Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka PDG 585 - wymiana łożysk i uszczelniaczy

bolekluzak 21 Sie 2005 17:49 12258 9
  • #1 21 Sie 2005 17:49
    bolekluzak
    Poziom 10  

Poszykuję informacji (instrukcja serwisowa, zdjęcia, opis) ja wymienić łożyska i uszczelniacz bębna pralki PDG-585. Bardzo pilne, bo właśnie mam rozbrojoną pralkę. Odkręciłem duże koło pasowe, 6 śrób i nakrętek (fi 13) na krzyżaku. Jak dalej wysunąć lożyska z osi bębna?

2 9
  • #2 21 Sie 2005 18:39
    Paw_el

Specjalista AGD

Witam.
    Po pierwsze tam są zastosowane śruby M8 nie cyt. fi13, zdejmujesz pierścień Segera, wkręcasz w ośkę bębna śrubę M10, młotek w rękę i wybijasz krzyżak z ośki bębna. Serwisówka nie potrzebna.
    A na później to u góry strony masz przycisk szukaj napewno byś znalazł gotową odpowiedź na postawione tutaj pytanie.

3
  • #3 21 Sie 2005 19:05
    bolekluzak
    Poziom 10  

Dzięki Paw_el za podpowiedź.
    Już jednak w międzyczasie zdjąłem "ustrojstwo". Problemem był pierścień Segera, który ukrył się pod ciemnym smarem i go nie widziałem wcześniej. Po jego zdjęciu poszło gładko. Teraz mam zdjęty krzyżak i walczę z uszczelką, która jest albo zapieczona, albo wklejona bo nie mogę jej wydobyć. Będę musiał ją chyba zniszczyć (wydłubać). Mam nadzieję, że sobie poradzę. Masz rację to nie fi 13 tylko fi 8. Zasugerowałem się numerem klucza 13.

Pozdrawiam.

0
  • #4 21 Sie 2005 19:12
    Paw_el

Specjalista AGD

Witam.
    Nie pieść się z ratowaniem uszczelki bo pośrednio to ona była powodem uszkodzonych łożysk i tak musisz założyć w komplecie z nowymi łożyskami nową uszczelkę.

0
  • #5 21 Sie 2005 21:15
    tadeuszgr
    Poziom 18  

Witam
    Chętnie dowiedziałbym sie od fachowcow czy pozmieniały się normy bo mnie uczyli,że fi oznacza sie średnicę np. wałków a śruby z gwintem metrycznym M8,M10 itd. a głowę śruby pod klucz np.S13.
    Proszę nie obrażać się .

1
  • #6 21 Sie 2005 21:58
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

tadeuszgr napisał:
    Witam
    Chętnie dowiedziałbym się od fachowcow czy pozmieniały się normy bo mnie uczyli,że fi oznacza się średnicę np. wałków a śruby z gwintem metrycznym M8,M10 itd. a głowę śruby pod klucz np.S13.
    Proszę nie obrażać się .

Nic się nie zmieniło,a kolega odpowiedział tak aby pytający zrozumiał.Często bywa,że pytający zmierzy suwmiarką średnicę śruby i ją podaje-moze nie znac oznaczeń,dlatego taka odpowiedż.Pozdrawiam

0
  • #7 26 Sie 2005 21:06
    bolekluzak
    Poziom 10  

Jak widać jestem początkującym użytkownikiem forum i nie wiedziałem, że będę rozmawiać z fachowcami i takie "fi" ich poruszy. Oczywiście macie rację: średnicę gwintu śruby równą 8mm powinno się podawać jako M8. Ale mniejsza o "fi".

Łożyska i uszczelniacz (simering) wymieniłem. Był duży problem z wybiciem uszczelnienia wału bębna (zabezpieczenie łożysk przed wodą) domowymi sposobami. Guma była bardzo mocno trzymana przez niewielką rdzę. Podważanie lub inne próby wybicia uszczelki "na miejscu", czyli w łazience, gdzie stoi pralka nie dały rezultatu. Trzeba było użyć imadła warsztatowego (dużego) i po zamocowaniu w nim krzyżaka trzeba było uderzyć parę razy młotkiem pośrednio, od strony łożyska przez kawałek rury. Dopiero wtedy uszczelka wyszła łącznie z łożyskiem. Gniazda łożysk i uszczelki były w dobrym stanie. Stare (oryginalne) uszczelnienie zawierało dwie uszczelki (jedna w gnieździe krzyżaka, druga przyklejona do bębna na "butapren"). W sklepie mieli obok oryginalnego także grubszy, pojedynczy simering z podwójną krawędzią uszczelniającą. Kupiłem i zamontowałem ten drugi. Trzeba wcześniej oderwać starą uszczelkę od bębna i usunąć resztki kleju i innych zanieczyszczeń, aby nowy simering dobrze przylegał. Dalej smarem do łożysk posmarowałem gniazda łożysk i wał bębna. Po zamontowaniu całości i sprawdzeniu szczelności efekt jest - poziom hałasu znacznie się obniżył.

Dzięki wszystkim za uczestnictwo w dyskusji.

Idę dalej "walczyć" z pralką. Mam jeszcze do wymiany rękaw i zasobnik na proszek z jego obudową. Wygląda tak, że współczuję ludzkości jak sobie pomyślę ile tego świństwa po proszkach wlewa się do naszych rzek przez "dziurawe" oczyszczalnie.

0
  • #8 20 Sie 2014 01:05
    kolegaserdeczny
    Poziom 7  

mam polar PDP885
    szukam pomocy pralka posiada uszkodzone łożyska (chodzi jak traktorek)
    nie potrafię usunąć uszczelki
    oraz jakiego kleju używa się do wklejenia nowej uszczelki

0
  • #9 20 Sie 2014 03:14
    zhudomel
    Specjalista AGD

kolegaserdeczny napisał:
    nie potrafię usunąć uszczelki
    Podważ solidnym wkrętakiem.
    kolegaserdeczny napisał:
    akiego kleju używa się do wklejenia nowej uszczelki
    Żadnego.

1
  • #10 20 Sie 2014 05:22
    sigwa18
    Poziom 28  

Dobrze jest nawiercić kanał odpływowy wody miedzy simmernigiem a łożyskiem (gdy uszczelniacz zacznie puszczać wodę nie zbierze się ona i łożyska nie zardzewieją). Znacznie wydłuża to żywotność łożysk.

0