Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć przewód koncentryczny do Baofeng UV 82?

12 Maj 2018 09:22 1242 23
  • Poziom 4  
    Cześć wszystkim. Z góry mówię, że jestem kompletnie zielony z takich tematów i to mój pierwszy tego typu projekt :) Zrobiłem dipola półfalowego na pasmo 150 MHz, którego chcę podpiąć teraz do radiotelefonu Baofeng UV 82 przez kabel koncentryczny 75 ohm. Nie wiem jednak jak to zrobić, ponieważ z radia wychodzi złączka męska i szukałem już po paru sklepach w mieście i powiedzieli mi, że nie mają takiej złączki pod to.
    Jak podłączyć przewód koncentryczny do Baofeng UV 82?baofen..png Download (11.44 MB)
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Łatwiej może będzie znaleźć przelotkę: złącze radia(SMA-F?) -> BNC lub UC-1/PL259. I druga uwaga, jesteś pewien, że 75Ohm, a nie 50?
  • Poziom 4  
    Czytałem na innych postach, że ma być 75 ohm, nikt nie wspominał o 50...
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam,

Szukaj tego: REDUKCJA SMA-F gn BNC DO BAOFENG UV-5R złącze na wiadomym portalu aukcyjnym. Tak to wygląda:

Do kabla wtyczka BNC i powinno banglać :D

• Poziom 19  
    hertz_76 napisał:

Przy przewodzie 75 Ω będziesz miał SWR na poziomie 1,5 czyli przy nadawaniu 4% mocy będzie wracać z powrotem do radia. W Twoim przypadku do zignorowania. :D

Choć jak możesz to zastosuj przewód 50 Ω.
  • Poziom 4  
    jmnlabs napisał:
    hertz_76 napisał:

Przy przewodzie 75 Ω będziesz miał SWR na poziomie 1,5 czyli przy nadawaniu 4% mocy będzie wracać z powrotem do radia. W Twoim przypadku do zignorowania. :D

Choć jak możesz to zastosuj przewód 50 Ω.

No okej. W takim razie zostanę przy przewodzie 50 Ω. Akurat w domu mam przewód o oznaczeniu H155, nada się taki ?
  • Poziom 18  
    jmnlabs napisał:
    Przy przewodzie 75 Ω będziesz miał SWR na poziomie 1,5

Optymista z kolegi ;)
    H-155 nadaje się.
  • Poziom 4  
    Rezystor240 napisał:
    @hertz_76

Jak dużo będziesz miał przewodu pomiędzy radiem a anteną?

Do 8 metrów.
  • Poziom 39  
    hertz_76 napisał:
    Rezystor240 napisał:
    @hertz_76

Jak dużo będziesz miał przewodu pomiędzy radiem a anteną?

Do 8 metrów.

To dobrze, bo tłumienność można prawie pominąć.
    Co oznacza, że w przewodzie będzie mało strat.
    Gorzej jeśli tego przewodu było by 50m.
  • Poziom 18  
    Na samym kablu, mimo że nie jest specjalnie wybitny, nie. Ale dojdą złączki, niedopasowanie, etc... Trzeba "oszczedzać" SWR, a przede wszystkim go mierzyć ;)
  • Poziom 39  
    polmark2 napisał:
    Na samym kablu, mimo że nie jest specjalnie wybitny, nie. Ale dojdą złączki, niedopasowanie, etc... Trzeba "oszczedzać" SWR, a przede wszystkim go mierzyć ;)

To niech zastosuje przewód H1000 i będą mniejsze straty.
    Poza tym częstotliwość 150MHz, niespecjalnie można tam nadawać.
    Myślę, że to będzie służyło do nasłuchu, niech autor się wypowie.
  • Poziom 19  
    polmark2 napisał:

Zgadzam się i wiem o tym, ale sądzę, że Autor tematu oczekiwał szybkiego rozwiązania a nie długiego wykładu. :D

Dodano po 8 [minuty]:

Rezystor240 napisał:

Ludzie opanujcie się. Toż to tylko tani Baofeng i 8 metrów przewodu na 150 MHz a nie jakaś kosmiczna radiolinia. :D

