Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Końcówka Mocy na 5 x LM3886

kulamario 09 May 2018 23:26 8673 63
Altium Designer Computer Controls
 • Końcówka Mocy na 5 x LM3886
  Witam.
  Jako że w sieci ciężko znaleźć układ na 5xLM3886 na jednym PCB, a dodam, że mi się nie udało, to po prostu zrobiłem.
  Myślę, że tego układu nie trzeba opisywać. Układ jest testowany, gra bardzo dobrze, ale radiator jest za mały i muszę go chłodzić powietrzem. Po dodaniu odpowiedniej wielkości radiatora będzie ok.
  Końcówka Mocy na 5 x LM3886
  Attachments:

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  kulamario
  Level 22  
  Offline 
  kulamario wrote 878 posts with rating 101, helped 17 times. Live in city Łódź-Greystones. Been with us since 2009 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Psiotrek
  Level 16  
  Domyślamy się, że powietrzem musisz chłodzić ;-)
  Zapewne chodzi o wymuszony obieg powietrza jakimś wentylatorem. Pytanie które powinieneś sobie zadać to dlaczego końcówka się tak grzeje. Może można temu zaradzić w inny sposób, na przykład zmniejszając nieco napięcie zasilania.
  Dla poprawy wydajności chłodzenia można ponacinać żebra radiatora w pionie. Usprawnia to cyrkulację powietrza, ale też sprzyja osadzaniu się kurzu, coś za coś.
  Zwróć uwagę, że końcówka w środku ma najgorsze temperaturowe warunki pracy. W to miejsce warto skierować główny strumień powietrza chłodzącego.
  Jakbyś uzupełnił opis o więcej szczegółów całej konstrukcji (zasilacz, obudowa, głośniki) to można by więcej pomarudzić, na razie tylko tyle ;-)
 • #3
  398216 Usunięty
  Level 43  
  kulamario wrote:
  w sieci ciężko znaleźć układ na 5xLM3886 na jednym PCB

  Przepraszam - a co to za problem połączyć w jedną całość pięć pojedynczych wzmacniaczy?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #6
  themichal
  Level 17  
  No i fajnie, kolejny przetestowany gotowiec, większa baza PCB, ale nie po co, połącz sobie👍 poza tym o czym tu dyskutować? O kolumnach ,których nikt nie słyszał. Pozdrawiam ;)
 • #8
  pier
  Level 24  
  Pokaż polutowaną płytkę z drugiej strony.
 • #10
  398216 Usunięty
  Level 43  
  kulamario wrote:
  ten układ jest przetestowany inaczej bym go nie dawał na forum
  a testowany był na sztucznym obciążeniu i kolumnach Aiva SX-NAV95
  Zapytam ponownie - co za innowacyjność przedstawiłeś w tym projekcie? Przecież to jak widzę typowa aplikacja LM3886 tyle że powielona pięciokrotnie? Tego typu rzeczy nie mają w sobie niczego odkrywczego przecież? Aplikacja LM jest jaka jest i za wiele tam nie ma do "poprawiania", bo już producent zadbał o to, by była jak-najlepsza. A jest i tak wyjątkowo uboga w dodatkowe elementy. Twoja zasługa polegała więc na tym, że zaprojektowałeś płytkę LM'a potem ją powieliłeś 5 x i połączyłeś masy oraz zasilania. Doprawdy niebywały wysiłek...
  A że sprawdziłeś? To chyba normalne, ze każdy zbudowany projekt należałoby sprawdzić?
  Lepiej podłącz teraz zasilanie, pięć kolumn, pięć sygnałów i powiedz co z przydźwiękiem (brumem) w najdalej od zacisków zasilania układzie.
 • #11
  pier
  Level 24  
  Tak jak myślałem. Zasilanie z jednej strony płytki, ścieżki zasilające wąskie i nie pocynowane.
  Bedą problemy z tym wzmacniaczem a już na bank przy większej mocy.
 • #13
  Thunderacer
  Level 17  
  kulamario wrote:
  gra bardzo dobrze,


  Prezentowany układ nie może grać"bardzo dobrze", bo ten układ scalony po prostu tak nie gra.
  Sztucznie wykreowany przez audiofili wierzących w GainClone.

  kulamario wrote:
  nie będzie problemów bo nie ma problemów
  układ jest przetestowany w 100%


  Przetestowany, czyli po prostu "gra", czy dokonywałeś jakiś pomiarów?

