Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Macbook A1286 2011 8.2 - Instalacja systemu długo trwa, wolno działający system

12 Maj 2018 11:01 996 18

• Poziom 30  
    Nie wiem czy to problem sprzętowy czy programowy i jak go wykluczyć. Od razu mówię, że instalacja systemu Windows czy to 7 czy 8 i 10 przebiega normalnie i system działa ok. Problem jest w zainstalowaniu jakiegokolwiek macOS. Jedyny jaki mi się udało do tej pory zainstalować to recovery z internetu, w tym przypadku Lion, który po uruchomieniu wolno działa bo cały procesor zjada proces "task_kernel" (Z tego co sprawdzałem to temperatury w normie.

Następnie próbowałem update do El Capitan, wyskoczył jakiś błąd przy instalacji.
    Dodam, że każda próba wczytania instalatora jest bardzo długa, a sam instalator się zacina (myszka "przeskakuje", tnie się, ale działa). To samo z czystą instalacją z pendrive (próbowałem zarówno z karty SD, pendriva i dysku wsadzonego jako główny (jedynie tutaj samo kopiowanie plików było w normie, później i tak trwa bardzo długo), zarówno El Capitan, jak i High Sierra tak samo się zachowuje.

Nie wiem w czym problem, czy mógłby ktoś doradzić? Wczoraj wrzuciłem instalkę na SSD, zostawiłem też pustą partycje pod system. Dysk włożyłem w macbooka i tak uruchomiłem instalator. Pierwszy etap poszedł zauważalnie szybciej (kopiowanie plików, poniżej 8 minut w stosunku do prawie 4 godzin w przypadku zewnętrznego nośnika), ale pozostałe etapy idą bardzo wolno. Samo wczytywanie instalatora jak i wczytywania po restarcie też długo ~kilkanaście minut. Obecnie jest etap jak na zdjęciu, nie wygląda na zawieszony bo zmienia się napis i pasek postępu przesuwa się, ale 1 minuta to około 0.5-1 realnej godziny.

Z racji uszkodzonej baterii i braku podtrzymania daty, ustawiam poprawną w terminalu przed instalacją.

Jest to A1286 Early 2011, i7 4 rdzenie+HT, mam 8GB ram w jednej kości i dysk Samsung 830 128GB.

Macbooki sporo zwalniają gdy mają niedziałającą baterię lub jej brak. Po wymianie baterii problem całkowicie ustąpił.
  • Poziom 10  
    Nie znam się na Mac'ach zupełnie. Tak jednak sobie myślę, że windows zmienia system plików na NTFS oraz boot sector dysku. Być może trzeba by jakimś programem wyczyścić boot sector ipartycje lub przekształcić na taką używaną w Mac ...

• Poziom 30  
    Nie.
    Problem leżał w baterii. Gdy jej nie ma lub jest niezdatna do użytku macbooki ostro zwalniają. Po wymianie baterii wszystkie problemy ustąpiły. System zainstalowany w 20 minut, instalator szybko się wczytał i nie zacinał.

Mam jeszcze pytanie. Czy jedyna możliwość by sprawdzić czy wymieniono grafikę to otwarcie i przeczytanie modelu z rdzenia? Jaki powinien być?
  • Poziom 10  
    Możesz sprawdzić wszystkie szczegóły zamontowanej obecnie grafiki np. programem everest pro - na windowsie, mac powinien mieć swój odpowiednik.

• Poziom 30  
    Chyba jedynie fizyczne sprawdzenie. Ktoś wie co powinna mieć napisane wymieniona grafika na tą niby bez wad?
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Ktoś wie co powinna mieć napisane wymieniona grafika na tą niby bez wad?
    To samo co i wadliwa :D. Rok produkcji układu może być inny.
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam tego samego maca i problem miałem podobny. Wgrać nic nie można było ani z internetu ani z USB,Mac był bez baterii :) Po zakupie baterii też nic nie można było wgrać. Okazało się , że trzeba zakupic nowy system Lion Mountain aby inne systemy dały się zainstalować.Tak też zrobiłem i z mountaina zrobiłem update do high SIERRA i dziwnie się zachowuje mój maczek :(
    Myszka się zacina, sieciówka działa wolniej niż wifi,wifi raz chodzi szybko i zaraz uploud spada do 0. Chyba coś ten system mu nie pasuje, sieciówki nie działają tak jak trzeba, zejście do el Capitan powoduje, że w appstore nie zainstaluje się praktycznie nic . W informacji na stronie Apple specyfikacja mojego Maca jest zgodna z high Sierra więc nie rozumiem o co tu chodzi:(
    Nie wiem czy zwikęszenie do 16GB RAM coś da jeżeli przy 8 GB jest lipa to nie wiem czy 16 GB coś pomoże.
    Ma ktoś jakiś pomysł?
  • Poziom 37  
    Zwiększenie RAM-u na pewno polepszy sytuację ale w Twoim przypadku to nie w tym problem.
    W pierwszej kolejności to bym dysk sprawdził, bo miałem przypadki świrowania systemu w mac'ach z powodu wadliwego dysku twardego.
  • Poziom 10  
    Dysk sprawdzałem narzędziami maca i zawsze po teście jest ok :)
  • Poziom 37  
    A ja mimo wszystko podstawiłbym inny tak dla pewności.
  • Poziom 10  
    Wymieniłem dysk na ssd, postawiłem high Sierra . Otwiera się dużo szybciej ale niestety strasznie muli. Myszka działa z przerywnikiem :(

