Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasadność stosowania diod Schottky'ego w panelach fotowoltaicznych.

10 Maj 2018 21:05 1575 7
  • Poziom 10  
    Witam, czytałem wiele artykułów na temat paneli fotowoltaicznych, o diodach Schottky'ego (różnicach od zwykłych), ale nigdzie nie znalazłem konkretnych powodów stosowania tych diod.
    Rozumiem, trochę niższe napięcie przewodzenia (choć dla mnie to za mała zaletą), ale czy szybkość działania ma tu wielkie znaczenie, czy dobrze myślę że panele mogą generować napięcie impulsowe.
    W takim przypadku dioda ma sens na wyjściu (jak jest więcej paneli), chyba że sekcje w takim samym stopniu oświetlenia mogą generować prąd "zmienny" przesunięty w fazie, tylko w takim przypadku napięcie na wyjściu nie będzie sumą napięć sekcji.
    Diody Schottky'ego maja tez wady, a mianowicie wyższy prąd wsteczny i to mi się wydaje na duży minus, przecież to cały czas wytwarza straty i jako bocznikujace i jako diody na wyjściu.
    Proszę o wyjaśnienie jak to jest naprawdę, błędy mojego myślenia.
    Jeżeli może to być indywidualna sprawa to podam że mam panele 110V ok. 820W, sekcji na każdym jest 9 sekcji.
    Rozumiem, że powinno być 10 diod najlepiej o 2 razy większym prądzie, więc chyba dobre będą 15A.
    Jak możecie pomóc w doborze diod to byłbym wdzięczny, oczywiście ja nie mam nic przeciwko linków gdzie można kupić, zwłaszcza w atrakcyjnych cenach.
    Z góry dziękuję, może nie trafiłem do tej pory na odpowiedni artykuł, więc proszę mnie kierować do odpowiednich artykułów, jezeli takie znacie.
    Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 10  
    Na 1 diodzie różnica do 0,5V, więc przy 100 (wiem że na tych panelach potrafi pojawić się nawet 150V) jest to 0,5% mocy. W filmie: https://youtu.be/RMxbovs9G50 przedstawione jest, że dioda schottkiego w normalnych warunkach przepuszcza prąd wstecznie (4mA) to są malutkie straty, chociaż w lecie w słoneczny dzień mogą znacząco wzrosnąć. Wszystko ok, tylko szukam diod do tego celu i jak znajdę diodę Schottky'ego o takich maksymalnych prodach i napięciach, to znowu napięcie przebicia wzrasta do 0,7 0,8V w kierunku przewodzenia. Podajcie jakieś sensowne modele diod które warte by były zastosowania w moim przypadku.
  • Poziom 10  
    Ok. Widzę że już nie ma nikogo chętnego żeby podzielić się swoją wiedzą to dodam, że znalazłem lepsze modele diod Schottky'ego. Poprostu przyminimalnie bezpiecznym zapasem napięcia przebicia wsteczne go diody szukałem takiej z jak największym maksymalnym prądem przepluwu w kierunku przewodzenia. Charakterystyka takich diod mocno się zmienia, zwłaszcza w zakresie napięcia w kierunku przewodzenia, tj. Do ok. 0,4V co daje jakiś sens stosowania tych diod.
    Poprostu krótko mówiąc: Spadek napięcia w przód jest wprost proporcjonalny do napięcia zaporowego i odwrotnie proporcjonalny do maksymalnego prądu przewodzenia.
  • Poziom 13  
    Super fajnie ze znalazłeś ale szkoda ze nie napisaleś jakie to diody ? Konkretnie numer nazwa. Ja poszukuje diod zabezpieczajacych panele podłaczone rownolegle. Diody o minimalnym pradzie 10A i napieciu 50V. Obecnie zamontowane mam mostki prostownicze 25A i wykozystane po 2 diody. Niestety nawet przy niskim prądzie mocno się nagrzewają. Na tyle mocno ze musze stosować radiatory.
  • Poziom 19  
    Czyli powinny być diody przy równoległym połączeniu paneli bo ja nie stosowałem. Mam 3 panele szeregowo i cztery takie stringi połączone równolegle.
  • Poziom 20  
    Feather napisał:
    ... ale nigdzie nie znalazłem konkretnych powodów stosowania tych diod. ...

Tak jak już ktoś napisał, istotny jest mniejszy spadek napięcia na diodzie Schottky'ego. Zauważ, że w puszce panela bywa po 3-4 diody w zależności od budowy. Jeśli wszystkie sekcje będą zacienione to diody będą przewodzić.
    Na jednej odłoży się jakieś 4-5W, czyli w małej puszcze będzie piekło, szczególnie w upalny dzień.
  • Poziom 13  
    Witam. Ja do swoich paneli zastosowałem diody MBR4060 PT i podłączyłem 2 złącza równolegle dla każdego panela. Spadek napięcia na diodzie szału nie robi bo ze zwykłej diody 0,76V spadek mam 0,51V co i tak powoduje że diody są przykręcone do radiatora a grzeją się tak mocno że chyba wykorzystam je do grzania wody. hehe.