  398216 Usunięty wrote:
  Zapytam ponownie - co za innowacyjność przedstawiłeś w tym projekcie? Przecież to jak widzę typowa aplikacja LM3886 tyle że powielona pięciokrotnie?


  Takie czasy nastały, że jak już ktoś potrafi wytrawić płytkę, to trzeba od razu wrzucać "projekt" na Elektrodę.
 • #14
  pier
  Level 24  
  kulamario wrote:
  pier nie będzie problemów bo nie ma problemów
  układ jest przetestowany w 100%


  Mam rozumieć że Podłączyłeś pod wzmacniacz pięć zestawów głośnikowych jednocześnie i Testowałeś całość blisko mocy maksymalnej?
 • #15
  kulamario
  Level 22  
  398216 Usunięty
  a jakie nowości chciałeś w takim układzie ?bo nie rozumiem
  układ jest podstawowa aplikacja z datasheed i tyle co tu pisać
  jak dla mnie ważną rzeczą jest to aby mieć piec kanałów na jednym PCB
  teraz pracuje nad mostkiem tego układu by dać go na subwoofer teraz sub mam na TDA7394 w mostku ogólnie będzie to projekt wzmacniacza 5.1 z selektorem wejść itd

  pier
  dokładnie tak ale wszystkie piec nie są głośnikami Aiva
  dwa kolejne to JPW i na centralny jakiś Acustic solution
  uwierz mi ze gra to jakoś w miarę i ze te ścieżki wytrzymują to obciążenie no dodam ze trafo mam 350W 2x24V ale tak czy inaczej te głośniki które mam wystarczają na ten pokój a i moc którą daje - LM - tez wystarczy dla tych głośników LM-y dopiero dostają po D...E pod sztucznym obciążeniem

  Thunderacer
  ta kostka gra dobrze jak dla mnie
  jest tez wykorzystana pewnie w nie jednej aplikacji w sprzedaży wiec nie rozumiem w sumie o co ci chodzi?można lubić LM lub nie
  ktoś woli np TDA7498 lub TDA7394
  no chyba ze wszystkie monolity dla ciebie to szmelc i tylko tranzystorki się liczą
  układ jest zmierzony na oscyloskopie i generatorze sygnału
 • #16
  398216 Usunięty
  Level 43  
  kulamario wrote:
  a jakie nowości chciałeś w takim układzie ?bo nie rozumiem
  Ja coś chciałem? poddałem w wątpliwość wyłącznie sens zamieszczania takich projektów - o ile "projektem" na miarę DiY można nazwać opracowanie PCB do tak trywialnej konstrukcji jak LM3886.
  kulamario wrote:
  układ jest podstawowa aplikacja z datasheed i tyle
  Tak też i napisałem - uważasz za wyczyn godny medalu narysowanie płytki? Wybacz, ale ja nie - taką płytkę robię (projektuję rysunek ścieżek) w jedno popołudnie, a wieczorem mam już wytrawioną. Gdyby każdy chciał w tym dziale zamieszczać każdą płytkę jaką zrobił - ilość tematów w tym dziale można by było liczyć w milionach... tylko co to daje innym? Że można sobie obrazki pooglądać (na dodatek w Twoim wykonaniu niezbyt czytelne)?
  Thunderacer wrote:
  Prezentowany układ nie może grać"bardzo dobrze", bo ten układ scalony po prostu tak nie gra.
  Akurat z tym zgodzić się nie mogę. Miałem okazję przetestować setki różnych wzmacniaczy od lampowych do składanych "na piechotę" (na tranzystorach), poprzez wszelkiej maści i ukłądzie hybrydy i US i jeśli chodzi o LM3886 to brzmi on naprawdę wyśmienicie. A audiofile nie tyle wykreowali uklad LM3886, ale raczej go uznali. I tu mogę się z nimi zgodzić (mimo, że do choroby jaką jest audiofilizm mi daleko).
  kulamario wrote:
  uwierz mi ze gra to jakoś w miarę
  W poście 3 pytałem o brum. Nie dostałem odpowiedzi. Gdybyś był łaskaw odpowiedzieć byłbym wdzięczny. A! - i nie pisz, ze sprawdzałeś na pełnej mocy i nie słychać - sprawdź bez sygnału na wejściach.
  kulamario wrote:
  układ jest zmierzony na oscyloskopie i generatorze sygnału
  Skoro masz oscyloskop i generator nie poinno być problemem przedstawienie wyników - jaki jest poziom zakłóceń w warunkach jak wyżej? 2mV 10?
 • #17
  Thunderacer
  Level 17  
  398216 Usunięty wrote:
  Akurat z tym zgodzić się nie mogę. Miałem okazję przetestować setki różnych wzmacniaczy od lampowych do składanych "na piechotę" (na tranzystorach), poprzez wszelkiej maści i ukłądzie hybrydy i US i jeśli chodzi o LM3886 to brzmi on naprawdę wyśmienicie. A audiofile nie tyle wykreowali uklad LM3886, ale raczej go uznali. I tu mogę się z nimi zgodzić (mimo, że do choroby jaką jest audiofilizm mi daleko).  Nie wspominam o lampach, bo jaka jest ich natura wiadomo. Jeśli jednak słyszałeś wzmacniacz tranzystorowy, który w ślepym odsłuchu zagrał wyraźnie gorzej od LM3886, to oznacza, że słuchałeś porażki zawodowej konstruktora tego wzmacniacza. Cudów nie ma. Cenione firmy konstruują wzmacniacze dyskretne, bo na gotowym układzie scalonym pewnych parametrów osiągnąć się nie da.
 • #18
  kulamario
  Level 22  
  398216 Usunięty
  nie mam na ta chwile zadnich fotek z oscylogramami a nie chce mi się tego znów podłączać ale może jutro lub po jutrze to zrobię i pokażę oscylogramy
  a brumu jak miałem podłączone nie słyszałem
  acha pomiar ci pokaze na rezystorach 100W 4R nie będę przepinał znów głośników od swojego wzmaka

