Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukiwania grzałki/termostatu/generatora ciepła

12 Maj 2018 13:29 291 14
  • Poziom 4  
    Dzień dobry wszystkim użytkownikom :)

Tak, jak w temacie. Prowadzę ostatnio badania dotyczące światłowodów/czujników światłowodowych. Planuję przeprowadzić pomiary światłowodów związane z temperaturą i tutaj pojawia się problem. Potrzebuję jakiegoś generatora ciepła/grzałki, która nada się do podgrzania światłowodu. Niestety ciężko jest mi coś znaleźć w Internecie lub nie wiem, jak szukać, może ktoś z Was kiedyś trafił na coś podobnego/wie gdzie i jak szukać. Potrzebuje, aby na grzałce była możliwość ustawienia temperatury, cena nie jest tak istotna, chociaż w granicach rozsądku. Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki. Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 31  
    Witaj, nie podałeś podstawowego parametru- jakiej długości jest mierzony odcinek światłowodu?
  • Poziom 29  
    Grzałki akwarystyczne z termostatem utrzymują zadaną temperaturę.
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    Brakuje również zakresu temperatur i uchybu (dokładności) stabilizacji długookresowej temperatury.
    Zakładam że do pomiaru chcesz wykorzystywać jakąś komorę (i tu również brak gabarytów)
    jeżeli temperatura nie musi być wysoka to rozważ promienniki ceramiczne IR: http://lutownicze.pl/en/akcesoria-dla-stacji-bga/1237-promiennik-podczerwieni-ir-600w.html
    Dla wyższych temperatur coś takiego: http://www.printsystems.pl/lampy-ir/
    A jeżeli chcesz dojść np do 1000 oC lub wyżej to: http://www.termtech.pl/page/product/id/95/
    Do tego regulator np Lumel RE22(to tak tanio) lub lepszy jeżeli takie będą wymogi procesu testowania.
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    pawelradomsko napisał:
    jeżeli temperatura nie musi być wysoka to rozważ promienniki ceramiczne IR: http://lutownicze.pl/en/akcesoria-dla-stacji-bga/1237-promiennik-podczerwieni-ir-600w.html

Promiennik ceramiczny nie zapewni równomiernego podgrzewu. Komora zaś powinna być wypełniona cieczą, i wyposażona w mieszadło, grzałki - w zależności od oczekiwanej temperatury, podejdą byc może zwykłe nurkowe do gotowania wody na herbatę. Do tego termostat + przekaźnik.
  • Poziom 4  
    Bardzo dziękuję za wiadomości! Cóż, grzałki akwaryjne rzuciły mi się w oczy, ale zostawiłem to, jako ostateczność :) Jeśli chodzi o zakres temperatury, optymalna będzie temperatura ~100 stopni Celsjusza, natomiast wyższe również nie będą problemem. Jeśli chodzi o dokładność/powierzchnie cieplną - to nie jest tak istotne. Zainteresowały mnie promienniki, ale czy istnieje sposób kontroli ich temperatury? Czy jest możliwość ustawienia konkretnej? Na jakiej zasadzie? Będę wdzięczny za odpowiedź i jeszcze raz dziękuję.

Pozdrawiam

Dodano po 10 [minuty]:

