tak naprawdę średnio nadają się do pracy cyklicznej i jedyna ich zaletą jest ich szczelność. Wymagają innych nastaw regulatora ładowania z końcowym napięciem ładowania ok 14V przez co trudno je doładować i odsiarczyć. Natomiast zwykły regulator, który potraktuje je napięciem 14,7V lub więcej, po prostu zapowietrzy Gel i akumulator będzie się nadawał do wymiany. Jak jest możliwość, lepiej zastosować akumulator trakcyjny.

0
  • #5 10 Maj 2018 20:39
    ipy1976
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedź. W tym sezonie pozostanę przy sprzęcie który zakupiłem, w przyszłym roku być może zainwestuję w większy akumulator i kontroler MPPT. Obecne kontrolery PWM mają ustawienia dla akumulatorów żelowych, więc sądzę, że proces ładowania będzie uwzględniał specyfikę mojego akumulatora.

W zasadzie teraz moje pytanie dotyczy tego, czy mam podpiąć panele pod jeden regulator 10A, czy pod obydwa.

Zaletą jednego jest to, że wydaje mi się to rozwiązaniem bezpieczniejszym. Pytanie, czy muszę dokupić diody do zabezpieczenia paneli przed prądem wstecznym- zaznaczam, że obydwa panele są identyczne i położone tuż obok siebie.

Druga opcja to połączenie każdego panela do swojego regulatora i wyjść regulatorów równolegle. Mam dzięki temu dwa gniazda USB do dyspozycji i nie muszę stosować diod.

Proszę o opinię, która opcja jest "zdrowsza" dla instalacji. Zależy mi na tym aby nawet w pochmurny dzień akumulator naładował się do pełna, a w czasie dużych upałów wystarczyło prądu dla silnego nadmuchu klimatora i jednoczesnego ładowania akumulatora.

0
  Szukaj w 5mln produktów