  Thunderacer
  ach brak slow
  może ty miałeś jakiś nie ten teges LM i tak gadasz
  ta kostka gra bardzo ładnie a w połączeniu z TDA7439 to już naprawdę mnie zdziwiło
  wiec nie pisz bzdur tylko weź się do nauki i praktyki
 • #19
  Jogesh
  Level 28  
  Koledzy... Nie zaniżajcie poziomu elektrody. Nie chodzi mi o konstrukcję, a poziom reakcji na konstrukcję. Naprawdę szkoda czasu na krzyczenie "to nic innowacyjnego". w dziale DIY nie musi być innowacyjne. "innowacyjne" to obecnie słowo tylko marketingowe. Obecnie strach coś zaprezentować na elektrodzie nad czym się pracowało, bo zaraz ludzie którzy się nudzą będą jechać po całości i argumentować "konstruktywną krytyką".

  Konstrukcja 5 wzmacniaczy na jednej PCB owszem może się komuś przydać. Ktoś początkujący może bez problemu ją wykorzystać i zrobić 5 kanałowy wzmacniacz. Po to jest DIY.
 • #20
  Psiotrek
  Level 16  
  "Koń jaki jest każdy widzi" - nie ma co debatować nad "fajnością" tego projektu. Że są lepsze kości? Pewnie są, ale czy lepsze są autorowi potrzebne? I droższe? Autorowi raczej nie o to chodziło (tego do końca nie wiemy...) żeby to było coś na miarę TOP HiFi, więc nawet o profesjonalne pomiary bym się nie ciskał. Nie zaszkodziłyby, pewnie wówczas wprowadzenie poprawek okazałoby się konieczne, ale i bez tego z dyskusji można wyłowić pożyteczne uwagi: a to o chłodzeniu (moje ;-)), a to o pogrubieniu linii zasilania, a to o zabezpieczeniu ścieżek. Skoro zadaniem autora konstrukcja sprawuje się dobrze już teraz, to po wprowadzeniu tych kilku prostych poprawek będzie sprawowała się jeszcze lepiej i cieszyła dłużej, nieprawdaż?
  Martwi z jednej strony mała ilość informacji o konstrukcji w pierwszym poście autora, a z drugiej strony konfrontacyjny ton w jakim część komentujących do tematu podchodzi. Gdyby to na chłodno analizować to jest to dobry projekt w dziale DIY do dalszej obróbki. A że nie wybitny? Litości...

