Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona roleta - jak opuścić i wymienić silnik (prawdopodobnie Yooda)

10 Maj 2018 11:24 1293 6
  • Poziom 12  
    Dzień dobry,
    Posiadam w domu 13 rolet które sterowane są centralnym przyciskiem przy wyjściu z domu, a także każda roleta ma swoje niezależne sterowanie.
    Dodatkowo rolety są sterowane przez przekaźnik podłączony do systemu alarmowego SATEL, by zamykały się przy kodowaniu domu.
    Wczoraj po powrocie do domu zauważyłem, że bezpiecznik rolet jest "wywalony". Włączyłem go i zacząłem sprawdzać, czy rolety działają - góra i dół.
    Zauważyłem problem z jedną roletą - sporadycznie nie chciała reagować na opuszczanie - reagowała na podnoszenie. Wyglądało to tak, jakby raz na kilka razy przywieszał się stycznik rolety. Po kilku próbach podnoszenia i opuszczania roleta zadziałała, zjechałem wszystkimi do poziomu zamknięcia, potem chciałem wszystkie podnieść i ta właśnie jedna podniosła się na około 8 cm i stanęła. Wszystko to robiłem przyciskiem centralnym, ale gdy podszedłem do rolety, nie działał także przycisk znajdujacy się przy oknie.
    Zacząłem diagnozować co jest grane, rozwierciłem kasetę podtynkową od spodu, sprawdziłem kabelki, zdjałem przycisk i odkryłem, że na wszystkich trzech kablach mam napięcie.
    To samo zrobiłem na przycisku innego okna i tam napięcie miałem tylko na jednym, czyli tak jak powinno być.

Chciałem poprosić forumowiczów o pomoc w następującej sprawie.
    1) jak opuścić zaciętą roletę, by dostać się do wieszaków, odpiąć je i wymontować silnik ?

2) jak wymontować silnik (prawdopodobnie YOODA - czerwona końcówka silnika) - regulacje krańcówek i kabel mam po lewej stronie

3) czy jest taka możliwość, by w silniku było zwarcie takie, by pojawiło się napięcie na wszystkich kablach sterujących w przycisku ?

Czy mógłbym prosić o merytoryczną pomoc w kilku słowach jak sobie poradzić z problemem i nie zepsuć niczego więcej?
    Będę bardzo wdzięczny

pozdrawiam serdecznie Marcin
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 31  
    Witam .W rolecie uszkodzonej uszkodzone wylaczniki krancowe.Demontaz calej rolety w celu wymiany ,naprawy.

Moderowany przez Marek J.:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Relpol przekaźniki
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    zadam64 napisał:
    Witam .W rolecie uszkodzonej uszkodzone wylaczniki krancowe.Demontaz calej rolety w celu wymiany ,naprawy.

Sorki, ale poza "Witam" reszta jest bzdurą i wróżeniem z fusów...Jak zobaczyłem czym się Kolega zajmuje, to mam też obawy czy do końca życia nie będę musiał korzystać z transportu lądowego lub morskiego... :D

Kolego djwheele zacznij od sterowania/modułów które sterują każdym silnikiem rolety. Skoro masz sterowanie centralne i przez SSWiN to takie moduły/przekaźniki powinny być zastosowane. (napisałem powinny, gdyż niektórzy pseudoelektrycy podłączają wszystkie silniki rolet równolegle pod stycznik co jest oczywiście duuużym błędem. Wyjątkiem są niektóre silniki z wbudowaną wewnętrzną centralą sterującą)
    Aby uzyskać pomoc musisz trochę poszperać w instalacji i podać więcej informacji...
  • Poziom 12  
    Dziękuje za odpowiedz.
    Sterowanie moimi roletami wyglada następująco.

Uszkodzona roleta - jak opuścić i wymienić silnik (prawdopodobnie Yooda)Uszkodzona roleta - jak opuścić i wymienić silnik (prawdopodobnie Yooda)

Czy mógłbym poprosić o podpowiedz jak zdiagnozować czy stycznik jest uwalony?

Dziwnym jest to, ze ten odpowiedzialny za zepsuta rolete cały czas napięcie „na przewodach” od góry a nie tylko wtedy kiedy wciskam klawisz. Czy to oznaka zepsucia stycznia, czy tez jakiś obiad zwarcia w silniku rolety?

Z góry dziękuje
  • Poziom 36  
    djwheele napisał:
    1) jak opuścić zaciętą roletę, by dostać się do wieszaków, odpiąć je i wymontować silnik ?
    Otworzyć rewizję, wywinąć pancerz zwój po zwoju na mieszkanie, aż do wieszaków. Innego sposobu nie ma. Jeżeli roleta jest wysoka, to można pancerz podzielić przy wywijaniu wysuwając w bok lamelki (trzeba do tego wyjąć tzw. aretkę, czyli plastikową końcówkę lamelki0.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Sorki, ale to sterowanie to jakaś "rzeźba radosnego elektryka"...
    djwheele napisał:
    rozwierciłem kasetę podtynkową od spodu, sprawdziłem kabelki, zdjałem przycisk i odkryłem, że na wszystkich trzech kablach mam napięcie.

Wygląda na to, że brakuje zera "N", ale skoro masz już dostęp do przewodu bezpośrednio od silnika, to odłącz go od sterowania i sprawdź silnik "na krótko". W teorii powinny być 4 żyły w kolorach żółto-zielony (PE), niebieski (N), brązowy (L -1 kierunek obrotu) i czarny (L -2 kierunek obrotu). Podłączasz napięcie do "N" i jednego lub drugiego "L" (nigdy do obydwu L jednocześnie).
    Roleta powinna poruszać się w jednym lub drugim kierunku. Oczywiście wszystko należy robić z ostrożnością (napięcie sieciowe 230V~). Jeżeli roleta będzie pracował w jednym i drugim kierunku, to wina leży po stronie sterowania i nie musisz demontować silnika...
  • Poziom 12  
    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
    Roletę musiałem rozwinąć na siłę - przekręcając zwojem tak, by odwinęła się do końca.
    Przy okazji odkryłem, że jeden wieszak jest w połowie urwany - mocowanie jednego wieszka, składające się z dwóch taśm, pękło i tylko jedna część trzymała roletę, a druga wbiła się w ostatni panel ... być może to blokowało roletę.
    Niestety silnik nie reagował - jest totalnie martwy.
    Podłączałem go na krótko - pod gniazdko bezpośrednio i ani drgnie - nie kreci ani w jedną ani w drugą.
    Sprawdzałem też, czy nie ma przebicia pomiędzy przewodami sterującymi jak podłączone jest napięcie, ale nie ma - po prostu silnik się spalił.

Na chwilę obecną zamówiłem silnik MOBILUS i dwa wieszaki i czekam na przesyłkę.