Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić automatyczne zamykanie bramy tylko o określonej porze (noc)

przemokalinski 10 May 2018 20:23 5088 20
 • #2
  Alpha
  Level 24  
  Możliwości pewnie się znajdzie kilka. Pytanie najważniejsze: jaką masz centralkę sterującą?
  Jeśli ustawienie automatycznego zamykania jest na dip-switchach (np niektóre Came), to można by wpiąć zmierzchówkę pod odpowiedni suwak.
  Można też zmienić nawyki inwestora: automatyczne zamykanie ustawione na stałe, jeśli natomiast podczas otwierania bramy inwestor zatrzyma ją w pozycji prawie otwartej, to funkcja samozamykania nie będzie aktywna (tak działa większość znanych mi napędów).
  I trzecia możliwość: centralka z aktywną funkcją samozamykania (krótki czas) + odbiornik dwukanałowy : pierwszy kanał monostabilny (impulsowy) do operowania w nocy, drugi kanał bistabilny do operowania w dzień (ciągłe wyzwolenie wejścia Open spowoduje, że brama będzie ciągle otwarta, aż do kolejnego naciśnięcia przycisku).
 • #3
  przemokalinski
  Level 9  
  Centrala będzie FAAC, obojętnie jaka ( będę wymieniał ). Jest to hala i kilkudziesięciu najemców, każdy z pilotem. W dzień, przy dużym natężeniu ruchu, nie przeszkadza to, że nie każdy zamyka bramę, wręcz jest to zaletą, bo przynajmniej brama nie jest tak mocno eksploatowana. Natomiast w nocy (obiekt nie ma ochrony), bramę powinien zamykać każdy najemca, co jest niemożliwe do wyegzekwowania.
 • #4
  zybex
  Helpful for users
  Automat zmierzchowy nie jest tu raczej przydatny, bo noc nocy nierówna (zależy od pory roku). Najlepiej noc określić czasowo, tzn. użyć prostego zegara sterującego, który to wymusi automatyczne zamykanie o określonej przez nas porze.
  Dodam, że taki zegar sterujący może uwzględnić przykładowo soboty i niedziele, gdy zajdzie taka potrzeba.
 • #5
  xury
  Automation specialist
  Żeby to w pełni zautomatyzować potrzebna będzie obróbka kilku informacji.
  Potrzebna będzie informacja czy jest noc, np. z czujnika zmierzchu lub zegara, oraz czy brama jest otwarta.
  Ja bym to zrobił tak:
  Jakiś mikrokontroler z zegarem RTC i kontaktron na bramie.
  Prosty program np. w BASCOMie, który w określonych godzinach sprawdza czy wejście kontaktronu jest rozwarte dłużej niż minuta. Inne GPIO tego mikrokontrolera poda impuls na zamykanie bramy.
 • #6
  Darek0026
  Level 27  
  xury wrote:
  Żeby to w pełni zautomatyzować potrzebna będzie obróbka kilku informacji.
  Potrzebna będzie informacja czy jest noc, np. z czujnika zmierzchu lub zegara, oraz czy brama jest otwarta.
  Ja bym to zrobił tak:
  Jakiś mikrokontroler z zegarem RTC i kontaktron na bramie.
  Prosty program np. w BASCOMie, który w określonych godzinach sprawdza czy wejście kontaktronu jest rozwarte dłużej niż minuta. Inne GPIO tego mikrokontrolera poda impuls na zamykanie bramy.


  Przerost formy nad treścią.  Witaj. Robiłem coś takiego kiedyś na czymś takim http://allegro.pl/timer-cyfrowy-szyna-din-wlacznik-czasowy-156-progr-i5549781575.html albo podobnym. Plus przekaźnika.z cewką na 230V plus podstawka DIN a styk który ma się zwierał na noc dolutowałem do przełącznika na centralce który uruchamiał automatyczne zamykanie. Przy takim podłączeniu wystarczy tylko ustawić czas załączenia przekaźnika i gotowe. Jeżeli w twojej centralce jest natomiast ekran zmenu o realizacje czegoś takiego będzie trudniej. Ja to robiłem z Centralą ZA3 Came.
 • #7
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Autor nie napisał jaka to jest brama, ale jeśli ma to robić na Faacu to wszelkie manewry z przełącznikami odpadają bo poza jedną wszystkie centrale Faac ustawia się z menu (a ta jedna to skrzydłowa 452 i w niej też to odpada bo centrala rejestruje manewry przy Dipach po odcięciu i ponownym włączeniu zasilania)
  Pozostaje albo zastosować napęd z dipswitchami i użyć myku przedmówcy (chociaż to też chwyt nie bardzo poprawny, bo wszystkie instrukcje jak mantrę powtarzają, że dipy przełącza się na wyłączonym napedzie), albo użyc propozycji xurego czyli dodatkowa krańcówka ( albo moduł Proximy powielający sygnał krańcówki) na otwarciu, zegar, jakiś kontroler - przy odrobinie zaparcia da się i na przekaźnikach (ja akurat robię takie rzeczy na przekaźnikach czasowych F&F, a jesli rzecz jest bardziej zawiła, to na używanych Siemensach Logo starszych generacji) i układ tak zrobiony, coby po zarejestrowaniu otwartej bramy odczekiwał pauzę i po sprawdzeniu z zegara czy jest dzień czy noc - odpalał monostabilny impuls sterujący.