  Niech mi będzie wolno:
  1. Autorze - więcej informacji o projekcie na samym wstępie prosilibyśmy: o potrzebie zbudowania takiej konstrukcji, o założeniach projektowych, o ramach czasowo - kosztowych, załącznik (domyślam się, że schemat) wkleić w formie obrazka... I gdybyś w czasie dyskusji zauważał potrzebę wprowadzania oczywistych i tanich poprawek wszystkim by to zrobiło dobrze, wzmacniaczowi zwłaszcza. Radiator można zmienić, ale może wystarczy ponacinać? Jakieś pomiary temperatury robiłeś? Płytkę można zrobić od nowa, ale może wystarczy pogrubić linie zasilania? A na koniec zabezpieczyć?
  2. Koledzy komentatorzy - nie jestem zdania, że każdy projekt DIY należy chwalić za to, że w ogóle powstał. Ale może ktoś czegoś takiego akurat potrzebuje? Z merytorycznymi uwagami? Bo jak tak dalej pójdzie z wyzłośliwianiem się, to autor tego projektu już nic nie opublikuje, szkoda byłoby... Bądźmy bardziej konstruktywni a mniej bezinteresownie złośliwi.

  Wyszło na to, że w całej rozciągłości mojej wypowiedzi zgadzam się z kolegą Jogesh i tylko miejsce zająłem... więc wrócę meritum:
  1. Sprawdzić rezerwy w chłodzeniu obecnej konstrukcji: grzeje się radiator czy układy? Może trzeba poprawić kontakt termiczny układów z radiatorem? O nacinaniu radiatora i wymuszonym chłodzeniu pisałem.
  2. Poprawić linie zasilania - słuszna uwaga kolegi pier, choć ton...
  3. Zaprezentować konstrukcję w całości z zasilaniem, obudową, obciążeniem: może tam jeszcze coś warto zasugerować? Zauważyłem, że w wielu przypadkach temat zasilania traktowany jest po macoszemu (duża moc transformatora to podstawa, ale nie wszystko), więc daj i sobie pomóc, przyszłym konstruktorom.
  4. Dodać pomiary: jeżeli konstrukcja ma oczywiste niedociągnięcia, to po ich usprawnieniu powinno być obiektywnie lepiej i to byłby dobry materiał edukacyjny.
 • #21
  katakrowa
  Level 22  
  Szkoda, że z Twojego opisu w ogóle nie wynika co to za wzmacniacz i do czego służy. Na pierwszy rzut oka myślałem, że to jakiś eksperyment typu 5x LM3886 np. równolegle co mogło by dać sporą moc z głośnikiem o bardzo niskiej impedancji godząc się jednak na potężne zniekształcenia - widziałem takie na jakimś forum car Audio do łupania basem.
  Przykład: "360W LM3886*6 mono channel Parallel BTL amplifier finished board HIFI DIY Amp"
  Końcówka Mocy na 5 x LM3886


  Spora ilość złącz ARK sugerowała mi, że to osobne wejścia zasilania żeby nie było kłopotu z cienkimi miedzianymi ścieżkami ( a takie są u Ciebie ).
  Załączyłeś schemat ale nawet nie byłeś łaskaw napisać w jakim programie go otworzyć.
  Piszesz, że testowałeś ... Nie ma ani jednego słowa czym to zasiliłeś

  kulamario wrote:
  kład jest zmierzony na oscyloskopie i generatorze sygnału

  Może jakieś screeny lub foto tych przebiegów?

  Nie mam nic przeciwko eksperymentom i prostym układom ale jak już się tym chwalisz to opisz to tak jak należy. Zanim zamieścisz tekst na forum to go przeczytaj i zastanów się czy cokolwiek z niego wynika, czy czytelnik domyśli się o co Ci mogło chodzić. W twoim przypadku post jest zdjęciem "czegoś" z bezużytecznym opisem co powoduje, że nie ma on żadnej wartości edukacyjnej ani informacyjnej.
  Proponuję byś uzupełnił opisy żeby wiadomo było o co w ogóle chodzi.
 • #22
  Jawi_P
  Level 35  
  Jogesh wrote:
  Koledzy... Nie zaniżajcie poziomu elektrody. Nie chodzi mi o konstrukcję, a poziom reakcji na konstrukcję...

  Dobrze napisane. Popieram.
  kulamario wrote:
  kulamario

  Zacznij normalnie pisać, używać kropki, przecinka, bo się czasami czytać nie da tego co piszesz!
  Thunderacer wrote:
  akie czasy nastały, że jak już ktoś potrafi wytrawić płytkę, to trzeba od razu wrzucać "projekt" na Elektrodę.

  Bo to jest pełnoprawne DIY.
  Zrobił sam, "zaprojektował" PCB, wytrawił, uruchomił. Czego tu brakuje, żeby to spełniało DIY?
  Jest wiele projektów w tym dziale, które polegają na podłączeniu kabelków pod chińskie gotowe moduły i wsadzenie ich w obudowę i jest mniej dyskusji niż w tym przypadku. Wstyd!

