Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chwilowe spadki napięcia a UPS

Queria 09 Maj 2018 21:05 1413 36
 • #1 09 Maj 2018 21:05
  Queria
  Poziom 4  

  Witam!
  Zakupiłem UPS'a MICRO 1200 marki Volt Polska do komputera z zasilaczem 530W Thermaltake Smart Se 530W 80+ z powodu spadków napięcia występujących w domu.
  Niestety, pod obciążeniem komputer w przypadku spadku napięcia resetuję się, a UPS nie przechodzi w tryb AVR tylko cały czas jest na bypass. Czy jest to błąd, ze zakupiłem UPS do problemu, który mam w domu, czy powinienem kupić stabilizator napięcia? Rozmowy z elektrykami trwają, ale ja nie mam czasu na czekanie, aż łaskawie coś zaczną robić. W zimie problemu nie było pojawił się na wiosnę.
  Problem ze spadkiem napięcia objawia się podczas włączenia chociażby kosiarki, lub piły przez sąsiada/sąsiadke z domów obok.

  Pozdrawiam!

  0 29
 • #2 09 Maj 2018 21:26
  Kraniec_Internetów
  Poziom 40  

  Queria napisał:
  Problem ze spadkiem napięcia objawia się podczas włączenia chociażby kosiarki, lub piły przez sąsiada/sąsiadke z domów obok.

  Ty nie musisz robić z tym kompletnie nic. Zgłoś to dostawcy. Tak poważne zaburzenia z pewnością wykraczają poza dopuszczalne wartości napięcia, więc to zakład energetyczny musi rozwiązać problem, gdyż prawdopodobnie wystąpił w ich części sieci.

  2
 • #3 09 Maj 2018 21:37
  jariko
  Poziom 15  

  Wymień kondensatory w zasilaczu i na płycie głównej. Zasilacze powinny dylać od 110V. A takich spadków nie masz na 100%. Szybciej przełażą jakieś zakłócenia po zasilaniu.

  0
 • #5 09 Maj 2018 21:52
  jariko
  Poziom 15  

  przynajmniej zajrzyj czy im się czapki nie podniosły? Ile lat ma zasilacz PC? . Inwestujesz w jakieś UPS - jedynie taki z podwójnym przetwarzaniem może odfiltrować zakłócenia. Bo te tanie to pchają wszystko a jak znika zasilanie to przekaźnik przełącza na falownik. Zakłócenia ci i tak wyłączą kompa. Sprawdź zasilacz.

  0
 • #6 09 Maj 2018 21:55
  Queria
  Poziom 4  

  Zasilacz ma niecałe 4 lata, przy czym nigdy nie pracował przy obciążeniu większym niż 50%.

  0
 • #7 09 Maj 2018 21:59
  jariko
  Poziom 15  

  No to go sprawdź bo kondziory padają bez względu na obciążenie. 4 lata to już masz kilka otwartych. A problemów w zimie nie było bo kondziory jeszcze żyły :) Kondensatory są tanie i sobie poradzisz z wymianą jak umie trzymać lutownicę.

  0
 • Pomocny post
  #8 09 Maj 2018 22:05
  Kraniec_Internetów
  Poziom 40  

  @jariko Po pierwsze, to nawet zasilacz z dobrze wyglądającymi kondensatorami może być niesprawny. A akurat model jaki posiada autor jest nz tyle porządny, że prawie na pewno wszystko jest z nim ok. Poza tym nie każ mu rozkręcać zasilacza bez powodu. I tak z tego nic nie wyniknie, poza tym może być to niebezpieczne.
  Post o wymianie kondensatorów w zasilaczu i na płycie raportowałem, pewnie dostałeś o tym maila.
  Autorze - Jeżeli sąsiad ma tak duży wpływ na napięcie w Twoim domu, to musi być to problem z siecią energetyczną. Raz, że nie ma co tego leczyć na siłę samemu, tylko trzeba to zgłosić i zakład energetyczny musi zareagować (pewnie założą na kilka dni rejestrator parametrów sieci), a dwa, że komputer może i zabezpieczysz, ale sytuacja ta może być niebezpieczna dla innych urządzeń w domu.

