Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bass przy fabrycznym radio - Chciałbym w jakiś sposób uzyskać miły dla ucha bass

11 Maj 2018 03:25 384 2
  • Poziom 4  
    Witam.
    Problem, a właściwie mój pomysł na Car Audio wygląda tak. Chciałbym znacząco uwydatnić niskie tony w moim aucie. Nie mogę wymienić radia, bo w Renault Laguna III wygląda to tak:
    Bass przy fabrycznym radio - Chciałbym w jakiś sposób uzyskać miły dla ucha bass

Więc radio jest w kształcie niestandardowym. Wiem, że można kupić ramkę i wsadzić każde na 1 DIN, ale nie chcę tracić wyglądu deski rozdzielczej.
    Pozostaje dołączenie jakiegoś wzmacniacza i.. no właśnie, czego? Radio samo w sobie nie ma wyjścia na subwoofer. Radia zmienić nie mogę. Skrzyni bassowej w bagażnik nie mogę włożyć, bo żona jęczy że wózek dla dziecka się nie zmieści. Zostaje jakaś zabudowa we wnękach, ewentualnie przy tym pochyle z kanapy:
    Ewentualnie może dodanie wzmacniacza wraz z wymianą głośników z fabrycznych na... Jakie?

Żeby też było jasne, nie oczekuję bassu takiego że szyby będą strzelać czy lusterka odpadać. Coś żeby nie pierdziało zamiast grać, a jednocześnie żeby krew z uszu nie szła ;)

!!!! Do tego dochodzi jeszcze problem. Radio nie wiem na ile ,,punktów" jest wyskalowane, ale gdy podkręcę głośność na 20-22 to po 10 sekundach się resetuje i gra na 15. Przepalona końcówka mocy czy zbyt słabe zasilanie? Nowy akumulator wjechał i problem nie ustał. Alternator podaje prawidłowo.
  • Poziom 19  
    Jeśli chodzi o ostatnie z tym resetowaniem się radia na głośności, to miałem podobny problem, że radio nie miało mocy, resetowało się, charczało i był kiepski bas. Po różnych nietrafionych próbach naprawy odbiornika okazało się, że wina leżała w samej stacyjce, że to styki zasilające radio po przekręceniu kluczyka zamiast podawać "zdrowe" 12V podawały zaledwie kilka, nie pamiętam, ale jakoś 5-6V, czy jeszcze mniej. Coś tam się na skutek głośnego użycia radia z tymi stykami stało i tak już zostało.
    Odciąłem przewód od kostki przyłączeniowej ISO przychodzący od stacyjki (to ważne i tutaj uwaga, bo są dwa standardy, w jednych radiach przychodzi na styk 4, w innych na 7) i połączyłem razem na kostce ISO 4 z 7. Moje zaskoczenie było ogromne, kiedy po latach wszystko zaczęło grać "jak nigdy", bas powoduje drganie obrazu w lusterkach bocznych. Dla próby, ale przy włączonym zapłonie zewrzyj z tyłu radia oba zasilania 4 i 7, może okaże się, że u ciebie stało się to samo.
  • Poziom 6  
    Jeśli chcesz więcej, basu. Najprościej będzie wygluszyc drzwi tj zrobić komorę dla głośników wtedy będziesz miał dużo lepszy kick bass, bo głośniki muszą mieć komorę rezonansowa. A skrzynia dla głośników są po prostu drzwi. Wyglusznie nie oznacza, że będzie tylko ciszej i nie będą się blachy telepac ale to, że robimy właśnie taką skrzynie rezonansowa. Nie jest to trudne, można spokojnie zrobić samemu tylko trzeba mieć trochę wolnego czasu, dla kogoś kto robi pierwszy raz to trzeba liczyć 4h na jedne drzwi. Koszt nie zaduzy, a efekty dobre.

Można kupić przejście z normalnych kabli na RCA i podłączyć normalnie pod wzmacniacz. Także to nie jest problem. Jakbyś chciał coś lepszego to już musiała by być wymiana radia. Ale jak chcesz polepszyć wszystko nie ruszając fabryki to jest najlepsze rozwiązanie. A co do tego że radio się wyłącza i resetuje, jest najprawdopodobniej przyczyną przekroczenia mocy lub słabego zasilania, sprawdź mulitmetrem jakie masz napięcie na wejściu do radia.
    Multimetr podstawowy kosztuje koło 20zl więc, śmiało idź do sklepu i kup a i tak pewnie go użyjesz nie raz jak już będziesz miał bo to naprawdę fajnie urządzenie.