  Jeżeli ktoś wykorzystuje gotowy monolit wzmacniacza, to trudno tu poprawić producenta by być innowacyjny, a najważniejsze to choć utrzymać parametry w samej końcówce mocy.
  Pomiary tu niewiele wniosą, bo najważniejsze jest wrażenie odsłuchowe autora, takie są realia.
  Odczucia w odsłuchu audio są bardzo subiektywne i oczekiwania, jak i osłuchanie każdego z nas inne.
  Jeżeli auto pisze, że gra mu to dobrze, to trzeba przyjąć, że tak właśnie gra. W jego ocenie.
 • #23
  katakrowa
  Level 22  
  kulamario wrote:
  pier nie będzie problemów bo nie ma problemów
  układ jest przetestowany w 100%


  A to ciekawe ... w 100%.
  W 100% -owym teście Twój wzmacniacz powinien pobierać około 500W mocy. przy zasilaniu np. +/-24V to daje 20A.
  Nie ma takiej technicznej możliwości aby Twoje ścieżki się nie przepaliły. Jak na ścieżki bez cynowania / solder maski to są one najmniej kilka razy za wąskie !!!

  https://www.tranzystor.pl/artykuly-i-schematy...symalnego-obciazania-sciezek-drukowanych.html
 • #24
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Thunderacer wrote:
  Jeśli jednak słyszałeś wzmacniacz tranzystorowy, który w ślepym odsłuchu zagrał wyraźnie gorzej od LM3886, to oznacza, że słuchałeś porażki zawodowej konstruktora tego wzmacniacza.

  Może inaczej, bo widzę, ze Kolega Thunderacer z tych, co to nie patrzą szerzej... ;)
  Czy to hybryda, czy scalony wzmacniacz to w każdym są te same tranzystory, tyle,że w wypadku hybrydy upakowane we wspólnej obudowie a w wypadku US na jednej płytce krzemu. Czy więc jest jakaś różnica? Chyba tylko w wypadku elementów zewnętrznych - rezystorów (chociaż i te mogą być wewnątrz hybrydy czy US) i kondensatorów. A tu już jakość zależy od zastosowanych elementów ZEWNĘTRZNYCH. Mało tego - w wypadku hybrydy czy US zyskujemy na znacznie lepszym sprzężeniu termicznym - gdzie w wypadku budowy wzmacniacza na piechotę jest to nieco kłopotliwe. Żadne cuda - po prostu rzeczywistość. A tak jak można skopać konstrukcję wzmacniacza na tranzystorach, tak i można na hybrydzie, czy układzie scalonym - chociaż w tym drugim wypadku jest trudniej... :)
  Jogesh wrote:
  Naprawdę szkoda czasu na krzyczenie "to nic innowacyjnego". w dziale DIY nie musi być innowacyjne. "innowacyjne" to obecnie słowo tylko marketingowe. Obecnie strach coś zaprezentować na elektrodzie nad czym się pracowało, bo zaraz ludzie którzy się nudzą będą jechać po całości i argumentować "konstruktywną krytyką".

