Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jak podłączyć transformator

11 Maj 2018 16:24 1551 11
  • Poziom 3  
    Witam, wiem że były już podobne tematy ale nie wiem za bardzo jak to zrobić. Zamierzam zrobić takie coś jak na filmie:

Link

Link

Zdjęcie jest oznaczone cyframi. Połączenie jest tam między: 1-2, 4-5, 7-8

Proszę powiedzieć pomiędzy którymi nóżkami mam zmierzyć rezystancje(duża rezystancja = uzwojenie pierwotne?) żeby wiedzieć które uzwojenie jest pierwotne?
    Tam gdzie jest uzwojenie pierwotne to je usunę i tam będzie przewód a tam gdzie wtórne to podłącze do prądu. Powinno działać prawda?

Jak podłączyć transformator
  • Poziom 32  
    Grubość drutu z dołu zdjęcia przemawia za uzwojeniem wtórnym 6, 7, 8, 9.
    Żebyś się nie zdziwił, bo pierwotne może być nawinięte pod wtórnym.
  • Poziom 27  
    A nie ma on jakiegoś symbolu?
  • Poziom 14  
    Witam
    Ja do takich doświadczeń kupił bym lutownicę transformatorową. Wyją bym transformator i w zależności od potrzeb ,nawijał uz.wtórne.Ten transformator ma zalane uzwojenia i nie ma miejsca na dodatkowe uzwojenie.
  • Poziom 38  
    nowy.zielony.pczątku napisał:
    Zamierzam zrobić takie coś jak na filmie:

Powiem tak, szkoda naszego krajowego transformatora z pod marki unitra zatra na takie pierdoły.
    Jakie to będzie miało zastosowanie, będziesz tak przewody przepalał jak na (durnym) filmiku?
    Szkoda czasu.
    Jeśli zależy Ci na wysokim prądzie i małym napięciu, to wykorzystaj trafo z lutownicy transformatorowej.
    Wyda około 200A przy napięciu 0V5.
  • Poziom 3  
    Obawiam się że to jest taki transformator jak piszę "Justyniunia". Mam drugi transformator tej budowy tyle że wydaje się jak by było odwrotnie czyli, uzwojenie pierwotne jest pierwsze a pod nim wtórne (zdjęcia). Myliłem się żeby usuwać uzwojenie pierwotne, bo trzeba wtórne usunąć. Tak jak mówią panowie z filmów:
    2:06

Link

2:37

Link

arturdip napisał:
    A nie ma on jakiegoś symbolu?

Nie ma symboli poza liczbami.
  • Poziom 38  
    Obawiam się że to jest taki transformator jak piszę "Justyniunia".

@nowy.zielony.pczątku

Pomyśl, jeśli Ci to nie sprawia bólu!

Gdzie ty widzisz podobieństwo?!
    Trafo z ostatniego wklejonego filmiku, to frafo z mikrofali.
    Nic Ci o nim nie będę pisał bo tam są napięcia rzędu kilku KV, więc śmiertelnie niebezpieczne.
  • Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    Nic Ci o nim nie będę pisał bo tam są napięcia rzędu kilku KV, więc śmiertelnie niebezpieczne.
    Na tym trafie z filmiku już nie ma kilku kV. :)
    Co za różnica czy przewijasz 230/24V czy 230V/2400V skoro w obu przypadkach usuwasz uzwojenie wtórne?
  • Poziom 3  
    Rezystor240 napisał:

Pomyśl, jeśli Ci to nie sprawia bólu!

Gdzie ty widzisz podobieństwo?!

Napisałem...

Mam drugi transformator tej budowy

Tak jak widać na zdjęciach.

Rezystor240 napisał:

Powiem tak, szkoda naszego krajowego transformatora z pod marki unitra zatra na takie pierdoły.
    Jakie to będzie miało zastosowanie, będziesz tak przewody przepalał jak na (durnym) filmiku?
    Szkoda czasu.
    Jeśli zależy Ci na wysokim prądzie i małym napięciu, to wykorzystaj trafo z lutownicy transformatorowej.
    Wyda około 200A przy napięciu 0V5.

Bardziej mi szkoda lutownicy transformatorowej. Te transformatory i tak miały pójść do rozbiórki. No dobra, spróbuje pierwsze z małym transformatorem (zobaczyć jakie będą efekty).

• Poziom 38  
    vodiczka napisał:
    Co za różnica czy przewijasz 230/24V czy 230V/2400V skoro w obu przypadkach usuwasz uzwojenie wtórne?

Jest możliwość, że przed przezwojeniem (w tym przypadku raczej przeróbką) podłączy trafo do sieci, aby sprawdzić czy działa.
    Nie będę mówił co może stać się dalej.

Bardziej mi szkoda lutownicy transformatorowej. Te transformatory i tak miały pójść do rozbiórki. No dobra, spróbuje pierwsze z małym transformatorem (zobaczyć jakie będą efekty).

Transformator taki szkoda rozbierać, w końcu jest wyprodukowany w Polsce, a tego coraz rzadziej można doświadczyć.

Lutownicy transformatorowej rozbierać nie musisz, wystarczy aby rozgiąć płaskowniki i podłączyć przewody, zawsze przywrócisz do pierwotnego stanu.

Ten transformator (ze zdjęcia) nie ma nawet 30W, więc ca najwyżej żarówkę zaświecisz z nie kawałek pręta.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    Jest możliwość, że przed przezwojeniem (w tym przypadku raczej przeróbką) podłączy trafo do sieci, aby sprawdzić czy działa.
    Nie będę mówił co może stać się dalej.
    Możliwości jest wiele ale lepiej kolegę uświadomić niż się zarzekać:
    Rezystor240 napisał:
    Pierwotne uzwojenie można sprawdzić omomierzem a przejście przez ulicę na pasach, też bywa śmiertelnie niebezpieczne
  • Poziom 3  
    Ostatecznie zrezygnowałem z podłączenia transformatora unitry. Zrobiłem zgrzewarkę z transformatora z mikrofalówki.