  4
 • #9 09 Maj 2018 22:25
  Queria
  Poziom 4  

  jariko napisał:
  A problemów w zimie nie było bo kondziory jeszcze żyły

  No nie do końca. Problem pojawił się na przełomie Października/Listopada, zdarzył się może z dwa razy - myślałem dobra, może jakiś problem chwilowy, nie przejmowałem się tym zbytnio. Podczas zimy problemu nie było, aż do wiosny, gdzie ludzi zaczęli kosić etc. Więc nie do końca wierzę w te jak to nazywasz problemy z "kondziorami". UPS'a i tak planowałem kupić z racji zbliżającego się lata i częstych chwilowych zaników prądu (mieszkam na wsi, na końcu linii). Sądziłem, że zakup UPS'a z AVR rozwiąże ten problem, ale chyba się myliłem...

  0
 • #10 09 Maj 2018 22:51
  Kraniec_Internetów
  Poziom 40  

  Queria napisał:
  Sądziłem, że zakup UPS'a z AVR rozwiąże ten problem, ale chyba się myliłem...

  Prawdę mówiąc powinien. Czy w UPSie jest zamontowany odpowiedni i naładowany akumulator? Jeżeli tak, to czy UPS podaje napięcie na wyjście, gdy nie jest podłączony do sieci, a Ty klikniesz przycisk włączający go?

  1
 • #11 09 Maj 2018 23:22
  Queria
  Poziom 4  

  Tak, akumulator jest naładowany i tak podaje napięcie na wyjście gdy jest odłączony od sieci. Funkcja tzw. zimnego startu również pracuje prawidłowo. Czytałem, że w niektórych UPSach jest możliwość ustawienia "czułości", ale mój chyba tego nie obsługuje ( niestety nie przewidziałem, że może to być problem)

  0
 • #12 09 Maj 2018 23:26
  Kraniec_Internetów
  Poziom 40  

  Queria napisał:
  ale mój chyba tego nie obsługuje ( niestety nie przewidziałem, że może to być problem)

  Obsługuje. Zapis w instrukcji:
  Cytat:
  Każdy model zasilacza z serii Micro UPS oraz Microsine UPS ma możliwość m.in.: zmiany i
  kontroli parametrów pracy, konfiguracji wysyłanych komunikatów, ustawienia alarmów itp.
  za pomocą opcjonalnego zewnętrznego oprogramowania.

  Także podepnij go do komputera, zainstaluj co trzeba i ustaw.

  1
 • #13 09 Maj 2018 23:47
  Queria
  Poziom 4  

  Tak, pierwsze co zrobiłem to zainstalowałem oprogramowanie, ale niestety, zawartość jest czysto poglądowa, nie mogłem znaleźć żadnej możliwości zmiany czegokolwiek, poza logami i możliwością testowania UPSa. Postaram się poczytać, poszukać czegoś więcej

  0
 • #14 10 Maj 2018 07:26
  jariko
  Poziom 15  

  jeżeli masz suche kondensatory to zakłócenie będzie zawsze szybsze niż każdy UPS nie pracujący na falowniku . Zasilacz to takie urządzenie które można porównać do dużego zbiornika z wodą przelewającego automatyczne rurkami do małych wiaderek. Automatyka ma za zadanie utrzymywać stały poziom wody w wiaderkach. Komputer tą wodę pobiera zależnie od swojej pracy. A ta automatyka ma swoje czasy reakcji. Jeżeli z tych wiaderek na wyjściu zrobią się menzurki to jak ta automatyka ma zdążyć z utrzymaniem poziomu wody - napięcia?. A każdy obecnie produkowany zasilacz daje radę przy 110 V. Gasną ci żarówki w domu jak sąsiad włącza kosiarkę? bo 110 V to się prawie nie świecą.

  Moderowany przez Krzysztof Reszka:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
  Przestań lać wodę bo to forum elektryczne . Nie namawiaj autora do czegoś co może okazać się klapą.

