Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Linka stalowa do podkaszarki zamiast żyłki ?

also 13 May 2018 20:45 27261 129
    wojtek1234321
    Level 34  
    Krzys55 wrote:
    Wał silnika w podkaszarce jest spięty z napędem głowicy na sztywno i koniec kropka.

Być może w podkaszarce, do tego jeszcze elektrycznej może tak (być może w maleńkich spalinowych zabawkach również). Ale nie w spalinowej kosie, tam jest sprzęgło odśrodkowe i nawet na wolnych obrotach silnika (tak około 3000 - 3400 obrotów) to głowica żyłkowa się nie obraca. Również przy zgaszonym silniku można kręcić za głowicę żyłkową w którą się chce stronę i silnika się nie poruszy. Głowica żyłkowa (lub inne narzędzie tnące) zaczyna się obracać dopiero po przekroczeniu tej granicy obrotów, a to właśnie za "przyczyną" sprzęgła odśrodkowego. Koniec i kropka.
    wojtek1234321
    Level 34  
    mychaj wrote:
    W moim NAC-u głowica przy odpalaniu się obraca,

Być może masz ustawione, źle wyregulowane wolne obroty (są za wysoko ustawione) i dlatego głowica się obraca. Wolne obroty które masz ustawione "przekraczają" granicę zadziałania sprzęgła i dlatego głowica się kręci. Nie powinno tak być, to wszystko można wyregulować, dla bezpieczeństwa i dla wygody użytkowania.
    Krzys55
    Level 25  
    Czepiacie się Panowie kos i innych sprzętów. Autorowi chodzi o podkaszarkę co widać w poście nr 1. Dla tych co nie doczytali mojego postu, to ja również pisałem o podkaszarce.
    sanfran
    Level 40  
    Czytam i włos się jeży. Co, ja nie skoszę w klapkach??? Potrzymaj piwo!!!

Do koszenia trawnika obowiązkowo zakładam buty robocze (z noskiem). I nie wiem, co jest w tym śmiesznego. Co jest dobre w UK, to uświadamianie „Health and Safety”.
    Ułańską fantazję należy w plecak schować, jeśli chcesz długo być zdrowy.
    wojtek1234321
    Level 34  
    Krzys55 wrote:
    to ja również pisałem o podkaszarce.

Zgoda, ale takie rozwiązania (stałe połączenie silnika i głowicy tnącej) przy spalinowych podkaszarkach to może 1% urządzeń posiada. Reszta to sprzęgło odśrodkowe.
    E8600
    Level 39  
    Powiem krótko sprzęgło musi być inaczej silnik 2T szybko by się uszkodził. To, że nie działa sprzęgło jak należy to znaczy, że się rozleciało (pewnie spadły sprężyny lub sama obudowa nie jest założona współosiowo i nie rozpina napędu na biegu jałowym).

Tajemniczy kwadratowy otwór jest tutaj.
    Zbyt wysokie obroty biegu jałowego sprawiają, że głowica kosy może się kręcić bez dodawania gazu.

Nawet kosy z takim wałem jak poniżej i szarpakiem od strony rękojeści mają sprzęgło.
    wojtek1234321
    Level 34  
    sanfran wrote:
    Czytam i włos się jeży. Co, ja nie skoszę w klapkach??? Potrzymaj piwo!!!

Klapki jak klapki, ale ochronę twarzy, gogle, okulary ochronne to przy wszelkich pracach z podkaszarkami, kosami spalinowymi naprawdę polecam używać.
    mychaj
    Level 32  
    Quote:
    Nie powinno tak być, to wszystko można wyregulować, dla bezpieczeństwa i dla wygody użytkowania.

Masz rację , ale od 4 lat jej używam i jakoś mi to nie przeszkadza...a że pali od strzała i fajnie chodzi to na razie w niej nie grzebie :-)
    Bieda z nędzą
    Level 34  
    wojtek1234321 wrote:

Klapki jak klapki, ale ochronę twarzy, gogle, okulary ochronne to przy wszelkich pracach z podkaszarkami, kosami spalinowymi naprawdę polecam używać.

Ja jeszcze założył bym maskę przeciwgazową, po co się zatruć oparami mieszanki paliwo_olejowej?
    Jaja sobie robicie, ja stosuję tylko taką maskę:
    https://sprzedajemy.pl/maska-ochronna-twarzy-...u-bhp-przylbica-zakliczyn-2-a1d299-nr49259757
    A kiedyś założyłem przyłbicę spawalniczą, bo szkiełko tej maski zmętniało i nie widziałem gdzie koszę.
    wojtek1234321
    Level 34  
    Bieda z nędzą wrote:
    Jaja sobie robicie,

Jaj sobie nie robię, przecież o czyś podobnym pisałem, do wyboru, bo czasami naprawdę potrafi zrobić krzywdę, szczególnie jak trafi jakiś okruch w "wizjer". :wink:
    Troszkę lepsze jak te ze szybką są siatkowe, nie parują.