• Poziom 30  
    Mówisz, że El Capitan działa ok? Jak wyglądają procesy na HS?
  • Poziom 10  
    Chodzi o procentowy udział procesów na procesorze ?
    Jeżeli tak to jeżeli nic nie robię i otworzę monitor procesów to ok 70% zajmuje Kernel .

• Poziom 30  
    Sprawa rozwiązana. Do prawidłowego działania macbooków, nie wiem jaki zakres modeli w tym jest bo jak czytam to chyba tych z wymienną baterią to nie dotyczy. Ciężko też znaleźć jakieś informacje w sieci. Znalazłem jakieś pojedyncze przypadki, co wydaję się bardzo mało jak na taki problem.

A problemem ewidentnego zwolnienia laptopa jest niesprawna bateria. Nie wiem jak sam macOS działa, ale system wymaga sprawnej baterii. Przy braku takowej, lub po prostu uszkodzeniu, system diametralnie zwalnia i w większości jest wysokie użycie procesora. Prawdopodobnie razem z tym zwalnia również jego prędkość diametralnie.

• Poziom 30  
    Odświeżę temat :D

Jak się zostawi baterie od GreenCell w spoczynku i się sama rozładuje to już nie ładuje się ponownie. Właśnie drugi raz mi się tak stało, że laptop dłuższy czas nie był używany. Za pierwszym razem wymienili lub naprawili na gwarancji. Niedługo mi się kończy, więc trzeba znowu zanieść.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z bateriami do MB? Wszystkie tak mają? Oryginalne też? Jakie polecacie?
  • Poziom 38  
    GreenCell i chińczyki sobie odpuść bo tylko cuda się dzieją i problemy (szkoda na to kasy)... najlepsza oryginalna z wymianą ogniw na jakieś dobre firmowe + skasowanie ilości cykli...
  • Poziom 38  
    Jogesh napisał:
    A jak skasować ilosć cykli? Czy to z poziomu MACa można zrobić, czy trzeba programatorem?

Z komputera się nie da... zapewne firmy regenerujące mają do tego jakieś urządzonka. Można samemu się pobawić ale zapewne zajmie to trochę czasu z analizą co leci po SMBUS itp. np. można poczytać to https://media.blackhat.com/bh-us-11/Miller/BH_US_11_Miller_Battery_Firmware_Public_WP.pdf Choć może się znajdzie w sieci jakiś opis bardziej ukierunkowany na kasowanie ilości cykli...

Ja kiedyś dawałem do jakiejś firmy z Wrocławia po przygodach z chińskimi bateriami w trochę starszym MBP (jeszcze z C2D), namiary znalazłem gdzieś na forum myapple gdzie ludzie polecali... W sumie wyszło taniej niż zakup samemu dobrych ogniw w cenach detalicznych, inna sprawa nie miałem wtedy czasu na zabawę samemu...

Zobaczę może po majowym weekendzie poszukam gdzie to dawałem bo w sumie zapewne niedługa będę miał potrzebę wymiany w MBP 15" Mid2012...

• Poziom 30  
    No i stało się, trzeci raz bateria padła. Już jest z 2-4 tygodnie po gwarancji. Może sama rękojmia (ze zwrotem pieniędzy) coś da, bo sami nawet w opisach piszą o zabezpieczeniu przed głębokim rozładowaniem. No może ogniwa od tego nie wybuchną, ale co z tego jak z baterii nie ma już pożytku?

W między czasie kupiłem używaną oryginalną do regeneracji i będę szukał kogoś kto by ją zrobił.