  0
 • #15 10 Maj 2018 10:24
  Kraniec_Internetów
  Poziom 40  

  @jariko Skończ już z tymi kondensatorami!
  @Queria Czy gdy podczas pracy komputera odłączysz zasilanie UPSa, czy UPS pokazuje przeciążenie?
  Problem może polegać na tym, że Twój UPS podaje na wyjście sinusoidę aproksymowaną (lub modyfikowaną - niektórzy producenci tego nie rozróżniają), a nie czysty sinus. Za to Twój zasilacz ma układ APFC, czyli dba o to, by prąd pobierany z sieci (z UPSa) miał kształt sinusoidy. Połączenie obu tych funkcji może sprawiać, że w chwili przełączenia UPSa na zasilanie bateryjne urządzenie jest przeciążone i się wyłącza. Pokazuje to ikonka na wyświetlaczu, a jeżeli zmiana jest za szybka - można to sprawdzić w logach.

  0
 • #16 10 Maj 2018 11:05
  jariko
  Poziom 15  

  kolego Kraniec_Internetów czy ty wiesz jak działają takie tanie UPSy? One na wyjściu podają to co się pojawia na wejściu. Maja dodane trochę filtrów czy jakiś dławik. Sinus czy pseudo-sinus to się pojawia kiedy UPS stwierdzi że nie zasilanie na wejściu jest złe. Wiele śmieci i tak przez niego przejdzie. Możesz mnie banować ale ten problem zakończy się w 95% wymianą lub naprawa zasilacza. A najlepiej niech kolega Queria przesiądzie się na laptopa. Od 17 lat zajmuję się między innymi zasilaniem serwerowni z UPS-ami 3 x400 kVA czy 4X 120 kVA w pracy równoległej więc trochę pojęcia mam.

  0
 • #17 10 Maj 2018 11:29
  Kraniec_Internetów
  Poziom 40  

  jariko napisał:
  kolego Kraniec_Internetów czy ty wiesz jak działają takie tanie UPSy? One na wyjściu podają to co się pojawia na wejściu. Maja dodane trochę filtrów czy jakiś dławik. Sinus czy pseudo-sinus to się pojawia kiedy UPS stwierdzi że nie zasilanie na wejściu jest złe. Wiele śmieci i tak przez niego przejdzie.

  I tak i nie. O ile jakieś zakłócenia przejść mogą, to przy tak drastycznym spadku napięcia UPS powinien przełączyć się na zasilanie bateryjne w czasie >4ms (wg producenta). A tak nie robi skoro komputer się wyłącza, lub - tak jak wspominałem - charakter obciążenia nie pasuje do UPSa. Jest to o tyle niebezpieczne, że taki zasilacz może robić krótkotrwałe zwarcia, co grozi uszkodzeniem zarówno UPSa jak i zasilacza komputerowego. Teoretycznie UPS o większej mocy "powinien" temu zaradzić, ale będzie to tylko tuszowanie problemów. Należałoby kupić UPSa z czystą sinusoidą na wyjściu.

  Dodano po 3 [minuty]:

  jariko napisał:
  Od 17 lat zajmuję się między innymi zasilaniem serwerowni z UPS-ami 3 x400 kVA czy 4X 120 kVA w pracy równoległej więc trochę pojęcia mam.

  To przejdź się do tej serwerowni i sprawdź jakie napięcia podająca wyjściu, i jakiego typu są te UPSy. Bo na 100% są to UPSy podające na wyjściu czystą sinusoidę, pracujące w topologii on-line lub przynajmniej line-interactive (ale w to wątpię).

  0
 • #18 10 Maj 2018 13:08
  Queria
  Poziom 4  

  Kraniec_Internetów napisał:
  Czy gdy podczas pracy komputera odłączysz zasilanie UPSa, czy UPS pokazuje przeciążenie?

  Nie, nie zarejestrowały tego logi, ani ikona na wyświetlaczu. Testowałem UPSa mając jednocześnie obciążony komputer, komputer się nie resetował gdy odłączyłem UPSa od zasilania. Wykonałem także testy załączone do oprogramowania obsługującego UPSa - wszystko w porządku.