  A co to jest to co napisałem ? Mam pod niebiosa wychwalać , że ktoś płytkę zaprojektował? Że powielił i skleił kilka PODSTAWOWYCH aplikacji w jedną całość? Aplikacji za bardzo nie ma co poprawiać (pisałem o tym wcześniej), bo można tylko pogorszyć efekt końcowy. A skleić kilka TAKICH SAMYCH płytek w jedną? W Eagle polega to na zaznaczeniu obszaru do skopiowania i wklejenia go w dowolnym miejscu. Strasznie trudne - nie? Podejrzewam, że w innych programach będzie to podobnie skomplikowane.
  kulamario wrote:
  a brumu jak miałem podłączone nie słyszałem
  Pytałem nie bez powodu. Odległość od masy wejściowej (z zasilacza) do masy zasilania ostatniego układu (najdalej od zacisków ARK zasilania) jest dość znaczna i w dodatku prowadzone dość cienkimi ścieżkami. A to (jak znam życie ) na pewno nie ułatwaia uniknięcia brumu, czy nawet wzbudzenia takiego wzmacniacza - tym bardziej, ze nie widzę na płytce blokujących kondensatorów (blokujących zasilanie) - a te powinny być; bez nich ryzyko powstawania wzbudzeń na niskich częstotliwościach jest znacznie większe.
  Podsumowując - Płytka została zaprojektowana nie w zgodzie z zasadami sztuki. Może i działa, może jest wszystko OK, ale to niestety nie zmienia sytuacji - To nadal tylko powielenie jednego projektu na wspólnej PCB i to w dodatku ie do końca poprawnie zrobione - cienkie ścieżki, brak blokujących zasilanie kondensatorów, za mały radiator - To powinno być już przewidziane w fazie powstawania projektu.
  Krytyka jest moim skromnym zdaniem jak najbardziej na miejscu, chociaż rozumiem, ze Autorowi może się nie podobać, a ktoś kto nie zna zasad dotyczących projektowania układów audio może odebrać to jako zbędny atak.
  Przykro mi - taka prawda.
 • #25
  kulamario
  Level 22  
  398216 Usunięty
  każda krytyka jest rada na przyszłość
  nie jestem elektronikiem dodam tyle
  zrobiłem tak jak umiałem działa i z tego sie ciesze
  co do sprawdzenia pełnej w 100% mocy to ja tego nie sprawdzę bo nie mam takiego dużego trafa
 • #26
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Miło mi, że moje słowa mogą się przyczynić do poprawienia projektu - jeśli nie tego, to może następnych.
  I naprawdę byłbym wdzięczy gdybyś sprawdził ten przydźwięk o którym pisałem w poście 10 -
  398216 Usunięty wrote:
  Lepiej podłącz teraz zasilanie, pięć kolumn, pięć sygnałów i powiedz co z przydźwiękiem (brumem) w najdalej od zacisków zasilania układzie.

  A najlepiej gdybyś zamieścił oscylogramy z pomiarów.
  Pozdrawiam.
 • #27
  Thunderacer
  Level 17  
  kulamario wrote:
  ach brak slow
  może ty miałeś jakiś nie ten teges LM i tak gadasz
  ta kostka gra bardzo ładnie a w połączeniu z TDA7439 to już naprawdę mnie zdziwiło
  wiec nie pisz bzdur tylko weź się do nauki i praktyki


  Mam możliwość profesjonalnego pomiaru parametrów wzmacniacza audio, a także możliwość odsłuchu na profesjonalnych zestawach głośnikowych. O swoich konstrukcjach nie zamierzam tutaj pisać, bo to nie miejsce.
  Zaskakujące jak pochopnie oceniasz ludzi nie mając o nich pojęcia. Tym bardziej, jak sam piszesz:
  kulamario wrote:
  nie jestem elektronikiem dodam tyle


  398216 Usunięty wrote:
  Może inaczej, bo widzę, ze Kolega Thunderacer z tych, co to nie patrzą szerzej...
  Czy to hybryda, czy scalony wzmacniacz to w każdym są te same tranzystory, tyle,że w wypadku hybrydy upakowane we wspólnej obudowie a w wypadku US na jednej płytce krzemu. Czy więc jest jakaś różnica?

  Faktycznie, tylko Ty patrzysz bardzo szeroko. Jaka jest różnica, niech wytłumaczy Ci któryś z konstruktorów markowego sprzętu, w którym inżynierowie się męczą budując układy tranzystorowe, a przecież mogliby wrzucić LM, STK albo SVI i mieć problem rozwiązany. Skonstruowanie trwałoby tydzień, a produkcja byłaby tańsza. Oni przeczą logice i wymagają oświecenia przez Ciebie.

  Jawi_P wrote:
  Bo to jest pełnoprawne DIY.
  Zrobił sam, "zaprojektował" PCB, wytrawił, uruchomił. Czego tu brakuje, żeby to spełniało DIY?


