Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondensator zwijany, wzór na pojemność.

10 May 2018 13:49 483 4
 • Level 18  
  Dzień Dobry,
  Szukam wzoru na pojemność kondensatora zwijanego. Nie mogę nigdzie tego znaleźć, wszędzie są płaskie, sferyczne albo cylindryczne.
  Wyznaczyłem wzór z prawa Gaussa, stosując współrzędne biegunowe, jednak nie jestem jakoś przekonany, bo wyszło mi że jest taka sama jak dla kondensatora płaskiego. Ktoś poratuje zależnością?

  Z poważaniem
  Paweł Rękas
 • Level 1  
 • Level 18  
  Czyli wzór na pojemność to podwojona pojemność odpowiadającego kondensatora płaskiego?
 • Level 1  
 • Electronics specialist
  Z grubsza można policzyć, jaka jest powierzchnia okładziny sąsiadująca poprzez dielektryk z powierzchnią drugiej okładziny, to podzielić przez grubość, pomnożyć przez przenikalność względną dielektryka i przez stałą dielektryczną próżni - wyjdzie pojemność. Można by do tego jeszcze dodać pojemność na zewnątrz, jeśli obie okładziny mają powierzchnię zewnętrzną (ale zwykle ma ją jedna). A jakby się chciało jeszcze lepiej, to wypada uwzględnić deformację przy zwijaniu i jej wpływ na przenikalność dielektryka, i jego grubość... ciężko to policzyć, a różnice są rzędu kwadratu stosunku grubości dielektryka do promienia wygięcia.

  To, że przy liczeniu pojemności trzeba liczyć obie strony okładziny, występuje zwykle i w kondensatorze płaskim, jeśli jest wielowarstwowy (na zmianę warstwy metalu połączone z jednym i drugim wyprowadzeniem). I tam też nie należy liczyć powierzchni zewnętrznych, o ile nie chce się policzyć niewielkiej pojemności między nimi pochodzącej z pola zewnętrznego - tyle, że jak mamy kondensator płaski z dwu płaskich okładzin, to takie pole jest (tyle, że jego wpływ jest niewielki), a przy wielu warstwach może go nie być, jeśli łączna ilość warstw przewodzących jest nieparzysta, a dielektryka parzysta i z obu stron na zewnątrz jest warstwa połączona z tą samą końcówką.