  Zapytałem o problem producenta UPSa. Otrzymałem odpowiedź: "Stabilizator AVR działa z około 8% tolerancją i nie ma możliwości jej regulacji." Dodatkowo stwierdzili, że mój problem jest bardzo dziwny i, że UPS powinien zareagować na taką zmianę napięcia.

  jariko napisał:
  Możesz mnie banować ale ten problem zakończy się w 95% wymianą lub naprawa zasilacza.

  Zasilacz wg producenta pracuje poprawnie od napięcia 200-240v. Zasilacz dodatkowo powinien spełniać pewne normy, czyli możliwość podtrzymania pracy urządzeń, które zasila od 16 do 20 ms.
  Zgadzam się, że zasilacz, gdy komputer wyświetla pulpit czyli jest w tzw. idle, może podtrzymać prace urządzenia nawet jak napięcie wynosi 110v. Ale gdy komputer pracuje pod obciążeniem, nie jestem przekonany.

  0
 • #19 10 Maj 2018 13:52
  emigrant
  Poziom 26  

  Producent nie wspomniał, że te ich UPS'y to rasowa chińszczyzna razem z tym ich AVR? Trzeba było kupić używanego APC Smart, nawet 10-15 letniego a nie to coś. Nowe != lepsze.

  0
 • #20 10 Maj 2018 14:26
  Queria
  Poziom 4  

  Sprawa jest łatwa do rozwiązania - mam 14 dni, żeby oddać sprzęt. Pytanie, czy inny UPS, NIE typu ON-LINE, poradzi sobie z czymś takim.

  0
 • #21 10 Maj 2018 14:35
  Kraniec_Internetów
  Poziom 40  

  Typ On-line zabezpieczyły Ci sprzęt przed niemal wszystkim :) Ale ciągnie strasznie dużo prądu na potrzeby własne.
  Typ off-line będzie odpowiedni, ale porządny. Patrz tylko na kształt napięcia wyjściowego - musi być koniecznie sinusoida. Innymi wynalazkami to możesz najwyżej odkurzacz zasilać, albo oświetlenie. Prócz tego moc oczywiście. Masz zasilacz 550W, pluc jakieś 70 na monitor... Taki 800W to w zasadzie słuszne minimum. Dużej pojemności akumulatora raczej nie potrzebujesz, bo chcesz by urządzenie stabilizowało napięcie sieci, a nie służyło jako awaryjne zasilanie.

  1
 • #22 10 Maj 2018 14:41
  jariko
  Poziom 15  

  "Typ off-line będzie odpowiedni, ale porządny. Patrz tylko na kształt napięcia wyjściowego - musi być koniecznie sinusoida. " A widziałeś kiedyś taki UPS który w trybie off-line psuje sinus? Sinus wchodzi i wychodzi ewentualnie zakłócenia dodatkowo filtruje. Więc w zasadzie to dobry filtr by wystarczył ale i tak nie naprawi zasilacza. :))))))

  0
 • #24 10 Maj 2018 14:58
  jariko
  Poziom 15  

  no z twojego super opracowania mały cytat:
  "Zasilacz off-line podczas normalnej pracy sieciowej przekazuje napięcie wejściowe bezpośrednio na wyjście, praktycznie w ogóle w nie nie ingerując. Jedynie monitorując poziom napięcia." I pytanie jak ty rozumiesz pracę OFF-LINE ?

  0
 • #25 10 Maj 2018 15:02
  Kraniec_Internetów
  Poziom 40  

  jariko napisał:
  I pytanie jak ty rozumiesz pracę OFF-LINE ?

  Off-line to nie rodzaj pracy!!! To rodzaj urządzenia. Jak byk masz wszystko narysowane na obrazkach pod linkiem. Czego jeszcze nie rozumiesz. Poza tym w tekście występuje parę błędów, ale nie o nie mi chodzi. Wysłałem Ci to tylko po to, że są tam 3 proste obrazki.
  Chwilowe spadki napięcia a UPSChwilowe spadki napięcia a UPSChwilowe spadki napięcia a UPS
  Widać różnicę?
  Bo wg Ciebie on-line to tryb pracy na zasilaniu bateryjnym, a off-line, na sieciowym.