  "Trochę" jednak do DIY brakuje. Gdyby projektem był gotowy wzmacniacz w jakiejś obudowie, zawierający zasilacz, układ wejściowy, wykonany estetycznie, to można się tym pochwalić. Nie ma sensu wrzucać na Elektrodę każdej prowizorki, bo na pewno wielu użytkowników potrzebując na szybko weryfikacji jakiegoś układu, zlutowało go w pająku, albo podobnej prowizorce. Czy trzeba to od razu publikować?
 • #28
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Thunderacer wrote:
  Mam możliwość profesjonalnego pomiaru parametrów wzmacniacza audio
  To może skorzystaj z tej możliwości?
  Ja na przykład również mam taką możliwość, korzystam i - dziwnym trafem - mam nieco inne zdanie niż Ty. Widocznie mój sprzęt jest mniej profesjonalny od Twojego, prawda?
  Thunderacer wrote:
  Nie wspominam o lampach, bo jaka jest ich natura wiadomo.
  A to szkoda, bo jeśli by spytać kogoś z dobrym słuchem ktory wzmacniacz brzmi lepiej... mogło by być ciekawie.
  Thunderacer wrote:
  Jaka jest różnica, niech wytłumaczy Ci któryś z konstruktorów markowego sprzętu, w którym inżynierowie się męczą budując układy tranzystorowe, a przecież mogliby wrzucić LM, STK albo SVI i mieć problem rozwiązany. Skonstruowanie trwałoby tydzień, a produkcja byłaby tańsza. Oni przeczą logice i wymagają oświecenia przez Ciebie.

  Nie muszę. Nie muszę pytać konstruktorów "markowego" sprzętu, bo nawet w takim "markowym" można znaleźć LM a nawet TDA - przykładów poszukaj sobie w referencyjnych monitorach studyjnych na przykład. A czy taniej jest budować "na piechotę" czy stosując hybrydę czy układ scalony... wybacz, ale jeśli to ma być sprzęt naprawdę dobrej jakości to cena nie jest na pierwszym miejscu. Poza tym układy hybrydowe zostały wycofane w dużej mierze z produkcji właśnie ze względu na zwiększony koszt produkcji.
  I (jak mi się wydaje) - wypadałoby może nieco najpierw ochłonąć a dopiero potem pisać - może wtedy Twoja wypowiedź nie była by tak napastliwa i obraźliwa.
 • #29
  Thunderacer
  Level 17  
  398216 Usunięty wrote:
  To może skorzystaj z tej możliwości?
  Ja na przykład również mam taką możliwość, korzystam i - dziwnym trafem - mam nieco inne zdanie niż Ty. Widocznie mój sprzęt jest mniej profesjonalny od Twojego, prawda?  Korzystam z tej możliwości, dlatego jestem w stanie określić soniczną wartość konkretnej konstrukcji. Moja wypowiedź to wynik wielu pomiarów, odsłuchów i wniosków. Nie wypowiem się na temat Twojej aparatury, bo nie wiem czym dysponujesz.

  398216 Usunięty wrote:
  A to szkoda, bo jeśli by spytać kogoś z dobrym słuchem ktory wzmacniacz brzmi lepiej... mogło by być ciekawie.


  Tutaj dochodzimy do sedna - co oznacza, że ktoś jest z dobrym słuchem? W ślepym teście odróżnia jamnika od McIntosha? Każdy ma indywidualny słuch i upodobania, dlatego jedynym obiektywnym sposobem oceny są pomiary parametrów.

  398216 Usunięty wrote:
  Nie muszę. Nie muszę pytać konstruktorów "markowego" sprzętu, bo nawet w takim "markowym" można znaleźć LM a nawet TDA  Pisząc "markowy", nie miałem na myśli sprzętu, który się sprzedaje w MediaMarkt, czy EuroRTV.

  398216 Usunięty wrote:
  A czy taniej jest budować "na piechotę" czy stosując hybrydę czy układ scalony... wybacz, ale jeśli to ma być sprzęt naprawdę dobrej jakości to cena nie jest na pierwszym miejscu.  Owszem, cena w sprzęcie wysokiej klasy jest drugorzędna, dlatego wzmacniacze buduje się na elementach dyskretnych. Stosowanie układów scalonych zawsze obniża koszt wdrożenia i produkcji. To jest bezdyskusyjne.

  398216 Usunięty wrote:
  Poza tym układy hybrydowe zostały wycofane w dużej mierze z produkcji właśnie ze względu na zwiększony koszt produkcji.


  Producenci przestali stosować układy hybrydowe, bo zaczęły być symbolem starości. Poza tym, żaden szanujący się producent nie produkuje w nieskończoność tego typu układów z tego samego powodu.
  398216 Usunięty wrote:
  I (jak mi się wydaje) - wypadałoby może nieco najpierw ochłonąć a dopiero potem pisać - może wtedy Twoja wypowiedź nie była by tak napastliwa i obraźliwa.