User removed account
    User removed account  
    User removed account
    Level 1  
    vodiczka
    Level 43  
    Proszę, jak temat się rozwinął, ten post jest 75 :)
    Miało być krótko, "używać czy nie używać linki zamiast żyłki i dlaczego" ale o BHP przy koszeniu nigdy za wiele.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    mod22 wrote:
    Guzik prawda. W 99% przypadków jest sprzęgło odśrodkowe.
    To w końcu "guzik prawda" czy nie? Bo jeśłi "w 99% jest sprzęgło", to znaczy, że zostaje 1% gdzie go nie ma - czy źle liczę?
    User removed account
    Level 1  
    E8600
    Level 39  
    Kraniec_Internetów wrote:
    Model NQE-3SPK-250B

Czyli tak jak pisałem sprzęgło jest tylko tak tandetne, że się rozleciało.
    Link Patrz komentarz użytkownika Paulo.
    Cytat: "Sprzęgło tylko jedno razowe po 4 h pracy się rozregulowuje i przestaje się rozprzęgać co powoduje obracanie się żyłki podczas odpalania (bardzo nie bezpieczne)".

Osobiście nie wróże długiej żywotności tego sprzętu tulejki zamiast łożysk oraz mieszanka 1:25.

U kolegi @Kraniec_Internetów zapewne stało się to samo co w tym temacie. Link
    Radzę to naprawić jak najszybciej.
    User removed account
    Level 1  
    E8600
    Level 39  
    osa działa u mnie już od 6 lub 7 lat.

Widocznie mało kolega kosi. Mieszanki 1:10 nie skomentuje licząc, że kolega się pomylił. Powtarzam radzę naprawić sprzęgło gdyż napęd bez przyczyny się koledze nie ukręcił (gdyby sprzęgło działało poprawnie by się to nie stało).
    User removed account
    Level 1  
    robokop
    Moderator of Cars
    Szklanka oleju na 2 litry benzyny. Nieźle :)

Silnik jest tak zarżnięty, że jakąkolwiek kompresję zawdzięcza tylko lepkości i gęstości oleju. Chmura dymu wokół kosiarza uniemożliwia normalną widoczność.
    User removed account
    Level 1  
    mod22
    Level 28  
    398216 Usunięty wrote:
    mod22 wrote:
    Guzik prawda. W 99% przypadków jest sprzęgło odśrodkowe.
    To w końcu "guzik prawda" czy nie? Bo jeśłi "w 99% jest sprzęgło", to znaczy, że zostaje 1% gdzie go nie ma - czy źle liczę?

Odśrodkowe,załączające po przekroczeniu określonych obrotów. Anie jakieś sprzęgiełko cierne dla bezpieczeństwa.
    Pan.Kropa
    Level 26  
    Przecież te odśrodkowe działa na zasadzie ciernej. Okładziny są dociskane poprzez siłę odśrodkową, zaplątanie linki powoduje spadek obrotów a więc i ślizganie okładzin co powoduje że rozpędzony wał korbowy nie ukręca linki napędzającej głowice tnącą. Czyli trzeba uznać że te sprzęgło odśrodkowe pełni również funkcje sprzęgła przeciw przeciążeniowego bezpieczeństwa.
    wojtek1234321
    Level 34  
    A mieszankę zwykle robię w okolicach 1:10.

To ten silnik pracuje na benzynie czy na oleju? :D :D
    kot mirmur
    Level 33  
    Najważniejsze, jakby nie wymyślał, są jednak zasady bezpieczeństwa przy używaniu tych narzędzi. Szlag mnie trafia jak widzę ludzi z kosiarkami, lub podkaszarkami, a obok biega stado dzieci. Nawet w kosiarce, pomimo sprzęgła , nóż tnący potrafił pęknąć , pomijając różne inne rzeczy które potrafi wyrzucić żyłka lub nóż. Nie będę pisał o skutkach. Jeśli chodzi o drut, czy linkę- wydaje mi się że już dawno nad tym tematem sztab ludzi pracował. Nie ma co na tym kopi kruszyć. Kiedyś projekt kosiarki drutowej był opisany w Młodym Techniku.
    also
    Level 15  
    kot mirmur wrote:
    Najważniejsze, jakby nie wymyślał, są jednak zasady bezpieczeństwa przy używaniu tych narzędzi.
    Koszenie żyłką jest mało efektywne i nieopłacalne z punktu ekonomicznego .
    kot mirmur wrote:
    Szlag mnie trafia jak widzę ludzi z kosiarkami, lub podkaszarkami, a obok biega stado dzieci.
    Nie przesadzaj bo nie ma co wychowywać dzieci by wszystkiego się bali, a później nic dziecko nie umiało zrobić. U nas 11-latka kosi profesjonalną podkaszarką. Jak jesteśmy u dziadka to jeździ ciągnikiem C 360 kosić trawę czy na kiszonkę albo zbierać pszenicę kombajnem i nic się nie dzieje. Piłę spalinową, siekierę, cyrkularkę, frezarkę cnc bezproblemowo ogarnia, a i z pasieką z pszczołami daje radę obsłużyć czy drzewo zapiąć, ściąć w lesie i przywieść bez niczyjej pomocy.
    User removed account
    Level 1  
    also
    Level 15  
    Nigdy nie trzymałeś kosy spalinowej w ręku.
    Ty chyba za to nigdy nie kosiłeś wysokiej trawy na większej pwierzchni niż 7 arów

Za to opłacalne jest kupowanie noży do kosy, bo stary trafił w murek,
    Nie ma szans by się całkowicie nóż uszkodził na murku , chyba że kupujecie chinolka jakiegoś. Co najwyżej delikatnie taki nóż odkruszy się bo przy uderzeniu sprzęgło się załącza to siła jest wytracana .

sadzić ciągle młode drzewka, bo "stare" młode drzewka zostały ścięte.
    Koło drzewek podkłada się korę i po problemie, ale miastuchy chyba tego nie wiedzą :D