Przeczytałem odpowiedzi jeszcze raz i może doprecyzuję, światłowód będzie mierzony punktowo, wiec długość nie ma tutaj takiego wpływu. Co to metody pomiaru, w założeniu chciałem znaleźć urządzenie, które podgrzeje światłowód w konkretnym punkcie, potrzebne jest mi to do dalszych pomiarów i badań nad czujnikiem temperatury. Dlatego główny problem skupia się wokół urządzenia, które wygeneruje ciepło o zadanej temperaturze w konkretnym punkcie : )
  • Specjalista Automatyk
    Tak - są promienniki z wbudowanym czujnikiem PT lub termoparą i do tego stosujesz regulator, o którym wspomniałem.
    Jednak jeżeli tak jak napisał kolega o pomiarze w cieczy to promienniki się nie sprawdzą - wtedy grzałki do cieczy np: http://www.sklep.termek.pl/pl/c/-do-ogrzewania-wody/78
  • Poziom 43  
    adasiek2121 napisał:
    Co to metody pomiaru, w założeniu chciałem znaleźć urządzenie, które podgrzeje światłowód w konkretnym punkcie
    W konkretnym punkcie to chyba tylko promień z lasera natomiast na odcinku 3-5 cm wystarczy rezystor drutowy o mocy 15W-20W nawinięty na ceramicznym rdzeniu z otworem w środku. Nasuwasz go na dowolny odcinek światłowodu, w otwór wsuwasz czujnik temperatury/termoparę i grzejesz do osiągnięcia zadanej wartości.
    adasiek2121 napisał:
    Jeśli chodzi o zakres temperatury, optymalna będzie temperatura ~100 stopni Celsjusza,
    Można jeszcze tak: Metalowy pojemnik z wrzącą wodą destylowaną i dwoma otworami z gumowymi przepustami dopasowanymi do średnicy światłowodu tak aby nie wyciekała woda. Otwory nie muszą być poniżej lustra wody, wystarczy blisko nad powierzchnią. Odpada pomiar temp, wszak woda wrze w 100°C z poprawką na aktualne ciśnienie atmosferyczne.
  • Poziom 4  
    Dziękuję za kolejne pomysły. Jestem w tym temacie totalnie zielony, wiec to cenne informacje. Może jeszcze raz doprecyzuję. Pomiar ma na celu zbadać współczynnik załamania światła. Pomiar będzie dokonywany punktowo, ale oczywiście nie musi to być precyzyjna dokładność : ) Chodzi o to, aby "podgrzać" światłowód w konkretnym miejscu. Jeśli chodzi o temperaturę, chodzi mi o zakres od ok 30 stopni Celsjusza do 100 lub więcej (wyraziłem się niejasno z tym ~100, przepraszam). Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły, to będę bardzo wdzięczny i dziękuje za wszystkie porady i wiadomości : )

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Pomiar będzie robiony tzw. reflektometrem?
  • Poziom 4  
    kot mirmur napisał:
    Pomiar będzie robiony tzw. reflektometrem?

Tak : )
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    adasiek2121 napisał:
    Pomiar ma na celu zbadać współczynnik załamania światła. Pomiar będzie dokonywany punktowo, ale oczywiście nie musi to być precyzyjna dokładność : ) Chodzi o to, aby "podgrzać" światłowód w konkretnym miejscu

A to konkretne miejsce jak ma byc długie? Bo generalnie prosto podgrzać całe (przykładowo) 2m światłowodu w łaźni wodnej, zostawiając 10cm nie podgrzane na kazdym końcu. Natomiast podgrzanie punktowe zaskutkuje tym że punkt bedie podgrzany o 30stopni a o tego punktu gradientowo temperatura będzie spadać.
  • Poziom 4  
    To nie ma dla mnie znaczenia, chodzi po prostu o jakieś miejsce/punkt powiedzmy kilka milimetrów, jak najbardziej zdaję sobie sprawę, że w punktowo "podgrzanym" światłowodzie ta temperatura będzie się rozchodzić. Jak może już wcześniej wspomniałem, metoda/urządzenie/powierzchnia nie ma dla mnie znaczenia, bo wygenerowanie temperatury to tylko mała część całego badania. Po prostu potrzebuję czegoś, co pozwoli ustawić temperaturę i będzie się nadawało do podgrzania cienkiego światłowodu : ) Wiem, że można to zrobić jakąś podstawową grzałką, bo ciepło to ciepło, ale może ktoś z Was zna jakąś bardziej "profesjonalną" i efektywną metodę : )

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    jdubowski napisał:
    Natomiast podgrzanie punktowe zaskutkuje tym że punkt bedie podgrzany o 30stopni a o tego punktu gradientowo temperatura będzie spadać.
    W przypadku łaźni będzie podobnie na owych niepodgrzewanych odcinkach.
    Samo określenie "pomiar będzie dokonywany punktowo" może sugerować, że chodzi o pomiar w kilku punktach na odcinku gdzie występuje gradient temperatury. Dobrze gdyby autor wyjaśnił sposób pomiaru.
  • Poziom 4  
    Jak wspomniałem wyżej: po prostu potrzebuję czegoś, co pozwoli ustawić temperaturę i będzie się nadawało do podgrzania cienkiego światłowodu w danym miejscu/punkcie : ) Naprawdę, proszę sobie nie zaprzątać głowy specjalistycznymi metodami i ich plusami/minusami. Po prostu szukam urządzenia, które będzie odpowiednie do podgrzania światłowodu. Grzałka do wody byłaby wystarczająca, ale trochę mało profesjonalna :) Szukam dostępnych alternatyw.