  0
 • #26 10 Maj 2018 15:22
  jariko
  Poziom 15  

  on-line to zasilanie falownika z szyny DC do której są podłączone akumulatory, a z falownika zasilane są odbiory. Dwa pierwsze twoje obrazki to masz sinus z wejścia na wyjściu przepuszczony przez prosty lub lepszy filtr. I to jest off-line. Te białe bloki DC/AC załączają się tylko kiedy znika sinus na wejściu lub układ zdecyduje ze sinus jest nieodpowiedni. Więc w normalnej pracy off-line gdzie ci UPS generuje sinus?

  0
 • #28 10 Maj 2018 15:37
  jariko
  Poziom 15  

  a le to ty napisałeś "Typ off-line będzie odpowiedni, ale porządny. Patrz tylko na kształt napięcia wyjściowego - musi być koniecznie sinusoida. " koledze przechodzą zakłócenia przez UPS więc się pytam gdzie tam ginie sinus. A pytanie dodatkowe do czego w zasilaczu komputerowym jest potrzebny sinus na wejściu, skoro i tak to napięcie jest prostowane. Zasilacz można stałym napięciem zasilić i też będzie działał a dobry zasilacz bez większego problemu przyjmie zamiast sinusa kwadrat, trójkąt czy piłę.

  0
 • #29 10 Maj 2018 15:38
  Queria
  Poziom 4  

  Ale koledzy, nie ma potrzeby, żeby się tak kłócić.
  Więc tak, mój plan działania:
  Sprawdzę jak komputer zachowuje się na innej fazie, bo może ta jest przeciążona (mam w domu 3)
  Sprawdzę zasilacz, nic nie szkodzi i tak już nie jest na gwarancji, żeby potwierdzić lub wyeliminować ten problem
  Popędzę elektryków, żeby coś zaczęli działać.
  Zastanowię się czy oddać ten UPS i kupić inny tak jak polecał kolega @emigrant

  Nie koniecznie w takiej kolejności

  0
 • #30 10 Maj 2018 16:13
  Kraniec_Internetów
  Poziom 40  

  jariko napisał:
  koledze przechodzą zakłócenia przez UPS więc się pytam gdzie tam ginie sinus.

  Sinus nie ginie. Sinus ma się pojawić gdy te zakłócenia wystąpią, bo UPS przełączy się na zasilanie bateryjne (z ewentualnym jednoczesnym ładowaniem tych baterii). Dlatego właśnie falownik znajdujący się między akumulatorem a wyjściem ma na wyjście podawać sinus. Nie masz zielonego pojęcia jak działa UPS.
  jariko napisał:
  A pytanie dodatkowe do czego w zasilaczu komputerowym jest potrzebny sinus na wejściu, skoro i tak to napięcie jest prostowane. Zasilacz można stałym napięciem zasilić i też będzie działał a dobry zasilacz bez większego znaczenia czy to kwadrat trójkąt czy piła też zadziała.

