Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chwilowe spadki napięcia a UPS

Queria 09 May 2018 21:05 3366 36
Ochrona Domu
 • #1
  Queria
  Level 6  
  Witam!
  Zakupiłem UPS'a MICRO 1200 marki Volt Polska do komputera z zasilaczem 530W Thermaltake Smart Se 530W 80+ z powodu spadków napięcia występujących w domu.
  Niestety, pod obciążeniem komputer w przypadku spadku napięcia resetuję się, a UPS nie przechodzi w tryb AVR tylko cały czas jest na bypass. Czy jest to błąd, ze zakupiłem UPS do problemu, który mam w domu, czy powinienem kupić stabilizator napięcia? Rozmowy z elektrykami trwają, ale ja nie mam czasu na czekanie, aż łaskawie coś zaczną robić. W zimie problemu nie było pojawił się na wiosnę.
  Problem ze spadkiem napięcia objawia się podczas włączenia chociażby kosiarki, lub piły przez sąsiada/sąsiadke z domów obok.

  Pozdrawiam!
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Ochrona Domu
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  jariko
  Level 16  
  Wymień kondensatory w zasilaczu i na płycie głównej. Zasilacze powinny dylać od 110V. A takich spadków nie masz na 100%. Szybciej przełażą jakieś zakłócenia po zasilaniu.
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  jariko
  Level 16  
  przynajmniej zajrzyj czy im się czapki nie podniosły? Ile lat ma zasilacz PC? . Inwestujesz w jakieś UPS - jedynie taki z podwójnym przetwarzaniem może odfiltrować zakłócenia. Bo te tanie to pchają wszystko a jak znika zasilanie to przekaźnik przełącza na falownik. Zakłócenia ci i tak wyłączą kompa. Sprawdź zasilacz.
 • #6
  Queria
  Level 6  
  Zasilacz ma niecałe 4 lata, przy czym nigdy nie pracował przy obciążeniu większym niż 50%.
 • #7
  jariko
  Level 16  
  No to go sprawdź bo kondziory padają bez względu na obciążenie. 4 lata to już masz kilka otwartych. A problemów w zimie nie było bo kondziory jeszcze żyły :) Kondensatory są tanie i sobie poradzisz z wymianą jak umie trzymać lutownicę.
 • Ochrona Domu
 • Helpful post
  #8
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  Queria
  Level 6  
  jariko wrote:
  A problemów w zimie nie było bo kondziory jeszcze żyły

  No nie do końca. Problem pojawił się na przełomie Października/Listopada, zdarzył się może z dwa razy - myślałem dobra, może jakiś problem chwilowy, nie przejmowałem się tym zbytnio. Podczas zimy problemu nie było, aż do wiosny, gdzie ludzi zaczęli kosić etc. Więc nie do końca wierzę w te jak to nazywasz problemy z "kondziorami". UPS'a i tak planowałem kupić z racji zbliżającego się lata i częstych chwilowych zaników prądu (mieszkam na wsi, na końcu linii). Sądziłem, że zakup UPS'a z AVR rozwiąże ten problem, ale chyba się myliłem...
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  Queria
  Level 6  
  Tak, akumulator jest naładowany i tak podaje napięcie na wyjście gdy jest odłączony od sieci. Funkcja tzw. zimnego startu również pracuje prawidłowo. Czytałem, że w niektórych UPSach jest możliwość ustawienia "czułości", ale mój chyba tego nie obsługuje ( niestety nie przewidziałem, że może to być problem)
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  Queria
  Level 6  
  Tak, pierwsze co zrobiłem to zainstalowałem oprogramowanie, ale niestety, zawartość jest czysto poglądowa, nie mogłem znaleźć żadnej możliwości zmiany czegokolwiek, poza logami i możliwością testowania UPSa. Postaram się poczytać, poszukać czegoś więcej
 • #14
  jariko
  Level 16  
  jeżeli masz suche kondensatory to zakłócenie będzie zawsze szybsze niż każdy UPS nie pracujący na falowniku . Zasilacz to takie urządzenie które można porównać do dużego zbiornika z wodą przelewającego automatyczne rurkami do małych wiaderek. Automatyka ma za zadanie utrzymywać stały poziom wody w wiaderkach. Komputer tą wodę pobiera zależnie od swojej pracy. A ta automatyka ma swoje czasy reakcji. Jeżeli z tych wiaderek na wyjściu zrobią się menzurki to jak ta automatyka ma zdążyć z utrzymaniem poziomu wody - napięcia?. A każdy obecnie produkowany zasilacz daje radę przy 110 V. Gasną ci żarówki w domu jak sąsiad włącza kosiarkę? bo 110 V to się prawie nie świecą.

  Moderated By Krzysztof Reszka:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
  Przestań lać wodę bo to forum elektryczne . Nie namawiaj autora do czegoś co może okazać się klapą.

