Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kemppi mls 4000 na wyświetlaczu napis cooler

Tumcyk 29 12 Maj 2018 11:35 972 22
  • #1 12 Maj 2018 11:35
    Tumcyk 29
    Poziom 4  

Witam. Mam problem z Kemppi mls 4000 czasami na wyświetlaczu pojawia się napis cooler. Przeważnie zdarza się to w czasie przewożenia kilka metrów na wózku. Postawienie do pionu, odczekanie chwili, włączenie przycisku na palniku i spawarka działa. Płyn w chłodnicy na max. Zdarza się też to podczas spawania, łuk zaczyna przerywać, rwie całkiem łuk i napis cooler. Pomocy.

0 22
  • #2 12 Maj 2018 13:40
    mychaj
    Poziom 30  

Włącza się chłodzenie - jeżeli dzieje się to również w trakcie transportu obstawiam na : brak styku , zimny lut.

0
  • #3 12 Maj 2018 14:31
    Tumcyk 29
    Poziom 4  

Tylko jak zlokalizować ten zimny lut.
    Czy może być on na panelu sterującym a może taśma łącząca panel z płytą?

0
  • #4 12 Maj 2018 19:19
    mychaj
    Poziom 30  

W sumie to niestety i tu i tu...lupa, czasami szczypce aby delikatnie poruszać podejrzanym elementem, czasem przelutowanie jak leci (ale nie polecam można zwiększyć ilość dziadowskich połączeń),
    Robota żmudna i czasochłonna...

0
  • #5 12 Maj 2018 21:35
    Tumcyk 29
    Poziom 4  

A czy ten problem będzie się powtarzał jeśli odłącze całkowicie chłodnice. Czy wentylatory samej spawarki też są odbierane przez system jako cooler?

0
  • #6 15 Maj 2018 20:51
    Tumcyk 29
    Poziom 4  

Witam.Podłączyłem przewód chłodzony gazem, odłączyłem chłodnice i wszystko działa prawidłowo. Czyli moim zdaniem to wina chłodnicy może pompa kończy żywot.

Dodano po 1 [minuty]:

Witam.Podłączyłem przewód chłodzony gazem, odłączyłem chłodnice i wszystko działa prawidłowo. Czyli moim zdaniem to wina chłodnicy może pompa kończy żywot. Albo sterowanie pompą szwankuje.

0
  • #7 15 Maj 2018 22:50
    MLODY73
    Poziom 13  

Jaki masz model chłodnicy?
    Mam kilka MLS 2300 w firmie z chłodnicami MasterCool20.
    Podstawowy problem to operatorzy przestawiający opcje w spawarce. Padają też i pompki - zacierają się zazwyczaj łożyska ( dziwnie jest zrobione wykrywanie przepływu chłodziwa - przez pomiar prądu pompki i jednocześnie zmieniają się jej obroty). Miałem też problemy przez uszkodzone przewody - za mały przepływ chłodziwa prze rączkę.
    Był też i uszkodzony tig - był podłożony kawałek plastiku pod płytkę bo nie załączała się chłodnica ( nie udało mi się znaleźć uszkodzenia i chodziła tak z 2 lata aż płytka dostała przebicia przy tranzystorach).
    Podłączenie przewodu bez chłodzenia nic nie daje - przewody chłodzone płynem mają dodatkową zworę w wtyczce i spawarka automatycznie załącza chłodnicę jak ma ją ustawioną w opcjach. Jak masz instrukcję to możesz się pobawić ustawieniami - w MLS 2300 można wyłączyć sam przepływomierz ( chłodnica zostaje włączona).

0
  • #8 16 Maj 2018 20:32
    Tumcyk 29
    Poziom 4  

MLODY73 mam pytanie. Mam mls 2300 z chłodnicą Master cool 20 i po spawaniu nierdzewki na małych amperazach (45-70) na czubku elektrody robi się mała kuleczka. Czy na waszych tigach też tak się dzieje?

1
  • #9 16 Maj 2018 21:14
    MLODY73
    Poziom 13  

Tego to nie wiem. Jak nie zapomnę to zapytam jutro chłopaków.

0
  • #10 16 Maj 2018 21:24
    Tumcyk 29
    Poziom 4  

Moja chłodnica to Master cool 10. Pokręciłem trochę regulacją przepływomierza i narazie działa, ale nie wiem jak będzie się zachowywała na większych amperazach bo teraz tylko cienkie rureczki spawam. Nawet wentylatory spawarki się nie załanczają.

0
  • #11 18 Maj 2018 19:01
    MLODY73
    Poziom 13  

Chłopaki kazali się dopytać czy to elektroda się topi, czy materiał ci zaciąga.
    Jak materiał to przy ocynku to norma, a przy aluminium czasami się zdarza ale przy nierdzewce i kwasówce raczej się nie spotkali z zaciąganiem materiału. Mówią, że może za blisko trzymasz elektrodę od materiału. Może źle ustawiona spawarka - wydłuż czas studzenia ( przedmuchu) elektrody po spawaniu. Ogólnie ciężka sprawa jak nie widać w jak to się dzieje.
    Co do małego prądu to ostatnio mieli problemy żeby pospawać blaszkę 0.8 - przy 25A im gięło ( skubańce nie chcieli powiedzieć jak to w końcu pospawali).