  Stary zasilacz faktycznie mógłby działać. Współczesny niekoniecznie. Problemem jest układ korekcji współczynnika mocy.
  W starych zasilaczach (w uproszczeniu) faktycznie za gniazdem zasilania występował mostek prostowniczy, a następnie kondensator. Niestety podczas pracy, gdy kondensator się już naładował, był ciągle doładowywany z częstotliwością 100Hz, a więc prąd płynął w szczytach napięcia. Przebieg prądu wyglądał tak:
  Chwilowe spadki napięcia a UPS
  Współczynnik mocy, opisywany jako cosfi, jest bardzo niski. Żeby go poprawić szeregowo z zasilaniem zasilacza wstawiano cewkę o dużej indukcyjności. Cewka "sprzeciwiała" się szybkim zmianom prądu, więc rósł współczynnik mocy. Niestety taką cewkę dobierało się dla pewnego stopnia obciążenia zasilacza, więc współczynnik mocy był różny, i nadal dość niski, rzędu 0,4-0,6.
  W dzisiejszych zasilaczach stosuje się Aktywne układy korekcji współczynnika mocy, czyli APFC. Wyglądają one tak:
  Chwilowe spadki napięcia a UPS
  Między mostkiem prostowniczym, a kondensatorem, nazwijmy go "głównym", umieszcza się układ APFC. Jest to nic innego jak przetwornica podnosząca napięcie, wykonana w topologii boost. Dzięki niej napięcie na kondensatorze głównym nie wynosi 325V (tętniące) jak wcześniej, tylko stałe i równe 400V. Zwykle tyle.
  Skupmy się jednak na tej przetwornicy. układ kontrolujący APFC (na środku obrazka) tak włącza i wyłącza tranzystor Q1, by kształt prądu pobieranego z sieci jak najbardziej przypomianł sinus, a dodatkowo był w fazie z napięciem. Współczynnik mocy współczesnych zasilaczy niemalże ciągle wynosi ok 0,95-0,99 niezależnie od obciążenia.
  Tutaj dochodzimy do momentu w jaki sposób sterowane są tranzystory. Są albo w pełni włączone, albo wyłączone. Stosunkiem czasu włączenia do wyłączenia ustalamy wypadkowy poziom napięcia wyjściowego. Mówię tu o metodzie PWM. Niestety tak samo sterowane są tranzystory UPSa. Zdarza się więc, że bywają one jednocześnie włączone (krótkie zwarcie), a do tego układ kontrolujący PFC w zasilaczu ma problem ze zdefiniowaniem, w którym miejscu "sinusoidy" napięcia aktualnie się znajduje. Tu właśnie jest problem we współpracy zasilaczy z UPSami.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Queria napisał:
  Sprawdzę jak komputer zachowuje się na innej fazie, bo może ta jest przeciążona (mam w domu 3)

  Wątpię.
  Queria napisał:
  Sprawdzę zasilacz, nic nie szkodzi i tak już nie jest na gwarancji, żeby potwierdzić lub wyeliminować ten problem

  Uważaj, bo występuje tam niebezpieczne napięcie, nawet długo po odłączeniu zasilania. Na radiatorach zwykle też.
  Queria napisał:
  Popędzę elektryków, żeby coś zaczęli działać.

  Ale których pędzisz? Bo musisz tych z zakładu energetycznego, a nie sąsiada który zna się na prądzie, ani żadnej firmy elektrycznej.

  Dodano po 10 [minuty]:

  @jariko
  Odniosę się jeszcze do samych kondensatorów które zalecałeś wymienić. Zarówno uszkodzenie kondensatorów na płycie głównej, jak i po wtórnej części zasilacza komputerowego sprawi, iż napięcie będzie mocno niestabilne, a sam komputer będzie sypał błędami, wywalał blue screeny itp. Takie problemy nie występują u autora, więc to możemy wykluczyć. Na wejściu zasilacza znajduje się jeszcze jeden kondensator który widać na schemacie wyżej. Tutaj również wracamy do układu APFC.
  Działa on tak, że najpierw załącza się tranzystor Q1, a przez cewkę i tranzystor płynie prąd. Następnie tranzystor się wyłącza, co sprawia, że samoindukcja cewki indukuje w niej wysokie napięcie. Dioda D1 przepuszcza to napięcie na kondensator który się ładuje odbierając energię zgromadzoną w cewkę. Gdyby kondensator główny był uszkodzony, czyli miał bardzo niską pojemność ładunek nie miał by się gdzie podziać, więc zniszczyłby tranzystor Q1. Jest to niemal pewne przy wyschnięciu tego kondensatora. Tranzystor wtedy jest zwarciem, a każde podłączenie komputera do sieci sprawi, że zadziałają zabezpieczenia nadprądowe w instalacji.
  Tu o autora też się nie dzieje, więc kondensator jest co najmniej w wystarczającej kondycji.

  3