 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  jariko
  Level 16  
  kolego Kraniec_Internetów czy ty wiesz jak działają takie tanie UPSy? One na wyjściu podają to co się pojawia na wejściu. Maja dodane trochę filtrów czy jakiś dławik. Sinus czy pseudo-sinus to się pojawia kiedy UPS stwierdzi że nie zasilanie na wejściu jest złe. Wiele śmieci i tak przez niego przejdzie. Możesz mnie banować ale ten problem zakończy się w 95% wymianą lub naprawa zasilacza. A najlepiej niech kolega Queria przesiądzie się na laptopa. Od 17 lat zajmuję się między innymi zasilaniem serwerowni z UPS-ami 3 x400 kVA czy 4X 120 kVA w pracy równoległej więc trochę pojęcia mam.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  Queria
  Level 6  
  Kraniec_Internetów wrote:
  Czy gdy podczas pracy komputera odłączysz zasilanie UPSa, czy UPS pokazuje przeciążenie?

  Nie, nie zarejestrowały tego logi, ani ikona na wyświetlaczu. Testowałem UPSa mając jednocześnie obciążony komputer, komputer się nie resetował gdy odłączyłem UPSa od zasilania. Wykonałem także testy załączone do oprogramowania obsługującego UPSa - wszystko w porządku.

  Zapytałem o problem producenta UPSa. Otrzymałem odpowiedź: "Stabilizator AVR działa z około 8% tolerancją i nie ma możliwości jej regulacji." Dodatkowo stwierdzili, że mój problem jest bardzo dziwny i, że UPS powinien zareagować na taką zmianę napięcia.

  jariko wrote:
  Możesz mnie banować ale ten problem zakończy się w 95% wymianą lub naprawa zasilacza.

  Zasilacz wg producenta pracuje poprawnie od napięcia 200-240v. Zasilacz dodatkowo powinien spełniać pewne normy, czyli możliwość podtrzymania pracy urządzeń, które zasila od 16 do 20 ms.
  Zgadzam się, że zasilacz, gdy komputer wyświetla pulpit czyli jest w tzw. idle, może podtrzymać prace urządzenia nawet jak napięcie wynosi 110v. Ale gdy komputer pracuje pod obciążeniem, nie jestem przekonany.
 • #19
  emigrant
  Level 29  
  Producent nie wspomniał, że te ich UPS'y to rasowa chińszczyzna razem z tym ich AVR? Trzeba było kupić używanego APC Smart, nawet 10-15 letniego a nie to coś. Nowe != lepsze.
 • #20
  Queria
  Level 6  
  Sprawa jest łatwa do rozwiązania - mam 14 dni, żeby oddać sprzęt. Pytanie, czy inny UPS, NIE typu ON-LINE, poradzi sobie z czymś takim.
 • #21
  User removed account
  Level 1  
 • #22
  jariko
  Level 16  
  "Typ off-line będzie odpowiedni, ale porządny. Patrz tylko na kształt napięcia wyjściowego - musi być koniecznie sinusoida. " A widziałeś kiedyś taki UPS który w trybie off-line psuje sinus? Sinus wchodzi i wychodzi ewentualnie zakłócenia dodatkowo filtruje. Więc w zasadzie to dobry filtr by wystarczył ale i tak nie naprawi zasilacza. :))))))
 • #24
  jariko
  Level 16  
  no z twojego super opracowania mały cytat:
  "Zasilacz off-line podczas normalnej pracy sieciowej przekazuje napięcie wejściowe bezpośrednio na wyjście, praktycznie w ogóle w nie nie ingerując. Jedynie monitorując poziom napięcia." I pytanie jak ty rozumiesz pracę OFF-LINE ?
 • #25
  User removed account
  Level 1  
 • #26
  jariko
  Level 16  
  on-line to zasilanie falownika z szyny DC do której są podłączone akumulatory, a z falownika zasilane są odbiory. Dwa pierwsze twoje obrazki to masz sinus z wejścia na wyjściu przepuszczony przez prosty lub lepszy filtr. I to jest off-line. Te białe bloki DC/AC załączają się tylko kiedy znika sinus na wejściu lub układ zdecyduje ze sinus jest nieodpowiedni. Więc w normalnej pracy off-line gdzie ci UPS generuje sinus?
 • #27
  User removed account
  Level 1  
 • #28
  jariko
  Level 16  
  a le to ty napisałeś "Typ off-line będzie odpowiedni, ale porządny. Patrz tylko na kształt napięcia wyjściowego - musi być koniecznie sinusoida. " koledze przechodzą zakłócenia przez UPS więc się pytam gdzie tam ginie sinus. A pytanie dodatkowe do czego w zasilaczu komputerowym jest potrzebny sinus na wejściu, skoro i tak to napięcie jest prostowane. Zasilacz można stałym napięciem zasilić i też będzie działał a dobry zasilacz bez większego problemu przyjmie zamiast sinusa kwadrat, trójkąt czy piłę.
 • #29
  Queria
  Level 6  
  Ale koledzy, nie ma potrzeby, żeby się tak kłócić.
  Więc tak, mój plan działania:
  Sprawdzę jak komputer zachowuje się na innej fazie, bo może ta jest przeciążona (mam w domu 3)
  Sprawdzę zasilacz, nic nie szkodzi i tak już nie jest na gwarancji, żeby potwierdzić lub wyeliminować ten problem
  Popędzę elektryków, żeby coś zaczęli działać.
  Zastanowię się czy oddać ten UPS i kupić inny tak jak polecał kolega @emigrant

  Nie koniecznie w takiej kolejności
 • #30
  User removed account
  Level 1