Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd Nice- Robus 600, nie otwiera się po dłuższej przerwie w użyciu

kba146 11 Maj 2018 10:02 384 7
  • #1 11 Maj 2018 10:02
    kba146
    Poziom 10  

Witam

Najgorzej jest tak, że coś normalnie działa, ale czasami przestaje działać i nie wiadomo jak daną usterkę zlokalizować. Chodzi o napęd do bramy NICE Robus 600. Najgorzej jest po nocy (najczęściej) lub dłuższej przerwie w użytkowaniu, napęd przestaje działać. Po pewnym czasie np. 1h od momentu kiedy samochody wyjeżdżają z posesji i brama jest otwierana ręcznie wszystko wraca do normy, napęd potem działa cały dzień bezproblemowo. Zero problemów aż do rana następnego dnia. Lampa sygnalizacyjna przy problemie miga 2 błyśnięcia-przerwa potem jeszcze 1x.
    Napęd miał ostatnio przegląd roczny przez serwisanta. Wyjęta została elektronika, płytka była wyczyszczona-odświeżona pędzelkiem. Wizualnych oznak uszkodzeń na płytce brak. Kondensatory-wygłąd normalny. Bramę przy rozłączonym sprzęgle można otwierać i zamykać "jednym paluszkiem". Serwisant sprawdził elektronikę przy pomocy terminala. Wszystko w normie tj temperatura pracy układu, obciążenie amperowe silnika, fotokomórki sprawne, zresztą tez były otwierane. Prowadnice były wyczyszczone. Po czyszczeniu zrobiona adaptacja napędu. Żadnej wilgoci w środku. Nie przyniosło to jednak żadnej poprawy.
    Było tez tak rok temu, ale po krótkim rocznym przeglądzie przez tego samego serwisanta był spokój do teraz.
    Serwisant proponuje demontaż całego napędu i oddanie do producenta na diagnozę. Nie wiem czy ma to sens, bo tak naprawdę wszystko działa.

Może ktoś z Was słyszał o podobnym problemie z napędem. Poprosił bym o jakieś wskazówki, nakierowanie tematu usterki.

Pozdrawiam

0 7
  • #2 12 Maj 2018 01:03
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

Poszukaj serwisu który oprócz pędzelka będzie miał trochę oleju (w głowie)....
    Niestety w czasach gdy guru to mamona, najlepszymi przedstawicielami Nice (i nie tylko) są firmy nie te z wiedzą, ale te które najwięcej kupują...Nawet dostają super nagrody za obroty...
    Są wyposażone w terminale, programatory, firmowe fury, "garnitury" itp, ale co z tego jeżeli nie potrafią zdiagnozować usterki?
    Ale do rzeczy:...
    Jest wielce prawdopodobne, że napęd został skonfigurowany "na styk" z amperometryką , siłą i bez rozruchu z pełną mocą. Gdy brama jeździ dość często nie ma problemu. Jednak po dłuższej przerwie być może opory są większe. Przestawiłbym siłę na cięższą bramę i zamiast rozruchu płynnego zastosowałbym rozruch z pełną mocą. Być może 600-ka jest też za słaba dla wagi i oporów tej bramy. To, że można ją otwierać jednym paluszkiem, nie oznacza że jest lekka. Chodzi o to aby ruszyć ją z momentu postoju w każdym położeniu i w każdą stronę jednym paluszkiem...

0
  • #3 12 Maj 2018 10:10
    kba146
    Poziom 10  

Dziękuje za odpowiedź.

Właśnie sprawdziłem ustawienia amperometryki. Być może przy ostatniej wizycie serwisant zmieniał parametry gdyż:
    -moment startowy był włączony
    -siła silnika była ustawiona na L8 czyli na max

Moment startowy dla porównania zmieniałem i widać różnice przy starcie napędu.

W przyszłym tygodniu ma przyjechać inny fachowiec. Akurat ma sterownik na podmianę na 2-3 dni. Zobaczymy efekt.

0
  • #4 12 Maj 2018 10:13
    tmtch
    Poziom 14  

Miałem kiedyś podobny przypadek: Podłączenie fotki na słupku było w tak fatalnym stanie, ze pod wpływem drgań ruszającej bramy, traciło kontakt styku. Tak może być w tym przypadku :2 błyśnięcia.

0
  • #5 12 Maj 2018 10:22
    kba146
    Poziom 10  

Wczoraj dla odmiany późnym wieczorem napęd przestał działać. Dziś rano tez nie działał, ale teraz kiedy pisze ten post, działa.

Wczoraj, gdy napęd nie był sprawny patrzyłem na diody fotokomórek. Na jednej paliła się dioda non-stop, na drugiej pulsowała.

0
  • #6 12 Maj 2018 16:34
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

kba146 napisał:
    Na jednej paliła się dioda non-stop, na drugiej pulsowała

No to już prawdopodobnie znalazłeś przyczynę. Powinny pulsować obie.
    Winny może być przewód, źle ustawione lub brudne wnętrze fotokomórek , mniejsza emisja diody nadawczej lub nawet zworka "adresowa" która słabo łączy piny w fotokomórkach.

0
  • #7 12 Maj 2018 22:10
    kba146
    Poziom 10  

Po przeczytaniu Twojej odpowiedzi, od razu poszedłem sprawdzić sygnalizacje fotokomórek. Napęd zadziałał i faktycznie w obu fotokomórkach diody paliły się pulsacyjnie. Sprawdzę i potwierdzę jeszcze tylko ich stan, gdy problem powróci. Napisze jak tylko awaria się powtórzy.

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

Przyszedł wieczór i ..... napęd przestał działać Obecnie sygnalizacja fotokomórek przy problemie jest prawidłowa. Wczoraj podczas oględzin trzymałem w ręku reklamówkę z zakupami. Prawdopodobnie po ciemku stałem z nią za blisko strefy, stąd była sygnalizacja ciągła jednej ze stron. Zrobiła się wieczorem kilkunastostopniowa różnica w temperaturze względem dnia, więc po ponad 6 latach użytkowania napędu, może wyschły elektrolity i nie trzymają swojej pojemności. Chyba czas poczekać na wizytę serwisanta. Wyczerpałem już zapas pomysłów na wyeliminowanie problemu.

0
  • #8 15 Cze 2018 23:07
    kba146
    Poziom 10  

Moduł sterujący został wysłany do serwisu Nice, i tam został naprawiony.

0