Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejące się przewody , bezpiecznik a pobór mocy i natężenie prądu

09 Maj 2018 16:10 660 7
  • Poziom 10  
    Witam
    Po przeprowadzeniu się z firmą w nowe miejsce trzeba było podłączyć się w istniejącą tam instalacją. Enea podłączyła mi zasilanie C63. Trafo stacja na podwórku=>alu 240mm^=> wyłącznik główny=> miedź 10mm^ 1m dł=> przedlicznikowy, licznik zalicznikowy "S" obok siebie => 1m 10mm^ do zacisków rozdzielni (aluminiowe sztabki 240mm^ mocowane śrubami m10 )=> alu około 5m chyba 120mm^ do kolejnej rozdzielni z tamta w ziemi do budynku obok 240^ alu około 20m => wyłącznik rozdzielnia itp => 240mm^ alu do kolejnej rozdzielni około 20m=> 30m 120mm^ do rozdzielni z której korzystam.
    Obciążenie stałe sprężarka 30kw + wentylator 4kw + separator 800w+ lampa 500w.
    Wywala losowo przedlicznikowy c63 IDEAL. Jest on wyraźnie gorący, przowody miedziane ciepłe, zalicznikowy c63 nie wiem jakiej firmy letni, sztabki alu ciepłe/letnie jedna cieplejsza się wydaje - mowa o rozdzielni pierwszej przy liczniku. Reszty nie sprawdzałem bo pozamykane. Rozdzielnia moja gdzie jest wszystko wpięte wyczuwalnie cieplejsze ale bez porównania do tamtej, zasilanie spręzarki 10mm^ długośc 5m ciepławy.
    Sprawdzałem styki we wszystkich rozdzielniach czy nie są zalane, szlifowałem tylko te w tej mojej.
    W kazdej rozdzielni sa stare bezpieczniki BM 160A wiec kiedyś takie obciązenie tam bylo.
    Nie chce płacić za grzanie się przewodów i ten wyskakujący bezpiecznik.
    Co radzicie?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 1  
  • Poziom 27  
    Ale pewnie to C 63 limituje moc umowną. Jaka jest moc przyłączeniowa? Może warto pomyśleć o jej zwiększeniu i przebudowie układu zasilającego. Aby to wszystko nie było tak wyżyłowane. Nie mówiąc już o tym, że brak mocy może skutecznie zahamować rozwój firmy, brak możliwości dołożenia kolejnych urządzeń maszyn itp. Przemyśl to bo to inwestycja na przyszłość.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 10  
    Moc przyłączeniowa 40kw.
    Poprzednio miałem do z rozdzielni z trafo stacji 240mm w alu bm 200A na miedziane szyny z nich 10mm na "esa" c63 i chyba 16mm w miedzi około 100m do hali.raz zapieła sie sprężarka 22kw i 30kw jednocześnie , zaspawał sie bezpiecznik i hulało aż stopiły się kabe do wyłącznika 10mm^ w rozdzielni przy sprężarce.
    Jest to wynajem na czas bliżej nieokreślony i w każdej chwili budynek mogą sprzedać dlatego wieksze inwestycje nie wchodzą w grę ale skoro gdzie nie spojrze jest bm minimum 120A to kiedyś to smigało i nie wyobrażam sobie tego że przy 63A tak się grzeje a przy 100A to jajka by można smarzyć.
    Pozatym jak bym zwiększył moc to co mi to da? pomijając wyskakujący bezpiecznik. Jak grzeją sie alu 240 to mam wstawić 480mm? na całą miejscowośc z trafostacji idzie 120mm w alu do mnie jedynie pyda 240mm
    Powyżej 63A jest już prąd przemysłowy i inne problemy z tym zwiazane ze strony enei. W całym układzie płynie ten sam prąd więc dlaczego jeden bezpiecznik gorący drugi nie a wpięte w szereg. Ciepło powinno wydzielać się tam gdzie jest największy opor czyli ewentualnie na bezpieczniku ale dlaczego grzeje się szyna 240mm^ na takiej małej mocy ?
    Jutro wymienię bezpiecznik na mulera ten który miałem w poprzedniej firmie i nie było żadnych problemów i posprawdzam spadki napiecia przy liczniku i sprazarce
  • Poziom 20  
    C63 jest nie twój, więc dopóki się nie stopi, to operator ma gdzieś. Może pomogłoby dokręcenie zacisków, może wymiana (wygrzany), ale to tylko dgybanie. Zresztą najprawdopodobniej jest zaplombowany.

milenium55 napisał:
    Powyżej 63A jest już prąd przemysłowy

Taryfa enea 2017
    C11:
    Zasilanych z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia o mocy umownej nie większej niż 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego w torze prądowym nie większym niż 63 A, z rozliczeniem za pobraną energię elektryczną odpowiednio(...)
    G11:
    Niezależnie od napięcia zasilania i wielkości mocy umownej z rozliczeniem za pobraną energię elektryczną odpowiednio(...)
    zużywaną na potrzeby:
    a) gospodarstw domowych,
    b) pomieszczeń gospodarczych, związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych tj. pomieszczeń piwnicznych, garaży, strychów, o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza,
    milenium55 napisał:
    i inne problemy z tym związane ze strony enei.

Opłaty większe?
  • Poziom 22  
    milenium55 napisał:

W całym układzie płynie ten sam prąd więc dlaczego jeden bezpiecznik gorący drugi nie a wpięte w szereg.

Tu masz odpowiedź na swój problem. Ewidentnie albo ten IDEAL nie jest idealny albo coś jest nie dokręcone lub wygrzane. Instalacja do przeglądu.
  • Poziom 10  
    Ideal poszedł wek... na szczeście obyło się bez zerwania pląby bo ja tak założyli ze dało sie odchylić puszke.
    Teraz mam C12 A jak się nie myle. Powyżej 63 A pomiar energi jest pośredni, wchodzą inne stawki i opłaty ponieważ jest to prąd przemysłowy. Dokumentacja techniczna jaką posiada enea dotycząca tego miejsca zawiera tylko informacje że był tam kiedyś 63A max a co było przed oni nie wiedzą bo nie ma dokumentacji i ze wtedy by trzeba starać się o warunki przyłączeniowe.
    Jeszcze postaram się zakręcic temat czy by mi nie przenieśli do rozdzileni bliżej mnie licznika ponieważ do niej dochodzi nieczynny 240mm^ w alu z trafo stacji i z tamtad mam praktycznie prosto 240mm^ do kolejnej rodzielni i 120mm pod spręzarkę.
    Ale jak przejść z alu 240mm na cu 16mm wejście w licznik, w sumie mało realne żeby przenieśli...
    Od poniedziałku kolejne testy...
  • Poziom 17  
    milenium55 napisał:

Ale jak przejść z alu 240mm na cu 16mm wejście w licznik,

Można przez zamontowanie dodatkowego RBK albo poszukać coś na wzór listwy zaciskowej z możliwością zaplombowania - a najlepiej jak by była jakaś fotka.
    Wcześniej coś pisałeś o szynach AL - jeżeli są za licznikowe to do nich (przez podkładki al-cu)