Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podkręcenie chłodzenia w laptopie Lenovo G580

10 Maj 2018 14:43 558 7
  • Poziom 2  
    Mam problem z chłodzeniem w moim laptopie Lenovo G580 Zaczynając od początku BIOS okrojony do minimum tam nic nie udało się zdziałać, wszelakie programy typu SpeedFan bezradne - nawet nie wykrywają tematu dotyczącego chłodzenia itp. Zdjąłem tylną klapkę i sprawiłem sobie podkładki chłodzące poprawa jest chciałbym coś więcej. Laptop swoje już ma i szczerze pisząc to szykuje się do zakupu czegoś lepszego natomiast do tego czasu chciałbym jeszcze wycisnąć z niego ile się da dlatego też sięgam po "niehumanitarne" sposoby. Przeczytałem gdzieś że przecinając jeden z kabelków wychodzących od wentylatora wprawi go to w maksymalne obroty - wiem że ma taki potencjał ponieważ włączając program systemowy który umożliwia oczyszczenie laptopa z kurzu, wiatrak chodzi szybciej (owszem również głośniej) i przez dłuższą chwile laptop nie zacina się i nie ma większych problemów. Czy ktoś może pomóc ? Może istnieje jakiś inny lepszy sposób ?
  • TermopastyTermopasty

• Spec od komputerów
    maro_98 napisał:
    Może istnieje jakiś inny lepszy sposób ?

Przede wszystkim ważna jest kondycja chłodzenia - sprawność heatpipe, czystość chłodzenia, pasta termoprzewodząca. Jeśli o to zadbasz to nie powinno być potrzeby szukania innych rozwiązań - chyba, że używasz laptopa do szczególnie wymagających zadań.
    Samą kondycję chłodzenia można ocenić po wydmuchiwanym powietrzu - jego ilości i temperaturze.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 2  
    Tak tak wiem natomiast to są dodatkowe koszta które z każdą dodatkową pierdołką będą rosnąć a ja się pogodziłem z tym że to już staruszek, chciałbym jedynie jeszcze wstrzyknąć mu ciut adrenaliny - także w sprawie tych kabelków i maksymalnych obrotów może się ktoś wypowiedzieć ?

• Spec od komputerów
    Jeśli jest zapchane chłodzenie to nie zyskasz za wiele podkręcając wentylator - różnica będzie znikoma - poświeć chwilę i wyczyść chłodzenie - inwestycja w pastę termoprzewodzącą pewnie nie będzie powalająca - wystarczy 2g.

• Poziom 35  
    Na G580 ludzie grają jeszcze w gry, myślisz, że jak kupisz nowy laptop za 2000zł będzie szybszy? Nie wiem jak można wyrzucać pieniądze na zbędny gadżet jak podkładka chłodząca a nie zrobić konserwacji chłodzenia.
  • Poziom 2  
    ul1002 napisał:
    Na G580 ludzie grają jeszcze w gry, myślisz, że jak kupisz nowy laptop za 2000zł będzie szybszy?

Planuje zakupić laptop do 4,5tyś z listy hyperbook'ów - Odnośnie grania "jeszcze" w gry na G580. Gra na najniższych detalach w PUBG mnie kompletnie nie jara, podobnie League of Legends, sam BF3 nigdy nie chodził na powyżej średnich detalach ("nie chodził": frajdy z gry nie było, były nerwy gdy gra zaczynała klatkować.
    ul1002 napisał:
    Nie wiem jak można wyrzucać pieniądze na zbędny gadżet jak podkładka chłodząca a nie zrobić konserwacji chłodzenia.

Podkładkę otrzymałem za darmo

• Spec od komputerów
    maro_98 napisał:
    Podkładkę otrzymałem za darmo
    - to przynajmniej koszt adekwatny do użyteczności :).

G580 to pomimo wieku nadal użyteczny sprzęt - nie do grania w nowe tytuły, ale do wielu zastosowań znacznie lepszy niż nowy laptop za 1000 czy 1500.

Warto więc chyba poświęcić 10 czy 20 minut więcej niż na odcinanie kabelków i kilka czy kilkanaście zł na pastę termoprzewodzącą i termopad - laptop odzyska sprawność i nie straci na wartości (jak w przypadku cięcia kabelków i wentylatora na wysokich obrotach).
    W tym modelu dostęp do chłodzenia jest przez klapkę serwisową - wymiana pasty i czyszczenie jest stosunkowo proste - zobacz sobie filmiki na YT.
  • Poziom 9  
    Żadne druciarstwo nie przejdzie. Po prostu go dobrze wyczyścić trzeba, nowa pasta, termopady. Na pewno nie będzie się przegrzewać ani mieć problemów z temperaturami pod obciążeniem. Dodatkowo podstawka chłodząca i będzie dobrze. A po co to grzebać? Chcesz zepsuć ?