Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja w domu jednorodzinnym + przenośny generator 3-5kW

12 May 2018 11:52 315 4
  • Level 26  
    Cześć wszystkim!
    Przymierzam się do samodzielnego zbudowania rozdzielnicy do domu jednorodzinnego. Całość na razie w fazie planowania, ale mam pytanko do praktyków. Chcę mieć możliwość podłączenia do części instalacji przenośnego generatora spalinowego 3-5kW (rejon Polski, gdzie przerwy w dostawie prądu nie są wcale rzadkością) stosując ręczną “wajhę”, czyli przełącznik źródeł zasilania ON-OFF-ON oraz ręczne załączanie generatora, który będzie sobie stał na zewnątrz domu, na przykład w szopie. Wyczytałem już, że w przypadku takiego rozwiązania (fizyczne rozłączenie sieci przed podłączeniem do domu innego źródła i brak automatyki monitorującej sieć/uruchamiającej generator) nie jest konieczne zgłaszanie tego faktu do ZE oraz nie są wymagane żadne pozwolenia. Zakładając, że doprowadzone będą do domu 3 fazy w układzie TN-S, a generator będzie jednofazowy, to będę mógł wykorzystać obwody normalnie podłączone tylko do jednej fazy. A więc obwody (odpowiednio rozdzielone i zabezpieczone) na tej fazie będą tymi najbardziej niezbędnymi do w miarę normalnego funkcjonowania w razie awarii, tak więc: lodówka, bojler ogrzewania gazowego, oświetlenie, kilka gniazdek do elektroniki niskoprądowej, w tym sieć/internet, telefon, ładowarki itp, a na pozostałych dwóch fazach cała reszta (odłączona od trafo w przypadku działania generatora). Czy takie rozwiązanie ma dla Was sens i będzie legalne = czy elektryk z uprawnieniami podpisze mi na to papiery? Dzięki z góry za odpowiedzi i sugestie.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 9  
    Elektryka z uprawnieniami sobie znajdź i to dobrego, co nie podpisuje wszystkiego jak leci i się dogadajcie, żeby on robił instalację, Ty mu pomożesz, on weźmie mniej- wilk syty i owca cała a za rozdzielnię to Ty się nie bierz 😉 Pozdrawiam.
  • LegrandLegrand
  • Level 17  
    Przemyśl dokładnie te "wajchy" i bycie bohaterem we własnym domu.
    Tu potrzeba troszkę wiedzy i znajomości tematu.
    Jak coś źle połączysz i przy zaniku podasz napięcie na sieć dystrybutora to "smutny" pan może zapukać do Twych drzwi i to przestanie być tanie rozwiązanie.
    Spotkałem się z przypadkiem agregatu dającego napięcie na jedną z faz - {uziemiacze założone a napięcie było na linkach} - z tego co pamiętam to właściciel agregatu miał poważne problemy.
    Jeszcze raz sugeruję aby to zrobił fachowiec z doświadczeniem.
    Co do zgłoszenia tego faktu do dystrybutora energii to robisz to dla bezpieczeństwa ludzi pracujących przy remontach i awariach na linii / lub sieci/
  • Level 26  
    Panowie, "wajha" to w przenośni, może trochę nieszczęśliwie. Miałem na myśli trójfazowy przełącznik źródeł zasilania z OFF-em po środku, czyli konfiguracja, która nie pozwoli w żaden sposób zrobić cofki z agregatu do sieci (ani w drugą stronę). Albo sieć, albo agregat - bez możliwości kłócenia się ze sobą.

Przykład:

https://www.spamel.com.pl/pl/produkty/rozlaczniki/Przelacznik_zrodla_zasilania_PRZK_80
  • Level 17  
    A czy zastanawiałeś się nad tym co będzie musiał elektryk posprawdzać i przemierzyć zanim podpiszę i przybije pieczątkę ??
    Czy nie lepiej kupić agregat z osprzętem i odpowiednie okablowanie, ustawić w miejscu docelowym ułożyć kabel (lub przewód) i zawołać elektryka niech to pospina, posprawdza niech określi czy nie potrzeba dodatkowego uziemienia dla potrzeb agregatu (taki pozorny drobiazg) i niech podpiszę, że wszystko dobrze.
    Jeżeli chcesz inwestować w agregat to kilka złciszy Cię nie zbawi.
    Generalnie pomysł z agregatem dobry - ale to już inna bajka