Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie radia zasilanego 230 na baterie lub akumulator.

dominik12171 11 Maj 2018 18:22 630 17
  • Poziom 6  
    Witam wszystkich,

jestem nowy i mam nadzieję, że temat jest w dobrym dziale.

Posiadam małe radyjnko marki Made In China. To radio jest zasilane 230v, choć posiada slot na baterię 9V, która służy jedynie podtrzymaniu zegara, gdy radio zostanie odłączone od prądu. Dodam, że po odłączeniu wtyczki wyświetlacz przestaje pokazywać godzinę, więc bateria służy jedynie podtrzymaniu zegara w pamięci, bez pokazywania.

Chciałbym zapytać czy istnieje możliwość przerobienia tego radia tak, aby było zasilane baterią 9V, czy nawet inną lub akumulatorem, np z telefonu.

Za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuję.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)

Specyfikacja zasilania radia:
    AC 230 - 240V ~ 50 Hz/ 3W
    DC 9V (6F22, 006P) BACKUP FOR CLOCK
  • Poziom 32  
    Mozna to zrobic, ale utracisz dzialanie zegara. Czestotliwosc sieci zasilajacej jest wykorzystana jako generator dla zegara.
    Mozna oczywiscie dorobic modul generatora ale to przerost formy nad trescia.
    Kup jakies radio z mozliwoscia zasilania bateryjnego i sieciowego.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Oczywiście, że istnieje. Rozbierasz radio i mierzysz napięcie po prostowniku (może być inne niż 9V) a potem dobierasz baterię/akumulator o odpowiednim napięciu i pojemności. Pytanie czy warto bo radio zasilane tylko z sieci nie zawsze jest energooszczędne, inaczej przy fabrycznym zasilaniu alternatywnym - sieć lub bateria.
  • Poziom 6  
    Przerobienie radia zasilanego 230 na baterie lub akumulator.Przerobienie radia zasilanego 230 na baterie lub akumulator.

Tutaj zdjęcia płytki. Jeśli potrzeba więcej szczegółów zrobię i podeślę.

Nie zależy mi na działaniu zegara.

Jeśli chodzi o model to tesco cr 106. Malutkie radyjko, ale w miarę przyzwoicie gra i fajnie, gdyby dało się to przerobić na zasilanie z baterii.

A jeszcze fajniej, gdyby była możliwość żeby nadal działało na 230 i opcjonalnie bateria, jak na ryby jadę.
  • Poziom 32  
    dominik12171 napisał:
    A jeszcze fajniej, gdyby była możliwość żeby nadal działało na 230 i opcjonalnie bateria,

Najpierw sprawdź na jakie napięcie działa radio według wskazówek vodiczka. Potem wystarczy dobrać zasilanie (najlepsze do tego byłyby ogniwa li-ion + ich ładowarka z zabezpieczeniem) i jeśli ew. ogniwa nie dawałyby odpowiedniego napięcia, to jakaś malutka przetwornica step up no i do tego układ który wykrywałby, czy radio jest podpięte do sieci, ale to już nie problem.

Teoretycznie jest to do zrobienia, ale zastanów się, czy taniej nie wyjdzie radio przystosowane pod baterie. (gotowe)
  • Poziom 32  
    Faktycznie, jakos mi informacja o baterii umknela.
    Reszta sie zgadza i przy odrobinie wiedzy i wprawy jest do zrobienia.
    Pokaz zdjecia okolic transformatora i zasilacza. Zmierz napiecia jak radzi Vodiczka.
  • Poziom 31  
    Tam na bank potrzebne jest 50Hz, tylko nie pamiętam po co... Jeśli nie do synchronizacji zegara, to do obsługi displaya w multiplexie, ale po coś jest. Z samej baterii w tym zegarku chyba nawet wyświetlacza nie zaświecisz.
  • Poziom 6  
    Będę chyba zmuszony zainwestować w nowe radio.
    Przerobienie radia zasilanego 230 na baterie lub akumulator.

Nie znam się na elektryce na tyle, by bawić się z prądem jak z dużym dzieckiem.
    Zmierzyłem napięcie i w miejsce, gdzie na obrazku zaznaczyłem czerwoną kreską napięcie wynosi 0. Dopiero, gdy spróbowałem w sposób jak jest to pokazane innymi kolorami napięcie w zależności od połączenia wahało się między 5 - 7V.

Co dziwne, dołożyłem baterie 9V do tego miejsca, które zaznaczyłem kolorem brązowym, czyli do tego kondesatora i radio działa, ale słaba jakość.

Zapewne robię wszystko nie tak, a komu chciałoby się tłumaczyć jak to zrobić krok po kroku.

No nic Panie i Panowie.
    Dziękuję za poświęcony czas i odpowiedzi do mojego pytania :)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    Druga sprawa jest taka, że nawet gdyby, to z bateryjki 6F22 długo to radio nie pogra.
  • Poziom 6  
    Kochani dziękuję za wszystkie rady!! Najbardziej dziękuję Christophorus.

Postąpiłem według Twoich rad i zlutowałem baterie z tym właśnie kondensatorem. Co lepsze, na baterii działa tylko radio, zegar nie świeci, więc jakaś oszczędność baterii zawsze będzie.

Zauważyłem, że obok tego dużego jest też kilka innych, a każdy odpowiada za daną funkcję. Po podłączeniu do jednego z nich działa i radio i zegar, do drugiego sam zegar.

Raz jeszcze dziękuję :) Niedługo wybieram się na rybki, więc będę mógł przetestować radio i jego możliwości na baterii.

Zła jakość dzwięku mogła być spowodowana słabym stykiem, bo po zlutowaniu nie mam żadnych problemów :)

P.S

Duży plus jest taki, że działa zarówno na baterii jak i zasilaniu 230. Ja wolę wyciągać baterie w momencie, kiedy podłączam do prądu, być może nie muszę, ale tak pewniej.

Dziękuję!!!!
  • Poziom 26  
    Pewnie że w takim przypadku lepiej nie mieć baterii
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 41  
    Można baterię podłączyć przez diodę. Nie potrzeba nic więcej.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Pytałeś w jakim celu w odbiorniku ma zastosowanie bateria 6F22 a w takim gdy wyłączą zasilanie 230V wówczas następuje podtrzymanie funkcji zegara żeby się nie zresetował.

Dodano po 12 [minuty]:

Można problem rozwiązać w ten sposób że zamontujesz gniazdo sieciowe które w swej budowie posiada styki które w trakcie włożenia wtyczki sieciowej do gniazda zabudowanego w odbiorniku radiowym automatycznie odłączają zasilanie bateryjne.Po wyjęciu wtyczki z gniazda zabudowanego w odbiorniku automatycznie odbiornik przechodzi na zasilanie bateryjne.W ten sposób zasilanie sieć -baterie jest zastosowane w wielu polskich odbiornikach Np Jowita ,Wanda i innych.