0
  • #12 18 Maj 2018 22:09
    Tumcyk 29
    Poziom 4  

Witam. Tą spawarką robi mój brat raczej nie topi elektrody w materiale ma kupe lat doświadczenia w spawaniu, ja też próbowałem i to samo. Wygląda jak by elektroda się stapiała, spawamy różne rodzaje nierdzewki na różnych ustawieniach i zawsze tak samo. Chociaż w instrukcji podają ustawienia A od 1 do 19 a nie wiem do czego jest B,C i D a chętnie bym się dowiedział. Porownalismy to z moim mls 4000 i jest tak samo, a mój nie robi kuleczki. Dziwnie też zachowuje mu się cooler 20 pulsacyjnie tłoczy płyn aż cały przewód i palnik drgają, zmiana na inny przewód nie pomaga może masz na to jakąś radę. Dzięki i pozdrawiam.

0
  • #13 18 Maj 2018 22:30
    MLODY73
    Poziom 13  

Jaki macie panel w MLS2300? Możesz pyknąć zdjęcie stopionej elektrody i wstawić?
    Co do chłodnicy - czy ktoś nie usunął tłumika na wyjściu ( pomiędzy pompką, a gniazdem na panelu powinna być membranka tłumiąca pulsacje płynu) pękają nagminnie i wymienia się je dość często - bez niego uchwyt będzie właśnie pulsował. Jutro będę w pracy i spiszę numer zestawu naprawczego.

0
  • #14 18 Maj 2018 23:06
    Tumcyk 29
    Poziom 4  

Panel to acx a zdjęcie elektrody wstawię dopiero w poniedziałek jutro brat nie pracuje na jego hali kwasują elementy i jest zakaz wchodzenia. Będę wdzięczny za ten numer tego zestawu, brat już się przyzwyczaił i twierdzi że tak było zawsze odkąd kupił spawarke. Ale ja nie mogę się przyzwyczaić po paru minutach i ręką się trzęsie. :)

0
  • #15 19 Maj 2018 19:19
    MLODY73
    Poziom 13  

Zobaczcie w chłodnicy u brata czy jest coś takiego ( tak jak pisałem pomiędzy pompką a wyjściem)

Jak nie ma to to jest zestaw naprawczy ( pasuje też do 10 jak by ci pękł)

0
  • #16 19 Maj 2018 20:05
    Tumcyk 29
    Poziom 4  

Dzięki bardzo. W poniedziałek będziemy sprawdzać.:)

0
  • #17 23 Maj 2018 21:51
    Tumcyk 29
    Poziom 4  

Dodano po 1 [minuty]:

Słabo widać ale taka kuleczka na końcu elektrody

0
  • #18 29 Maj 2018 20:14
    MLODY73
    Poziom 13  

Więc tak:
    1. Jakich elektrod używacie - próbowaliście na innych?
    2. Chłopaki ( jak oczywiście można) proszą o zdjęcia ustawień ( u mnie nie korzystają z gotowych ustawień bo niestety każdy MLS jest inny, a niby taka firma)
    Spróbujcie zmienić czas ( podnieść) nadmuch gazu przed i czas narastania ( niektóre podobno potrafią robić coś podobnego na ustawieniu zerowego czasu narastania prądu - chociaż na czarnej stali ( inna hala) są dwie ustawione na zero i nić się nie dzieje).
    3. A i jeszcze - gaz macie czysty bo podobno kiedyś trafiła się partia jakiegoś zanieczyszczonego i robiło się podobnie.

0
  • #19 30 Maj 2018 22:34
    Tumcyk 29
    Poziom 4  

Elektrod próbowalismy już kilka rodzajów. Narastanie jak i wygaszanie nic nie zmienia. Wypływ gazu przed spawaniem jest 5 sekund a po wygaszeniu 7 zmiany nic nie pomagają. Gaz mamy z sieci ale na butlach jest to samo. Może jak będzie trochę wolnego czasu to oddamy ja na serwis. Dzięki za wszystkie podpowiedzi bardzo się przydały. Jak będę coś wiedział to dam znać. Pozdrawiam.

0
  • #20 01 Cze 2018 23:02
    smd
    Specjalista - spawarki

Mała kuleczka na końcu elektrody w MLS 2300 na DC to standard ;) Tak samo , jak szum łuku. Maszyna została stworzona do spawania Al. Nie pamiętam dokładnie , ale w setupie jest możliwość zmiany któregoś parametru i kulki nie ma- ale czy to nie powoduje pogorszenia spawania Al to nie gwarantuję.

0
  • #21 02 Cze 2018 00:38
    MLODY73
    Poziom 13  

Po słowach chłopaków u mnie w robocie, co do standardu to bym się spierał ( jak dobrze kojarzę to jest ponad 20 sztuk MLSów), ale jeszcze popytam na drugiej zmianie i na innych działach - dam znać, co mówią inni.
    W setupie to sobie życzą żeby było wszystko powyłączane oczywiście oprócz chłodnicy, bo jak mówią to tylko przeszkadza w spawaniu.

0
  • #22 02 Cze 2018 15:15
    Tumcyk 29
    Poziom 4  

Ostatnio w moim mls 4000 zaobserwowałem że jeżeli przechyle go na lewą stronę to pompa dziwnie charczy i po chwili wywala cooler na panelu. Pochylenie na prawą stronę (wlew płynu do chłodnicy Master cool 10) żadnych objawów. Czy te chłodnice mają jakiś czujnik poziomu płynu. Czy to normalne w tych modelach?

0
  • #23 02 Cze 2018 20:45
    MLODY73
    Poziom 13  

Niestety ale nie mam żadnej 10 w firmie, ale w 20 wylot płynu z zbiornika na pompkę znajduje nie na środku lecz bliżej jednej z krawędzi. Jak jest nie za dużo płynu w zbiorniku to pompka po przechyleniu może go nie zasysać.

0
  Szukaj w 5mln produktów