Zaraz koszt wykonania przewodu przekroczy wartość radia. :D
  • Moderator
    Proszę trzymać się tematu. Część zbędnych postów trafiła do kosza.
  • Poziom 29  
    Witam
    Popełniłem dwie identyczne anteny yagi 3-elementowe, podłączyłem wtyczkami SMA-F do dwóch baofengów i dla testów jedna otrzymała przewód 50 om a druga 75 om. Oba przewody około 2 m.
    Jednocześnie nasłuchiwałem konwersacji na satelicie i stwierdzam, że ucho ludzkie nie jest w stanie wyłapać różnicy.
    Wtyczka zaciskana na przewód to koszt ok. 8 PLN.
  • Poziom 4  
    Rezystor240 napisał:

Napisałem na samym początku, że będzie to służyć tylko do nasłuchu.
  • Poziom 23  
    hertz_76 napisał:
    Cześć wszystkim. Z góry mówię, że jestem kompletnie zielony z takich tematów i to mój pierwszy tego typu projekt :) Zrobiłem dipola półfalowego na pasmo 150 MHz, którego chcę podpiąć teraz do radiotelefonu Baofeng UV 82 przez kabel koncentryczny 75 ohm. Nie wiem jednak jak to zrobić, ponieważ z radia wychodzi złączka męska i szukałem już po paru sklepach w mieście i powiedzieli mi, że nie mają takiej złączki pod to.

Pozdrawiam

Przerabiałem ten problem. Zastosowałem gniazdko SMA. Przylutowałem przewód (u mnie RG-174) do wyprowadzeń gniazdka a następnie obkurczyłem miejsce lutowania (wraz z częścią gniazda oraz przewodem) podwójnie koszulką termokurczliwą.
    Używam około 2 lat - uchwyt antenowy na szybę w aucie :)
  • Poziom 4  
    Dobra zamówiłem już te przejściówki i czekam aż przyjdą. Dam znać jak cały zestaw się sprawuje, z góry dzięki za pomoc wszystkim ! Tak jeszcze z czystej ciekawości, gdybym chciał z auta ładnie wszystko odbierać, na tym samym paśmie (150 MHz), to mógłbym podpiąć radyjko pod taką zwykłą antenę jak do radia CB ?
  • Poziom 29  
    Baofeng nie obsłuży CB.
  • Poziom 18  
    Koledze chodziło o podpięcie radia na 150MHz do anteny CB - tak to rozumiem. Odpowiadając, CB pracuje w paśmie 27 MHz, jakoś odbierać będzie, ale jakość zależy od wielu czynników.
  • Poziom 4  
    polmark2 napisał:
    Koledze chodziło o podpięcie radia na 150MHz do anteny CB - tak to rozumiem. Odpowiadając, CB pracuje w paśmie 27 MHz, jakoś odbierać będzie, ale jakość zależy od wielu czynników.

No dokładnie o to mi chodziło. Jest w takim razie jakiś inny sposób żeby w samochodzie też mieć dobry odbiór ?
  • Poziom 29  
    Nie wiemy czego konkretnie chcesz słuchać ?
    Jako przykład podam Ci, że na fabrycznej antenie będąc w samochodzie czyli pod " blachą " wyraźnie słyszałem rozmowę prowadzoną z ISS. Stację kosmiczną słyszałem natomiast tej szkoły w UK z którą łączność była prowadzona to nie.
    Na fabrycznej antenie odbierałem również całkiem przyzwoitej jakości obrazki nadawane przez ISS w systemie SSTV.
  • Poziom 4  
    Radiokiller napisał:
    Nie wiemy czego konkretnie chcesz słuchać ?
    Jako przykład podam Ci, że na fabrycznej antenie będąc w samochodzie czyli pod " blachą " wyraźnie słyszałem rozmowę prowadzoną z ISS. Stację kosmiczną słyszałem natomiast tej szkoły w UK z którą łączność była prowadzona to nie.
    Na fabrycznej antenie odbierałem również całkiem przyzwoitej jakości obrazki nadawane przez ISS w systemie SSTV.

Jestem strażakiem ochotnikiem. Zależy mi więc na tym żeby odbierać służby ratunkowe i wiedzieć co się dzieje w okolicy zanim sam zostanę zadysponowany drogą SMS-ową (tak działa system powiadamiania). Z domu do mojej komendy PSP jest 20 kilometrów odlegości. Myślę więc, że wykonany przeze mnie dipol sprosta temu. Zależy mi też jednak na tym by móc mobilnie odbierać służby ratunkowe.