  Moja wypowiedź w żadnym razie nie była napastliwa, ani obraźliwa. Rozumiem, że łatwo jest tknąć ego audio guru posiadającego olbrzymią wiedzę i aparaturę. Dlatego przepraszam Cię, że wdałem się w dyskusję i co gorsza - miałem odmienne zdanie, które oczywiście było oznaką dyletanctwa. Teraz już wiem, że moja wiedza była iluzją i przyszłość profesjonalnego audio jest w układach scalonych i lampach!
 • #30
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Thunderacer wrote:
  miałem odmienne zdanie, które oczywiście było oznaką dyletanctwa. Teraz już wiem, że moja wiedza była iluzją

  To przynajmniej tę kwestię mamy już wyjaśnioną... :) ;)
  Thunderacer wrote:
  przyszłość profesjonalnego audio jest w układach scalonych i lampach!
  Czy ja coś takiego napisałem?
  Wręcz przeciwnie:
  398216 Usunięty wrote:
  tak jak można skopać konstrukcję wzmacniacza na tranzystorach, tak i można na hybrydzie, czy układzie scalonym - chociaż w tym drugim wypadku jest trudniej... :)

  Układ scalony ma tę właśnie przewagę, że trudniej jest "zepsuć" mu brzmienie - i jest to logiczne, bo znamienita większość elementów zawiera się wewnątrz struktury. Niemniej jednak jest to możliwe - każdy kto uważa, że wystarczy dobry scalak a reszta to pryszcz buduje właśnie w ten sposób ; a potem obwieszcza wszem i wobec jaki to ten czy inny układ jest zły - bo ON zrobił i JEMU nie działa dobrze.
  Niestety, ale nie przekonałeś mnie, co do wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego narodzenia - chociażby z tego powodu. Innym powodem jest ograniczona moc układów scalonych - nie sposób uzyskać na US takiej mocy jaką można z elementów dyskretnych. Ale - nie jest to oznaką, że z tego powodu US są gorsze... prawda?
  Thunderacer wrote:
  Tutaj dochodzimy do sedna - co oznacza, że ktoś jest z dobrym słuchem? W ślepym teście odróżnia jamnika od McIntosha? Każdy ma indywidualny słuch i upodobania, dlatego jedynym obiektywnym sposobem oceny są pomiary parametrów.
  Co do tego mam pewne zastrzeżenia - owszem - pomiary są ważne ale nie najważniejsze - jak się okazuje nie wszystkie super hiper the best sprzęty mające dobre, czy nawet najlepsze parametry "na papierze", brzmią poprawnie. Swego czasu był taki problem - pomiary wykazywały świetne parametry, ale niestety w realu (odsłuchu) wypadał ten sprzęt słabo - i dopiero odnalezienie przyczyny (TIM) pozwoliło w dużym stopniu rozwiązać problem.
  A co to znaczy "dobry słuch" - Po części sam sobie odpowiedziałeś na to pisząc:
  quote="Thunderacer"]Jeśli jednak słyszałeś wzmacniacz tranzystorowy, który w ślepym odsłuchu zagrał wyraźnie gorzej od LM3886, to oznacza, że słuchałeś porażki zawodowej konstruktora tego wzmacniacza.[/quote] Czy w takim "ślepym teście" ogląda się wyniki pomiarów, czy porównuje dźwięk z różnych wzmacniaczy/kolumn - ogólnie sprzętu audio?
  Kto może mieć dobry słuch ? Według mnie ...no cóż... na pewno nie jest to taki, którego właściciel potrafi odróżnić przykładowego "jamnika" od Mc Intosch'a - ale na pewno taki, którego właściciel WIE (poprzez chociażby porównanie czy też posiada t.zw. "słuch absolutny") czy coś gra tak jak gra oryginał - czyli np. orkiestra symfoniczna.


  Natomiast zupełnie nie rozumiem co skłoniło Cię do napisania posta rozpoczynającego tę wyliczankę (#13) - Na podstawie własnych doświadczeń odrzucasz możliwość, że LM 3886 gra dobrze - co ma to wspólnego z tematem? Przyczepiłeś się najpierw zdania Autora,by potem podobnie zareagować na moją wypowiedź. Nie jest to według Ciebie narzucanie innym własnego zdania?
  Moim zdaniem jest. I gdybyś to robił jeszcze w sposób kulturalny i merytoryczny- nie miałbym żadnych zastrzeżeń, ale stwierdzenie w którym ciupasem określasz wszystkie wzmacniacze na układach scalonych jako gorsze od tranzystorowych i nie przedstawiasz na to dowodów poza "ja mam możliwość zmierzyć" jest po prostu... apodyktyczne. W każdym razie dla mnie.