  Co do propozycji monostabilno/ bistabilnej - trochę zagmatwane - ktoś włączy bramę na otwieranie, ktoś inny też a brama nie drgnie bo reaguje na zbocze rosnące, trzeci z przyzwyczajenia kliknie, brama zamiast stać otwarta zacznie się zamykać a gość akurat tak stanie autem , że go fotki nie chwycą i zonk....

  Może by autor przekonał inwestora, coby nie robić manewrów z zegarem tylko ustawić napęd w tryb pracy osiedlowej (tylko otwieranie, brak możliwości zamykania z pilota tylko wyłącznie po czasie, przy zamykającej się bramie kolejny sygnał powoduje zawrócenie i otwieranie).
 • Helpful post
  #8
  xury
  Automation specialist
  W sumie najprostsze rozwiązanie na jakie teraz wpadłem to wyłącznik zmierzchowy w szeregu z przekaźnikiem czasowym.
  Przekaźnik czasowy po otrzymaniu impulsu otwierania odlicza czas do podania impulsu do zamknięcia. I podaje go niezależnie od pory dnia z tym, że impuls idzie przez przekaźnik od wyłącznika zmierzchowego i działa jedynie kiedy jego styki są zwarte.
  Jednak to rozwiązanie ma pewną wadę, bo kiedy ktoś poda impuls otwierania a następnie impuls zamykania to przekaźnik czasowy bramę otworzy.
  Więc dodatkowo w szereg trzeba dać krańcówkę, która puści sygnał jedynie w przypadku kiedy brama jest otwarta.
 • #12
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Centrala musi mieć wydzielone wejście zamknij. Podanie sygnału na to wejście i potwierdzenie stanu bramy .
 • #13
  Zbych034
  Level 38  
  Stosowałem takie rozwiązanie iż zegar włączony został w linię fotek. Minus tego rozwiązania jest to że nie da się zamknąć kiedy chcesz. Mi to nie przeszkadzało. Dodatkowo plus był taki że brama stała rano zamknięta do czasu pierwszego otwarcia.
 • #14
  GRZEGORZ OST
  Level 17  
  Witam.
  Podepnę się pod temat bo mam praktycznie taka samą sytuacje co autor tematu.
  Napęd Came 7BX74-78 w dzień od 8.00 do 18.00 brama jest zamykana/otwierana z pilota, natomiast od 18.00 - 8.00 po otwarciu ma się automatycznie zamkną.
  Da się to jakoś zrobić ?
  Pozdrawiam.
 • #15
  przemokalinski
  Level 9  
  Proste rozwiązanie, pod styk zamknij podpiełem zegar który w godzinach 18-6 zwiera na sekundę co 15 min. Jeżeli brama zamknięta - bez reakcji. Jeżeli bramę ktoś otworzy i nie zamknie to max 15 min i się zamyka.
 • #17
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Generator impulsów co 30s. Podajesz na sterownie.Po wymuszeniu zamykania i osiągnięciu pozycji zamknięte wylączasz generator.
 • #18
  Darek0026
  Level 27  
  GRZEGORZ OST wrote:
  Też tak myślałem ale nie widzę w tym napędzie typowego zacisku "zamknij"
  Trzeba odpowiednio skonfigurować płytę przełącznikami. Ja bym się podlutował pod pierwszy przełącznik na DIP SW 10 i połączył bym tam styk przekaźnika zwiera y na noc. Przełącznik nr 1 na DIP 10 musi być w takim przypadku opuszczony.
 • #20
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Też tak myślałem ale nie widzę w tym napędzie typowego zacisku "zamknij"

  W tym BX masz 2 opcje - albo w ogóle nie używać czasówki i zmierzchówki tylko ustawić napęd w tryb osiedlowy czyli z pilota bramę będzie można tylko otworzyć a zamknie się sama po ustawionym czasie.
  - albo użyć w/w czasówki, ale oprócz odpalania jej zmierzchówką dorzucić szeregowo ze zmierzchówką przekaźnik odpalany z wyjścia "kontrolka otwartej" lub "zamkniętej" bramy. W ten sposób impulsator ze zmierzchówką zadziała tylko wtedy, gdy brama jest otwarta
 • #21
  CAME Poland

  Level 9  
  GRZEGORZ OST wrote:
  Darek0026 wrote:
  Ja bym się podlutował pod pierwszy przełącznik na DIP SW 10
  Napęd jest nowy i na gwarancji ciekawe co w racie czego z naprawą gwarancyjną.
  .

  Jeżeli taka modyfikacja została by zrobiona u nas w firmie. Nie było by problemu.